Svět se loučí s boxerskou legendou Muhammadem Alim

Louisville - Celý svět se dnes loučí s tím "největším", boxerskou legendou Muhammadem Alim.

Celý svět se dnes loučí s boxerskou legendou a podle ankety časopisu Sports Illustated sportovcem 20. století Muhammadem Alim. Pohřeb probíhá v Aliho rodném městě Louisville ve státě Kentucky. Spotovec zemřel minulý pátek ve věku 74 let po jednom z mála soubojí který prohrál, s Parkinsonovou chorobou. Té Ali statečně vzdoroval přes 30 let. Pohřeb sledují, jak v hale Freedom hall, kam se lístky rozdávaly zdarma, tak i v ulicích města desetitisíce truchlích lidí.

Muhammad Ali, který se ve skutečnosti jmenoval Cassius Clay a jméno si nechal změnit po svém konvertování k islámu byl velkým bojovníkem za práva afroameričanů a mnoho lidí jej řadí vedle Martina Luthera Kinga. Kvůli odmítnutí vojenské služby ve válce ve Vietnamu mu byla dokonce odňata boxerská lience a hrozilo mu až 5 let vězení. Ali jako důvod neochoty jít do války uvedl: "Nemám nic proti Viet Congu, protože mne nikdo z nich nikdy nenazval negrem!"

Psali jsme: Muhammad Ali, vyděděnec, který se stal hrdinou? Příběh boxera překvapí  

Ali se do světa boxu zapsal originálním stylem, který často díky jeho mrštnosti a originálnímu pohybu nohou v ringu připomínal tanec. Sám Ali svůj styl popsal takto:"Létám jako motýl a bodám jako včela."

Za svůj život Ali absolvoval 61 boxerských utkání, z nichž zvítězil v 56ti. I po ukončení kariery byl velmi populární. Byl zván na různé sportovní a společenské akce po celém světě a v roce 1996 mu byla udělena čest zapálit olympijský oheň na letních hrách v Atlantě. Těsně před svou smrtí potěšil mnohé své příznivce tím, že kritizoval prezidentského kandidát Donalda Trumpa za jeho protimuslimské výroky.

Aliho pohřbu se vedle mnoha známých osobností účastní i bývalý americký prezident Bill Clinton a čest nést jeho rakev dostal herec a boxerův přítel Will Smith, který legendu ztvárnil v životopisném filmu Ali.

Související

Více souvisejících

Muhamad Ali (boxer) Box

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

včera

včera

Václav Hybš

Zemřel legendární kapelník Václav Hybš

Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás. 

včera

Pouštní saharský písek, ilustrační fotografie.

Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí

Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí. 

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky

V pondělí v brzkých ranních hodinách opustila maďarský vzdušný prostor dvě vojenská letadla, která zamířila směrem k africkému kontinentu, uvedl web 24.hu. Mezi sledovanými stroji byl i letoun typu Falcon, který ke svým zahraničním cestám často využívá ministr zahraničí Péter Szijjártó, a také nový brazilský transportní letoun KC-390 Millennium, který maďarské letectvo zařadilo do výzbroje teprve v loňském roce. Situace je o to divnější, že se Szijjártó poděl neznámo kam.

včera

Péter Magyar

Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra

Péter Magyar, předseda strany Tisza a budoucí maďarský premiér, vystoupil na tiskové konferenci poté, co jeho strana v historických volbách drtivě zvítězila a získala ústavní dvoutřetinovou většinu. S aktuálním ziskem 138 mandátů oproti 55 křeslům dosavadního vládního bloku Fidesz-KDNP hovořil Magyar o „vítězství celého Maďarska“ a konci éry, kterou přirovnal ke státostrannému systému před rokem 1990.

včera

Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak

Spojené království odmítlo účast na chystané námořní blokádě Hormuzského průlivu, kterou prosazuje administrativa Donalda Trumpa. Přestože Londýn podle deníku The Guardian připouští možnost asistence při odminování této strategické cesty, od samotné blokády se distancuje. Britský kabinet má totiž vážné obavy, že by aktivní zapojení do Trumpových plánů mohlo nebezpečně vyostřit už tak kritickou situaci na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy