Problém pro český tenis. Národní sportovní agentura vyšetřuje kam šly peníze z dotací

Když v roce 2021 Praha pořádala finále Poháru Billie Jean Kingové, byla to velká sláva. Nyní to ale vypadá, že z růžového snu se stává pro český tenis noční můra. Jak totiž zjistil Radiožurnál, Národní sportovní agentura (NSA) má v tuto chvíli v hledáčku Český tenisový svaz a jeho šéfa Iva Kaderku. Je totiž otázkou, kam se zatoulala část peněz z dotace v celkové výši 65 milionu korun určené na pořádání zmiňovaného mezinárodního turnaje. 

Na začátek připomeňme, že celkem se vynaložilo na pořádání finálového turnaje Billie Jean Kingové konajícího se v roce 2021 v pražské O2 Areně necelých 94 milionů korun, přičemž právě 65 milionů na to Českému tenisovému svazu (ČTS) přispěl stát. Radiožurnál však nyní přišel na to, že NSA prověřuje, zda všechny peníze skutečně šly na pořádání turnaje a zda nebyla porušena dotační pravidla. 

„Prověřujeme, jestli Český tenisový svaz využil dotaci 65 milionů korun na pořádání akce Billie Jean King Cup v souladu s dotačními pravidly. Součástí kontroly je vždy i prověření, koho žadatel za poskytnutou dotaci najímal na dodání zboží nebo služeb," uvedl pro Radiožurnál konkrétně tiskový mluvčí NSA Jakub Večerka s tím, že rozhodnutí NSA kontrolovat tuto dotaci přišlo už na začátku minulého kalendářního roku, tedy ještě v době, kdy na světlo světa nevzešlo žádné podezření. Podezření však vzrostlo tehdy, když Kaderka odmítl poskytnout informace o tom, jakou práci při pořádání turnaje vykonávali například viceprezident tenisového svazu Martin Hynek, dcera samotného bosse Iva Kaderky či firmy člena dozorčí rady Vojtěcha Flégla. Těm všem totiž přistály na účtu odměny, ovšem ani jejich výši nechtěl Kaderka nikterak specifikovat. 

Jak také dále uvádí Radiožurnál, část zakázek měla být zadávána lidem z vedení Českého tenisového svazu, přičemž například nejpodezřelejší organizace tréninků v rámci této mezinárodní akce připadla na dceru samotného Iva Kaderky Sabinu. Ta měla podle informací Radiožurnálu dostat nakonec odměnu ve výši 90 000 korun. Sama Sabina Kaderková se k tomu nechtěla nijak vyjadřovat.  

Další odměny přistály na účet svazového viceprezidenta Martina Hynka, jenž měl dostat 130 000 korun za odborné služby při zajištění ticketingu. Sto padesát tisíc korun pak přistálo na účet i členovi výkonného výboru svazu Pavlu Saicovi. Ani oni se ale nechtěli ke zjištěným skutečnostem prozatím vyjadřovat. 

Dalším aktérem možného dotačního podvodu je právnická osoba, přičemž se jedná o firmu Vojtěcha Flégla. Právě jeho firma „Umpire Club Restaurant“ se měla starat o zajištění stravování organizačního výboru a přijít si za to měla na 470 000 korun. Na dalších 1 225 000 korun si pak přišly jeho další dvě firmy Smart Deal a Vista Sport, které se pro změnu měly starat o blíže nespecifikované organizační akce a technická zajištění. 

V případu figuruje další právnická osoba, tentokrát se jedná o firmu Star, jež vedla účetnictví celé mezinárodní akce a v níž je předsedkyní představenstva Hana Baierová, která je zároveň finanční ředitelkou ČTS. Ta si pro změnu měla přijít na 250 000 korun. Ani ona k tomu žádný komentář nepřidala. A bližší vysvětlení nepřišlo ani ze strany kapitánky basketbalové Slavie Petry Bakajsové, které přišlo na účet 90 000 korun. Není bez zajímavosti, že v tomto klubu pracuje Kaderkova manželka Darina a za basketbalovou Slavii v minulosti nastupovala i jeho další dcera Eva. 

Samotný svaz se taktéž rozhodl k celé záležitosti nikterak nevyjadřovat, Radiožurnálu pouze poslal následující prohlášení: „Vaší cílenou snahou je poškodit a skandalizovat Český tenisový svaz a konkrétní osoby vedení ČTS. Tato vaše cílená a účelová aktivita, spolu se způsobem ‚opatření si podkladů' (dle všeho nezákonným způsobem), vzorce vašeho chování, návodný způsob manipulativního tzv. ‚pokládání dotazů' atd., nás vede k rozhodnutí neodpovídat vám a nekomunikovat s vámi." 

Dodejme na závěr, že NSA dokončí šetření kolem této dotace v dubnu. 

Související

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.
Petra Kvitová a Barbora Strýcová.

Tenisoví fanoušci zase uvidí Strýcovou v akci. Je zatím otázkou, na jakých turnajích

Přestože před téměř dvěma lety oznámila konec své hráčské kariéry, především kvůli mateřství, nyní to s velkou pravděpodobností vypadá na její velký návrat. Řeč je o české tenistce Barboře Strýcové, která se i kvůli blížícímu se porodu nemohla patřičně rozloučit se svými příznivci. Tentokrát tedy bude během krátkodobého návratu na kurty příležitost.

Více souvisejících

tenis Národní sportovní agentura Fed Cup

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 51 minutami

před 53 minutami

před 55 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

Zdroj: ČTK

Další zprávy