Praha - Tahle zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Martina Sáblíková, která je tedy známá spíše jako rychlobruslařka, se již delší dobu snaží v časovce o účast na nadcházející Letní olympijské hry, které se budou konat v brazilském Riu de Janeiro. Ovšem nyní se může o účast v Riu Sáblíková strachovat, Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zveřejnila seznam kvalifikaných zemí v této disciplíně na zmiňovaný sportovní svátek a byl to šok, když vyšlo najevo, že Česko mezi těmito zeměmi nefiguruje.
Právě UCI ve čtvrtek podvečer zveřjnil na svých webových stránkách seznam zemí i počet závodnic, které můžou pomýšlet na účast v závodech pod pěti kruhy a to jak v hromadném silničním závodě, tak právě i v časovce. Zatímco do zmiňované první disciplíny své zástupkyně vyslat 20 zemí, do časovky, o kterou jde i Martině Sáblíkové, pouze 18.
Vzhledem k dosavavdním výsledkům na různých mezinárodních závodech, ve kterých se bojovalo o účast v Riu, to vypadalo, že Sáblíkovou už nic zastavit nemůže a že se v srpnu v Brazílii skutečně objeví. A to zvlášť poté, co česká sportovkyně zajela vloni v září na mistrovství světa v časovce desáté místo v redukovaném pořadí. A právě umístění do 10. místa na tomto závodě byla jedna z podmínek, jak se dostat do Ria. Dalších 15 jmen bylo na olympiádu vybráno na základě světového žebříčku vydaného k 31. březnu tohoto roku. Vzhledem k tomu, že v tomto žebříčkku Česko figurovalo až na 46. pozici, start v Riu by se ho netýkal a proto tak všichni spoléhali na 10. misto z mistrovství světa.
Když se seznam ve čtvrtek zveřejnil, nešetřil trenér Sáblíkové Petr Novák jadrným výrazivem. „Tak my jsme se honili na hov.. a utratili miliony na přípravu a pro nic? A cyklistický svaz není ani schopný znát pravidla?" A s podivem reagoval na nemilou informaci i generální sekretář Českého svazu cyklistiky Stanislav Kozubek. „To místo tam jednoznačně mělo být. Prvních deset zemí z časovky v Richmondu ho má přece zaručené. Nedokážu si to vysvětlit. Požádáme UCI o vysvětlení. V životě by mě nenapadlo, že by něco takového mohlo nastat. I ostatní země si vyložily pravidla stejně jako my, všichni nám k postupu Martiny gratulovali," uvedl konkrétně.
Samotný prezident Českého svazu cyklistiky Marián Stětina se na podrobnosti zeptal šéfa silniční komise UCI Matthewa Knighta, nic bližšího se však nedozvěděl. „Bylo mi řečeno, že se na to Matthew Knight ještě jednou podívá a pošle české asociaci oficiální stanovisko," řekl.
Podle generálního sekretáře Kozubka může být na vině i nejednoznačně psaná kritéria, která musí sportovkyně splnit. „Dají se totiž často vykládat dvěma směry. Také dráhaři do poslední chvíle nevěděli, jak to přesně bude. Dokonce ani britští funkcionáři, kteří by měli anglicky napsaná kritéria pochopit nejlépe, nám je nebyli schopni jednoznačně vyložit."
Související
Některé boxerské zápasy na olympiádě v Riu byly zmanipulované, tvrdí McLaren
Olympiáda byla podplacená. Bývalý guvernér přiznal korupci
Olympijské hry 2016 , Martina Sáblíková
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
včera
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
včera
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák