Australian Open, 3. den: Berdych s Kvitovou pokračují grandslamem v Melbourne jako nůž s máslem. Dál nepokračují Anderson s Bertensovou

Melbourne - Turnaj zatím největším českým hvězdám vychází dokonale. Jak Tomáš Berdych, tak i Petra Kvitová i ve druhém kole australského grandslamu ukázali, že jejich výkon z kola prvního nebyl náhodný. Že se po návratu na kurty daří Tomáši Berdychovi, to zblízka poznal Nizozemec Robin Haase, který se během zápasu zmohl pouze na sedm vyhraných her a z Melbourne byl tak nakonec vyprovozen Tomášem Berdychem 1:6, 3:6 a 3:6. Snadno proklouzla do 2. kola i Petra Kvitová, jejíž sílu pro změnu poznala 6:1 a 6:3. Kdo však z českých reprezentantů dál v turnaji nepokračuje, tak tím je Markéta Vondroušová, jelikož nestačila na Petru Martičovou, se kterou prohrála 4:6 a 5:7. Z turnaje venku jsou už po druhém kole některé zahraniční hvězdy. Tak třeba jedna z favoritek ženského pavouka Kiki Bertensová překvapivě vypadla, když s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou, nacházející se aktuálně na 44. místě žebříčku WTA, prohrála 6:3, 3:6 a 3:6. Stejně už na úspěch na letošním Australian Open nemůže myslet ani světová pětka mezi muži Kevin Anderson, pro nějž bylo konečnou stanicí střetnutí s Francesem Tiafoem.

Už od samého úvodu bylo, v jaké tento turnaj Tomáše Berdycha zastihl v pohodě. Než se Haase v zápase rozkoukal, zasypal ho český reprezentant hned několika tvrdými údery od základní čáry a prakticky to byl právě rodák z Valašského Meziříčí, kdo režíroval, jakým tempem se duel bude hrát. Do karet bývalému daviscupovému reprezentantovi hrál i ten fakt, že Nizozemec natropil hned několik nevynucených chyb. Výsledek? První set byl hotov už za 21 minut s tím, že Berdych neztratil ani jeden míček.

V dominanci v zápase pokračoval Berdych i ve druhém setu, který zahájil sebráním soupeřova servisu, stále praktikoval svůj tenis od základní čáry, na který se Haase snažil marně nacházet nějaký účinný recept. Navíc k tomu český tenista přidal i výtečnou hru u sítě, přičemž Haasemu nepřipustil, aby si vzal jeho podání a co víc, Haase si mohl nechat zdát i o tom, že by snad nějakou hru při Berdychově podání dostal do shody. Když ve druhém setu vedl Berdych 5:3, dokázal třiatřicetiletý Čech svého nizozemského soka brejknout podruhé a duel tak šel do třetího setu.

V něm se rozhodující okamžik zápasu stal za stavu 4:3 pro Berdycha, kdy se českému tenistovi toho nizozemského opět podařilo brejknout a v následném gamu mu tak stačilo dopodávat do vítězného konce. Díky tomu se tak může těšit na další duel Australian Open ve 3. kole.

Výbornou formu na začátku nové sezóny ve 2. kole australského grandslamu potvrdila v ženském pavouku i Petra Kvitová. Po Slovence Rybárikové jí v něm nyní čekala Irina Beguová z Rumunska. Nad tou vedla zanedlouho v úvodní sadě už 4:0 a i když následně přišla o servis, následky to na Kvitové nezanechalo a díky zisku dvou následujících her tak první set vyhrála bez problémů 6:1.

Že by tento duel měla vyhrát právě rodařka z Fulneku, to potvrzovala nejen skutečnost, že je Petra Kvitová na tom ve světovém žebříčku daleko lépe než Beguová, ale i ta skutečnost, že všechny tři předešlé vzájemné zápasy Češka pokaždé vyhrála. Za čtvrtým vítězstvím nad rumunskou soupeřkou mířila i nyní, ve druhém setu totiž opět rychle vedla, tentokrát už 3:0. Ve třetím gamu druhého setu se fedcupové reprezentantce podařilo soupeřku brejknout a přestože se zdálo, že má cestu k triumfu v zápase vydlážděnou, musela v těchto chvílích při svých servisech daleko více bojovat než kdy před tím. O všem ale rozhodl devátý game, kdy se Češce opět povedlo Beguové vzít podání a tudíž tak poté mohla slavit postup do 3. kola a to díky vítězství 6:1 a 6:3. Její další soupeřku v Melbourne bude Belinda Bensicová, jež z prvního letošního grandslamu nechala vyprovodit v 1. kole jinou Češku a to Kateřinu Siniakovou.

Ta se tak na melbournských kurtech může ukazovat tenisovým fanouškům už je ve čtyřhře se svou parťačkou Barborou Krejčíkovou. Tato ryze česká dvojice si na úvod deblového turnaje v Melbourne poradila snadno s duem Bogdanová, Rodionovová dvakrát 6:2.

Dalším Berdychovým soupeřem bude Argentinec Schwartzman, Federer musel absolvovat dva tie-breaky

Pokud jde o to, s kým se Tomáš Berdych utká ve 3. kole Australian Open, jeho soupeřem bude Argentinec Diego Schwartzman totiž v pětisetové bitvě nakonec porazil Američana Denise Kudlu 6:4, 5:7, 3:6, 7:6 a 6:4 a tudíž se tak bude moct připravit na rodáka z Valašského Meziříčí.

