131. Velká pardubická ve znamení pádů. Nakonec triumfoval překvapivě Talent

Slavný mezinárodní dostihový závod konající se v České republice Velká pardubická měla tradičně o druhé říjnové neděli na programu svůj již 131. ročník. Přestože do závodu odstartovalo celkem 18 koní, cílem jich proběhla nakonec polovina, přičemž se cíle nedočkali takoví favorité, jakými byli Player s Kaiserwalzerem, kteří ztroskotali na Taxisově příkopu a také Theophilos, jehož cesta závodem skončil v jeho polovině. Jako první pak protbnul letos pomyslnou cílovou pásku Talent s žokejem Pavlem Složilem.

Nejprve tedy osmnáctičlenné startovní pole přišlo o Pleyera s Kaiserwalzerem, kteří tedy nezvládli nově upravený Taxisův příkop a postupem času pak o naděje na dojezd do cíle přišli ještě Lombargini, Sztorm, předloňský vítěz Theophilos či další svěřenec legendárního Josefa Váni Mahe King. Žokejem posledně jmenovaného koně byl mimochodem pětinásobný šampion nejtěžšího závodu v Evropě Jan Faltejsek.

Co se týče loňského vtěze závodu Hegnuse, tak ten se naknec umístil na páté příčce za dalším vítězem, tentokrát z roku 2017, No Time To Lose. Toho mimochodem pasovaly sázkové kanceláře na roli favorita letošního ročníku s kurzem 4:1. Žokejem No Time To Lose byl Ondřej Velek.

Po závodě byli šťastni pochopitelně ti, kteří si vsadili na Talenta se třiadvacetiletým žokejem Složilem. Ten měl kurz 25:1 a nakonec letošní ročník opanoval. Do cíle dorazil v čase 9:12,79 minuty, přičemž se tak jedná o sedmý nejrychlejší čas v historii tohoto závodu.

Konečné pořadí 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 3,000.000 Kč) - (10.10.2021):

1. Talent (žokej Složil, trenérka Kabelková, stáj DS Kabelkovi)2. Evžen (ž. Myška)3. Mr Spex (ž. Kratochvíl)4. No Time To Lose (ž. Velek)5. Hegnus (ž. Matuský)6. Star (ž. Brečka). Výrok: boj 1 - 5 - 5 - 3/4 - 11

Související

Velká pardubická - Taxisův příkop

Velká pardubická skončila tragédií. Taxis byl pro Stuka fatální, žokeje Lišku oživovali

Favoritem Velké pardubické se letos stal desetiletý valach jménem Sacamiro v sedle s Janem Faltejskem. Čtyřicetiletý žokej již pošesté vyhrál tento slavný dostih, čímž si upevnil druhé místo v historických statistikách za osminásobným vítězem Josefem Váňou. Sacamiro, hnědák trenovaný Evou Petříkovou, předvedl skvělý výkon, když vylepšil svou třetí pozici z minulého roku a získal pro svého majitele největší část z pětimilionové dotace.

Více souvisejících

Velká pardubická Dostihy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy