Londýn - Už je to šest let, co stál Tomáš Berdych naposledy ve finále grandslamového turnaje. Bylo to ve Wimbledonu a tehdy to byla snová jízda. Na raketě českého tenisty zůstali jak Roger Federer, tak i Novak Djokovič. Nová výzva je tady. A s ní i známý, ale vlastně i nový rival: Andy Murray!
Je to tak a zní to neuvěřitelně. I když se tito dva tenisté potkali už čtrnáctkrát, nikdy to nebylo na trávě! Takže páteční duel na dvorcích All England Clubu bude vlastně tak trochu premiérou.
Z tenistů první čtyřky je to právě Murray, se kterým má Tomáš Berdych nejlepší bilanci. Šestkrát dokázal skotského bojovníka porazit, i když to bylo naposledy v roce 2013 v Cincinnati. Další čtyři zápasy už vyhrál Murray.
Ale rodák z Dunblane si je moc dobře vědom toho, že duel s Berdychem bude přetěžký. "Známe se dobře, ale na trávě jsme spolu nikdy nehráli. Budu se muset s trenérem podívat, co Tomáš dělá jinak," naznačil skotský tenista na tiskové konferenci.
Zmínil tak i spolupráci s Ivanem Lendlem, a zde je možná další motivace pro českou tenisovou jedničku. I když se spekulovalo o tom, že by česká legenda mohla pomoci právě krajanovi, Lendl zvolil spolupráci s Murrayem. Berdych má nyní jedinečnou příležitost odpovědět i Lendlovi. Místo toho stojí Berdychovi po boku neznámý Chorvat Luka Kutanjac.
Ještě jednou se vraťme do zmiňovaného roku 2010. Najdeme jednu zajímavou paralelu. Při cestě do finále potkal Tomáš Berdych Němce Benjamina Beckera a stejně jako letos, ho vyřídil hladce ve třech setech.
Britská média připomínají, že účast Andyho Murrayho v semifinále Wimbledonu je poslední sportovní naděje na úspěch v posledních týdnech. Fotbalové EURO skončilo pro ostrovní týmy vesměs bídně a nejdál - do semifinále - došel podceňovaný Wales. Nakonec tak může slavit paradoxně Skotsko, které fotbalové EURO vůbec nehrálo - a to díky svému tenisovému hrdinovi.
Duel Tomáše Berdycha a Andyho Murrayho bude ve Wimbledonu následovat po prvním semifinále mezi Rogerem Federerem a Milošem Raoničem.
Související
Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych
Berdych se o víkendu rozloučí s tenisovou kariérou! Naposledy se ukáže v Londýně
Tomáš Berdych , tenis , wimbledon
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Trump ostře zkritizoval vystoupení politiků na MSC. Podal si Clintonovou i Newsoma
před 1 hodinou
Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU
před 2 hodinami
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
před 3 hodinami
Demonstrace, jak hluboce Rusko pohrdá mírovým úsilím. Sybiha v době začínajících rozhovorů nešetří kritikou
před 3 hodinami
EU vzkazuje úřadům a neziskovkám: Nenechte se zastrašit rostoucím tlakem ze strany USA
před 4 hodinami
Strop odchodu do důchodu, vyšší penze. Juchelka chce za stovky miliard splnit Babišův předvolební slib
před 5 hodinami
CNN: Pokud jednání o jaderném programu selžou, USA se chystají na útok na Írán
před 5 hodinami
Zemřel legendární oscarový herec Robert Duvall. Proslavil ho Kmotr
před 5 hodinami
Clintonová obvinila Trumpovu administrativu ze snahy o utajování Epsteinových dokumentů
před 7 hodinami
Počasí na přelomu zimy a jara. Bude se oteplovat
včera
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
včera
První letošní útok. Medvědice na Slovensku napadla muže
včera
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
včera
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
včera
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
včera
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
včera
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
včera
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
včera
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
včera
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Jednání mezi německým kancléřem Friedrichem Merzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o vytvoření společného evropského jaderného odstrašení jsou zatím v rané fázi. Podle mluvčího německé vlády, jehož citovala agentura Reuters, není cílem těchto rozhovorů oslabení role Spojených států v evropské obraně.
Zdroj: Libor Novák