Praha - Poté, co svou účast na nadcházejících Letních olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro odřekli v sobotu tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková, jsou už známé nové páry, které by měly v rámci tohoto sportovního svátku reprezentovat Českou republiku v turnaji čtyřhry. Odchodem zmiňovaných tenistů tak totiž odpadli parťáci jak Radku Štěpánkovi, tak i Lucii Šafářové. Nyní přišla informace, že zatímco Štěpánek bude v Riu tvořit nový pár s Lukášem Rosolem, tak Lucie Šafářová bude pro změnu nastupovat s Barborou Strýcovou.
Veliké starosti nadělalo sobotní Berdychovo oznamení o svém odřeknutí startu na olympiádě v Riu z důvodu viru zika Radku Štěpánkovi, se kterým měl hrát v rámci olympijského deblového turnaje právě rodák z Valašského Meziříčí. Sám totiž poté uvažoval o tom, zda vůbec do dějiště olympiády vůbec odcestuje. V neděli je už Radek Štěpánek veselejší, neboť debla hrát bude a to s Lukášem Rosolem, se kterým si tuto tenisovou disciplínu zkusil o tomto víkendu během Davis Cupu v Třinci. Stejě tak má po tomto dni veselou náladu i Lucie Šafářová, která tak místo s Karolínou Plíškovou bude hrát čtyřhru s Barborou Strýcovou. Oba tyto nové páry už jsou nahlášeny jak Českému olympijskému výboru (ČOV), tak i Mezinárodní tenisové federaci (ITF). "Sportovní komise tenisového svazu (ČTS) rozhodla, že postaví nejsilnější dostupný mužský deblový pár ve složení Štěpánek, Rosol. Hodiny nejistoty jsou v tuto chvíli vyřešeny a Štěpánek jede na olympiádu," uvedl mluvčí daviscupového týmu Karel Tejkal, po neúspěšném čtvrtfinále Davis Cupu, ve kterém čeští tenisté podlehli Francii.
Pro sedmatřicetiletého českého tenisového reprezentanta Radka Štěpánka by případná neúčast na letošních olympijských hrách znamenala nejspíše to, že by se už žádných dalších her nemusel vzhledem ke svému věku zúčastnit. A jelikož se do olympijského turnaje dvouher nekvalifikoval, hrozilo mu, že by do Brazílie neodjel. Ve dvojici s Tomášem Berdychem pak pomýšlel i na zisk cenného kovu. "Jsem rád, že to dobře dopadlo a můžu se lvíčkem na prsou odjet na olympiádu. Mám z toho velkou radost a momentálně je to i obrovská úleva," řekl médiím poté, co bylo jasné, že bude hrát s Rosolem. Ten věří, že medailové ambice zůstávají. "S Radkem se na olympiádu těším a jedeme tam bojovat o medaili," řekl.
Kdo si však olympijskou čtyřhru nezahraje, tak to bude Jiří Veselý, jenž si měl původně debla zahrát právě s Lukášem Rosolem. Příbramského rodáka ale i tak cesta do Ria nemine, nebot je zapsán ve dvouhře, kterou bude hrát i Rosol, Kvitová, Šafářová a Strýcová. Pouze do ženské čtyřhry jsou pak zapsány Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, stříbrné medailistky z předešlých her v Londýně.
Čeští tenisté by se pak mohli objevit i ve smíšené čtyřhře, kde se mluvilo o páru Tomáš Berdych-Karolína Plíšková. Jenže oba právě odřekli svou účast z důvodu viru zika. Nyní se tak mluví o tom, že by mohl v tomto turnaji Česko zastupovat Radek Štěpánek a jeho parťačkou by se mohla stát někdo ze čtveřice Šafářová, Strýcová, Hlaváčková a Hradecká.
Byl to šok, řekl o Berdychově oznámení Štěpánek
Pro Radka Štěpánka byla sobotní informace neúčasti Tomáše Berdycha na olympiádě v Riu jako blesk z čistého nebe a to velmi nepříjemný. Nakonec to ale pro tohoto veterána skončilo dobře. "Vypadalo to, že můj sen o olympiádě se rozplynul. Posledních 24 hodin jsem toho moc nenaspal, klíží se mi oči, ale jsem strašně rád. Potom, co odvedli všichni zainteresovaní za práci, co se týče komunikace, tak jsem moc rád, že to dopadlo a můžu se lvíčkem na prsou odjet na olympiádu. Mám z toho strašně velkou radost," řekl rodák z Karviné, jenž před tím neměl vůbec žádné zprávy o tom, že by se Berdych nakonec her nezúčastnil. "Žádné indicie jsem neměl. Tu zprávu jsem včera vzal na vědomí a podle toho se odvíjelo posledních 24 hodin. Dál bych se k tomu nevracel. Chci si užít radost, že na olympiádu jedu. Spadlo ze mě obrovské břemeno, protože jsem tomu obětoval posledních šest měsíců svého plánování turnajů, hraní čtyřhry, bojování o co nejlepší ranking, abych se tam mohl dostat."
Přiblížil, jak se cítil v moment, kdy se informaci o Berdychově neúčasti dozvěděl. "V ten moment to byla ztráta naděje na olympiádu celkově. Dozvěděl jsem se to po prohře v pěti setech, takže to bylo šokující. Musel jsem to ale hned řešit. Dořešilo se to před pár minutami. Opakuji znovu, je to obrovská úleva a zároveň obrovská radost, že můj olympijský sen žije dál."
Nakonec jakoby naznačil, že virus zika nebude asi tím hlavním důvodem, proč se někteří sportovci své olympijské účasti zříkají. On sám totiž žádné obavy ohledně tohoto viru, jenž je přenášen komáry, nemá. "Kdybych je měl, tak tam nejedu. Spíš to bude nafouknuté. Po debatách s docentem Kolářem obavy nemám, kdyby tam byla taková hrozba, tak nás tam ani nepustí. Na to nahlížím jenom jedním směrem, že jedu reprezentovat českou vlajku na olympijské hry."
20. listopadu 2025 20:43
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Související
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
tenis , Olympijské hry 2016 , Radek Štěpánek
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 2 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 2 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 3 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 4 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 5 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 6 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.
Zdroj: Libor Novák