USA - Česko 1:1. Stav semifinále Fed Cupu srovnala Siniaková

Tampa - Semifinále tenisové Fed Cupu ve floridském resortu Saddlebrook je po prvním dnu zcela otevřené. Američankám zajistila vedení Coco Vandewegheová, která porazila sedmnáctiletou Markétu Vondroušovou 6:1, 6:4. O srovnání se ale postarala česká jednička Kateřina Siniaková, nad Shelby Rogersovou zvítězila 6:3, 6:3.

Při absenci tradičních opor se kapitán Petr Pála rozhodl do zahajovacího utkání nasadit sedmnáctiletou Markétu Vondroušovou. Šikovná levačka se letos prezentuje vynikající formou a minulý týden si připsala první titul na okruhu WTA, díky čemuž ve světovém žebříčku poskočila o 116 míst na 117. příčku. Vondroušová při reprezentačním debutu čelila Coco Vandewegheové. 24. hráčka světa v lednu překvapila na Australian Open, když na úvodním Grand Slamu sezóny došla mezi závěrečnou čtyřku.

Domácí favoritka vstoupila do zápasu famózně. Vandewegheová se od stavu 1:1 chopila režie a ziskem pěti her v řadě uzmula první set za 29 minut. Vondroušová nedostala žádnou šanci vzdorovat.

Rodačka ze Sokolova zastavila nápor Američanky až ve druhé sadě za nepříznivého vývoje 0:2. Také Vandewegheová začala kupit nepřesnosti a bývalá juniorská jednička zásluhou odvážnějšího pojetí vyrovnala na 2:2. Druhý set pokračoval ve znamení ztrát a brejků na obou stranách. Od čtvrtého do sedmého gamu si ani jedna tenistka neudržela podání. Zlom přinesla osmá hra, po níž impulzivní Vandewegheová, která nejednou dala průchod emocím, vedla 5:3. Následně Vondroušová při vlastním servisu odvrátila mečbol, jenže soupeřka kontrovala druhým čistým gamem v zápasu a za hodinu a 24 minut vyhrála 6:1, 6:4.

??? @CoCoVandey ??? ?? 1️⃣-0️⃣ ?? pic.twitter.com/Bu1GATkBcU

— Fed Cup (@FedCup) 22. dubna 2017

K druhému sobotnímu duelu na floridské zelené antuce nastoupily Shelby Rogersová (49.) a Kateřina Siniaková (38.). Dvacetiletá Češka do Fed Cupu zasáhla pouze jednou v deblu. Před dvěma měsíci si ve čtvrtfinále soutěže odbyla premiéru, po boku Lucie Šafářové za rozhodnutého stavu podlehla Španělkám.

Stejně jak americká, tak i česká jednička vtrhla do svého střetnutí s vervou. Na výsledkové tabuli po 11 minutách svítilo 4:0 pro Siniakovou. Rogersová ale krasojízdu sokyně zarazila brejkem v páté hře. Partie delší výměn, zcela odlišná od první podívané dne, nabrala na zajímavosti. Američanka se po ztrátě vlastního podání vytasila s dalším brejkem a vzápětí již servis udržela – 3:5.

V deváté hře Siniaková doháněla manko 15:40. Game však dotáhla ke shodě, opět odvrátila brejkbol a naopak si vytvořila šanci ukončit set. Krásným stopbalem se jí to podařilo.

Druhý set byl zpočátku vyrovnaný, než Češka vzala domácí tenistce podání a ujala se vedení 3:2. Rogersová znejistila a iniciativu převzala Siniaková, kterou přímo v areálu povzbuzovaly asi dvě desítky českých fanoušků.

Svěřenkyně Petra Pály těžila z dobrého pohybu a s jistotou kráčela za vítězstvím. Při servisu Rogersové si za stavu 5:3 a 40:30 vypracovala mečbol, při němž Američanka vyrobila dvojchybu, a tak druhý bod semifinále putoval na konto českého výběru. Kateřina Siniaková triumfovala za hodinu a 22 minut dvakrát 6:3.

?? Katerina Siniakova draws Czech Republic level with a 63 63 win over ?? Shelby Rogers! The #FedCup semifinal is locked at 1-1 after Day 1! pic.twitter.com/lUxbCieXDA

— Fed Cup (@FedCup) 22. dubna 2017

Nedělní boje s velkou pravděpodobností otevře klání úspěšných jedniček Vandewegheové a Siniakové. Po nich bude na programu druhá dvouhra a za nerozhodného skóre i čtyřhra. Dá se předpokládat, že oba kapitáni se svými nominacemi počkají až do poslední možné chvíle.

USA - Česko Semifinále tenisové Fed Cupu v Tampě (antuka):

Vandewegheová (24.) - Vondroušová (117.) 6:1, 6:4Rogersová (49.) - Siniaková (38.) 3:6, 3:6.

Související

Tenis, ilustrační fotografie.

Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu

Lepší a napínavější závěr své trenérské reprezentační kariéry si nehrající kapitán českého ženského tenisového týmu Petr Pála nemohl přát. V chorvatském Varaždinu se totiž podařilo českým tenistkám zůstat v elitní divizi Billie Jean King Cupu. Přestože nejprve nedělní první zápas Nikola Bartůňková prohrála, když na Petru Marčinkovou nestačila 3:6 a 6:7 (6:8), Češkám se nakonec podařilo barážový duel otočit poté, co Linda Nosková vyhrála nad Antonií Ružičovou 7:5 a 6:4 a závěrečnou napínavou čtyřhru zvládlo duo Linda Nosková-Lucie Havlíčková. Marčinkovou společně s Janou Fettovou porazili ve třech setech 6:2, 3:6 a 6:3.
Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

Více souvisejících

tenis Fed Cup Markéta Vondroušová (tenistka) Kateřina Siniaková (tenistka)

Aktuálně se děje

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

30. prosince 2025 18:16

30. prosince 2025 17:19

Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici

V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy