Greenville - Paralympionik Jiří Bouška se vrátil z mistrovství světa se dvěma medailemi. Ze zámoří přivezl zlato z časovky a bronz ze silničního závodu. Bohužel při silničním závodě měl ošklivý pád jeho parťák z reprezentace Jiří Ježek. I o něm mluvil úspěšný sportovec, který prodělal dětskou mozkovou obrnu levé půlky těla.
V závodě, v jehož závěru závodníci frčeli rychlostí až 60 km/hod, zadělal na problémy Rakušan Patrick Hagenaars. Ten měl nejprve konflikt s pozdějším vítězem Bouškou, pak ale zapříčinil ošklivou nehodu Ježka. Nejvážněji byl zasažen hrudní koš s komplikovanými zlomeninami žeber a zhmožděnou plící. Devětatřicetiletý cyklista měl zlomenou pažní kost a přeražené zuby.
"Konkurence byla absolutní a i to nasazení bylo letos extrémně vyhecované, což se potvrdilo v silničním závodě. Ten incident se odehrál za mnou. Hodně se to tam hádalo, hodně se to strkalo. Já jsem s tím Rakušanem, který asi incident zavinil, měl 3km před cílem poziční souboj docela tvrdej a ve finále na to doplatil Jirka Ježek. Ten Rakušan byl hodně namotivovanej. Já jsem to měl za zády, jen jsem to slyšel. Než jsem se vrátil, byl už v sanitce," popsal Bouška, který věří, že jeho kolega bude brzo fit.
Psali jsme: Zraněný cyklista Ježek je mimo ohrožení života. Probudili ho z umělého spánku"Doufám a myslím si, že by se z toho měl dostat. On je tvrdej závoďák, určitě se z toho vylíže. Zotaví se rychle a bude bojovat. Bude se snažit zase zapojit. Nenechá to na něm žádné stopy. Údajně mu měli transplantovat dvě žebra, takže to asi bude složitější, ale věřím tomu, že bude brzo v top formě," dodal Bouška.
Své k tomu řekl i trenér Jiřího Boušky Daniel Treml. "Stál jsem asi 50m od toho incidentu, závěr byl obrovsky rychlej. My jsme jen viděli, že kluci přilítli do cílové rovinky a na pravé straně zůstal ležet Rakušan, na druhé straně Jirka Ježek. Ani jeden z nich se nehýbal. Když jsme viděli, že je tam český závodník, hned jsme tam běželi. Byl to těžký pád, vypadalo to ošklivě. Obrovská výhoda byla, že stanoviště záchranné služby bylo cca 20 metrů od toho, kde spadnul a záchranáři tam byli okamžitě," prozradil Treml.
Související
Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
LOH 2024: Premiéru na olympiádě proměnila ve finále. V kvalifikaci freestyle BMX uspěla Miculyčová
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
před 1 hodinou
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
před 3 hodinami
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
před 4 hodinami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 5 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 6 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 7 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 9 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
Španělské úřady čelí nevídané migrační krizi na severoafrickém pobřeží, kde do španělské enklávy Ceuta během pouhých dvou dnů pronikly desítky tisíc lidí. Od čtvrtka překročilo hranici odhadem padesát až šedesát tisíc migrantů, což vyvolalo chaos v celém regionu. Situace si vyžádala nejméně padesát sedm obětí na životech, přičemž většina z nich utonula při nebezpečném pokusu překonat hraniční zátaras po moři i po souši. Do pátečního večera se však většina příchozích začala sama vracet na marocké území, jelikož v malé enklávě nenašli stravu ani přístřeší.
Zdroj: Libor Novák