Problém pro český tenis. Národní sportovní agentura vyšetřuje kam šly peníze z dotací

Když v roce 2021 Praha pořádala finále Poháru Billie Jean Kingové, byla to velká sláva. Nyní to ale vypadá, že z růžového snu se stává pro český tenis noční můra. Jak totiž zjistil Radiožurnál, Národní sportovní agentura (NSA) má v tuto chvíli v hledáčku Český tenisový svaz a jeho šéfa Iva Kaderku. Je totiž otázkou, kam se zatoulala část peněz z dotace v celkové výši 65 milionu korun určené na pořádání zmiňovaného mezinárodního turnaje. 

Na začátek připomeňme, že celkem se vynaložilo na pořádání finálového turnaje Billie Jean Kingové konajícího se v roce 2021 v pražské O2 Areně necelých 94 milionů korun, přičemž právě 65 milionů na to Českému tenisovému svazu (ČTS) přispěl stát. Radiožurnál však nyní přišel na to, že NSA prověřuje, zda všechny peníze skutečně šly na pořádání turnaje a zda nebyla porušena dotační pravidla. 

„Prověřujeme, jestli Český tenisový svaz využil dotaci 65 milionů korun na pořádání akce Billie Jean King Cup v souladu s dotačními pravidly. Součástí kontroly je vždy i prověření, koho žadatel za poskytnutou dotaci najímal na dodání zboží nebo služeb," uvedl pro Radiožurnál konkrétně tiskový mluvčí NSA Jakub Večerka s tím, že rozhodnutí NSA kontrolovat tuto dotaci přišlo už na začátku minulého kalendářního roku, tedy ještě v době, kdy na světlo světa nevzešlo žádné podezření. Podezření však vzrostlo tehdy, když Kaderka odmítl poskytnout informace o tom, jakou práci při pořádání turnaje vykonávali například viceprezident tenisového svazu Martin Hynek, dcera samotného bosse Iva Kaderky či firmy člena dozorčí rady Vojtěcha Flégla. Těm všem totiž přistály na účtu odměny, ovšem ani jejich výši nechtěl Kaderka nikterak specifikovat. 

Jak také dále uvádí Radiožurnál, část zakázek měla být zadávána lidem z vedení Českého tenisového svazu, přičemž například nejpodezřelejší organizace tréninků v rámci této mezinárodní akce připadla na dceru samotného Iva Kaderky Sabinu. Ta měla podle informací Radiožurnálu dostat nakonec odměnu ve výši 90 000 korun. Sama Sabina Kaderková se k tomu nechtěla nijak vyjadřovat.  

Další odměny přistály na účet svazového viceprezidenta Martina Hynka, jenž měl dostat 130 000 korun za odborné služby při zajištění ticketingu. Sto padesát tisíc korun pak přistálo na účet i členovi výkonného výboru svazu Pavlu Saicovi. Ani oni se ale nechtěli ke zjištěným skutečnostem prozatím vyjadřovat. 

Dalším aktérem možného dotačního podvodu je právnická osoba, přičemž se jedná o firmu Vojtěcha Flégla. Právě jeho firma „Umpire Club Restaurant“ se měla starat o zajištění stravování organizačního výboru a přijít si za to měla na 470 000 korun. Na dalších 1 225 000 korun si pak přišly jeho další dvě firmy Smart Deal a Vista Sport, které se pro změnu měly starat o blíže nespecifikované organizační akce a technická zajištění. 

V případu figuruje další právnická osoba, tentokrát se jedná o firmu Star, jež vedla účetnictví celé mezinárodní akce a v níž je předsedkyní představenstva Hana Baierová, která je zároveň finanční ředitelkou ČTS. Ta si pro změnu měla přijít na 250 000 korun. Ani ona k tomu žádný komentář nepřidala. A bližší vysvětlení nepřišlo ani ze strany kapitánky basketbalové Slavie Petry Bakajsové, které přišlo na účet 90 000 korun. Není bez zajímavosti, že v tomto klubu pracuje Kaderkova manželka Darina a za basketbalovou Slavii v minulosti nastupovala i jeho další dcera Eva. 

Samotný svaz se taktéž rozhodl k celé záležitosti nikterak nevyjadřovat, Radiožurnálu pouze poslal následující prohlášení: „Vaší cílenou snahou je poškodit a skandalizovat Český tenisový svaz a konkrétní osoby vedení ČTS. Tato vaše cílená a účelová aktivita, spolu se způsobem ‚opatření si podkladů' (dle všeho nezákonným způsobem), vzorce vašeho chování, návodný způsob manipulativního tzv. ‚pokládání dotazů' atd., nás vede k rozhodnutí neodpovídat vám a nekomunikovat s vámi." 

Dodejme na závěr, že NSA dokončí šetření kolem této dotace v dubnu. 

Související

Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

tenis Národní sportovní agentura Fed Cup

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 7 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy