Ostrava - Týden poté, co své 1. kolo odehráli čeští tenisté v rámci prestižního Davis Cupu, tedy mužského mezinárodního tenisového turnaje, se přihlásil ke slovu Fed Cup, tedy ženský mezinárodní tenisový turnaj. A zatímco na rozdíl od tuzemských mužů se v posledních letech v Davis Cupu příliš nedaří, neboť letos zopakovali loňský rok a tak tedy znovu nepostoupili z 1. kola a budou tak opět bojovat v baráži o udržení se ve světové skupině. To jejím kolegyním se daří ve Fed Cupu daleko lépe, vždyť za posledních šest let svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály vyhrály tento turnaj celkem pětkrát a naposledy loni v listopadu ve Francii. Právě tento triumf tedy letos chtšjí Češky obhájit a jako první se jim o tomto víkendu do cesty staví Španělky. Vstup do tohoto souboje 1. kola však českým tenistkám nevyšel úplně podle představ, neboť v úvodním zápase Barbora Strýcová nestačila na španělskou jedničku nacházející se aktuálně na deváté příčce světového žebříčku Garbiňe Muguruzaovou, se kterou tedy nakonec prohrála ve třech setech 0:6, 6:3 a 1:6 a Česko tak tedy muselo dotahovat. vyrovnání souboje na 1:1 se následně postarala česká jednička Karolína Plíšková, které stačily dvě sady na to, aby porazila Lauru Arruabarrenaovou 6:2 a 7:5 a i proto tak je tedy tento duel 1. kola Fed Cupu po prvním dni smírný.
Na ostravském kurtu se nejprve v sobotu představila za českou stranu Barbora Strýcová, proti které se na druhé straně postavila vítězka French Open 2015 Garbiňe Muguruzaová. A byla to právě Španělka, která byla v tomto souboji favoritkou a hned v prvním setu to bylo znát. Především díky svému útočnému tenisu a forhendu, na který plzeňská rodačka nedokázala vůbec adekvátně odpovídat, bylo za půlhodiny hry hotovo, tedy alespoň co se týče prvního setu. Domácí hráčka totiž inkasovala od své soupeřky kanára 0:6.
O Strýcové je ovšem známo, že se jen tak nevzdává a ve druhém setu to byla ona, kdo potrápila svou soupeřku. Zřejmě k tomu pomohol i její krátké zmizení do šatny před začátkem druhé části tohoto utkání. Od té doby byl k vidění vyrovnaný zápas a první set tak byl rychle zapomenut. Česká tenistka předváděla svou typickou obrannou hru, díky níž dospěla i k brejknutí soupeřky za stavu 3:2. I když tento náskok nedokázala následně využít, zanedlouho tu byl další úspěšný brejk ze strany Strýcové a poté už nedala Španělce žádnou šanci. Strýcová k radosti zaplněné ostravské arény tak tedy druhý set vyhrála poměrem 6:3.
O vítězce tak rozhodla závěrečná třetí sada, ovšem v rámci ní už zase byla k vidění dominantní Muguruzaová. A to především proto, že Češka zaznamenala dvojchybu, díky níž tak tedy Španělka odskočila do vedení 3:1. Následně se domácí tenistce nepodařilo využít hned dva brejkboly a poté, co se Muguruzaové povedlo uhájit své podání, to byla právě španělská hráčka, která nakonec třetí set vyhrála jasně 6:1 a potarala se tak o první bod pro španělský fedcupový tým.
Plíšková porazila 70. hráčku světa ve dvou setech, přesto se s ní trápila
Čeští tenisoví fanoušci tak museli doufat v Karolínu Plíškovou, jež se nově po povedené minulé sezóně nachází na třetím místě světového žebříčku WTA. Proti ní hosté postavili Lauru Arruabarrenaovou, tedy tenistku nacházející se až na 70. příčce zmiňovaného žebříčku. I přesto, že tato Španělka nebyla favoritkou, docela až nečekaně tuzemskou jedničku potrápila. Plíškové se totiž při returnech příliš nedařilo, ovšem při svých servisech se jí naopak dařilo celkem dlouho a celkem suverénním způsobem. Na úvod v obou sadách se rodačce z Loun vždy podařilo Arruabarrenaovou brejknout, přesto na kutu česká hráčka vždy strávila více času, než by chtěla.
První set ještě Plíšková takové potíže neměla, neboť ho vyhrála docela v klidu výsledkem 6:4, v tom druhém už to bylo složitější, jelikož v něm česká tenistka přišla o podání. Vedle toho navíc udělala dvojchybu a soupeřku dokonce pustila k setbolu. Loňská finalistka US Open ovšem dokázala tento nepříznivý vývoj otočit, nejprve brejkla svou soupeřku a pak, když měla k dispozici čtvrtý mečbol, ukončila svým bekhendovým volejem zápas, který nakonec vyhrála 6:4 a 7:5.
Po prvním dni je tak tedy souboj mezi Českem a Španělskem nerozhodný 1:1.
Fed Cup, Světová skupina:
1. kolo: Česko - Španělsko 1:1 po 1. dnu
Strýcová - Muguruzaová 0:6, 6:3, 1:6Kar. Plíšková - Arruabarrenaová 6:4, 7:5
20. listopadu 2025 20:43
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Související
Problém pro český tenis. Národní sportovní agentura vyšetřuje kam šly peníze z dotací
Až závěrečná čtyřhra rozhodla o postupu Češek na Pohár Billie Jean Kingové
Fed Cup , Karolína Plíšková (tenistka) , tenis
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 1 hodinou
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.
Zdroj: Libor Novák