Dál v turnaji pak pokračuje i Roger Federer, jenž se však nečekaně natrápil se 189. hráčem světového žebříčku Danielem Evansem, přestože byl suel nakonec jen třísetový. V prvních dvou sadách totiž musel vždy absolvovat tie-breaky, které ale zvládl a ptrotože třetí set vyhrál poměrem 6:3, po dvou hodinách a 3 minutách si Švýcar mohl konečně oddechnout.

O překvapení dne se pak postarali svými vyřazeními jak aktuálně pátý hráč žebříčku ATP Kevin Anderson z Jihoafrické republiky, tak i devátá hráčka světa Kiki Bertensová z Nizozemska. Zatímco Anderson, jenž se loni dokázal probojovat až do finále londýnského Wimbledonu, nestačil na teprve dvacetiletého hráče Francese Tiafoea, se kterým tedy prohrál 6:4, 4:6, 4:6 a 5:7, pro Bertensovou byla nad její síly sedmnáctiletá Ruska Anastasia Pavljučenkovová. Přestože nad ní vyhrála první set 6:3, další dvě sady už favoritka nezvládla.

Konečné výsledky 3. dne tenisového grandslamu Australian Open (16.1.2019):

Muži, dvouhra - 2. kolo:

Tomáš Berdych (ČR) - Robin Haase (Niz.) 6:1, 6:3, 6:3Nadal (2-Šp.) - Ebden (Austr.) 6:3, 6:2, 6:2Bautista (22-Šp.) - Millman (Austr.) 6:3, 6:1, 3:6, 6:7 (6:8), 6:4De Minaur (27-Austr.) - Laaksonen (Švýc.) 6:4, 6:2, 6:7 (7:9), 4:6, 6:3Tsitsipas (Řec.) - Troicki (Srb.) 6:3, 2:6, 6:2, 7:5Basilashvili (Gru.) - Travaglia (It.) 3:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3Seppi (It.) - Thompson (Aus.) 6:3, 6:4, 6:4Schwartzman (Arg.) - Kudla 6:4, 5:7, 3:6, 7:6, 6:4Čilič (Chor.) - McDonald (USA) 7:5, 6:7, 6:4, 6:4Tiafoe (USA) - Anderson (JAR) 4:6, 6:4, 6:4, 7:5Verdasco (Šp.) - Albot (Mol.) 6:1, 7:6, 6:3Federer (Švýc.) - Evans (Brit.) 7:6, 7:6, 6:3Chačanov (Rus.) - Nišioka (Jap.) 6:3, 6:3, 6:3Fritz (USA) - Monfils (30-Fr.) 6:3, 6:7 (8:10), 7:6 (8:6), 7:6 (7:5)Dimitrov (20-Bulh.) - Cuevas (Urug.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:3, 7:5Fabbiano (It.) - Opelka (USA) 6:7 (15:17), 6:2, 6:4, 3:6, 7:6 (10:5)

Ženy, dvouhra - 2. kolo:

Kvitová (8-ČR) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:3Markéta Vondroušová (ČR) - Petra Martičová (Chorv.) 4:6, 5:7Pavljučenkovová (Rus.) - Bertensová (Niz.) 3:6, 6:3, 6:3Stephensová (USA) - Babosová (Maď.) 6:3, 6:1Garciaová - Hivesová (Aus.) 6:3, 6:3Sasnovičová (Běl.) - Kontaveitová (Est.) 6:3, 6:3Bartyová (Aus.) - Wangová (Čína) 6:2, 6:3Sakkariová (Řec.) - Sharmaová (Aus.) 6:1, 6:4Anisimovová (USA) - Tsurenkovová (Ukr.) 6:0, 6:2Collinsová (USA) - Vickeryová (USA) 6:3, 7:5Birrellová (Něm.) - Vekičová (Chor.) 4:6, 6:4, 6:1Wozniacká (Dán.) - Larssonová (Švéd.) 6:1, 6:3Sabalenková (11-Běl.) - Boulterová (Brit.) 6:3, 6:4Birrellová (Austr.) - Vekičová (29-Chorv.) 6:4, 4:6, 6:1Kerberová (2-Něm.) - Haddadová Maiaová (Braz.) 6:2, 6:3Bencicová (Švýc.) - Putincevová (Kaz.) 7:5, 4:6, 6:2Šarapovová (30-Rus.) - Petersonová (Švéd.) 6:2, 6:1

Ženy, čtyřhra - 1. kolo:

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Bogdanová, Rodionovová (Rum./Austr.) 6:2, 6:2Melicharová, Peschkeová (4-USA/ČR) - Mariaová, Watsonová (Něm./Brit.) 6:1, 4:6, 6:4Hradecká, Makarovová (6-ČR/Rus.) - Barthelová, Keninová (Něm./USA) 6:3, 6:3

Související

Tenis, ilustrační fotografie.

Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu

Lepší a napínavější závěr své trenérské reprezentační kariéry si nehrající kapitán českého ženského tenisového týmu Petr Pála nemohl přát. V chorvatském Varaždinu se totiž podařilo českým tenistkám zůstat v elitní divizi Billie Jean King Cupu. Přestože nejprve nedělní první zápas Nikola Bartůňková prohrála, když na Petru Marčinkovou nestačila 3:6 a 6:7 (6:8), Češkám se nakonec podařilo barážový duel otočit poté, co Linda Nosková vyhrála nad Antonií Ružičovou 7:5 a 6:4 a závěrečnou napínavou čtyřhru zvládlo duo Linda Nosková-Lucie Havlíčková. Marčinkovou společně s Janou Fettovou porazili ve třech setech 6:2, 3:6 a 6:3.
Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

Více souvisejících

tenis Tomáš Berdych Australian Open

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 3 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

včera

Donald Trump

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci

Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět

Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

včera

včera

včera

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy