Zakázali podporu Pcheng Šuaj. Jste zbabělci, vzkázala proto pořadatelům Navrátilová

Jakoby toho pořadatelé úvodního tenisového grandslamu sezóny Australian Open neměli už dost po anabázi se srbskou tenisovou jedničkou Novakem Djokovičem. Teď dali o sobě vědět zákazem triček s podporou pro čínskou tenistku Pcheng Šuaj, o které se od listopadu loňského roku pořádně neví, co s ní je poté, co na sociální síti zveřejnila, že byla v minulosti sexuálně napadena čínským politikem Čang Kao-limem. Za tento krok si nyní pořadatelé Australian Open vyslechli nejednu kritiku, tu nejhlasitější od legendy Martiny Navrátilové.

Na oněch inkriminovaných tričkách stál nápis: "Kde je Pcheng Šuaj". Fanouškům nosící tato trička však bylo zabráněno ochrankou a policií, aby se s nimi na veřejnosti ukazovali. Podle následného prohlášení pořadatelů Australian Open bylo takto proti nim postupováno proto, že se jednalo otrička s politickým sloganem a ty jsou na turnaji zakázané.

Pro česko-americkou tenisovou legbendu Martinu Navrátilovou se jedná o nepochopitelný krok a neskrývala nikterak svoje rozhořčení. "Podle mě to je velmi, velmi zbabělé. Myslím, že to je špatně. Není to politický slogan, týká se lidských práv," nechala se slyšet konkrétně pro Tennis Channel a pokračovala: "Australský svaz to prostě vzdal a nechá si od Číňanů diktovat, co se na jeho grandslamu může dělat. Jsou to slaboši."

Dodejme, že tenistka Pcheng Šuaj, jež bývala světovou jedničkou ve čtyřhře, krátce po zveřejnění svého příspěvku na začátku listopadu právě tento příspěvek rychle zase smazala. To už ale zapracovala čínská cenzura a následující tři týdny nebylo pak o Číňance ani vidu, ani slechu.

Přestože pak sama hráčka o tom celém mluvila jako o nedorozumění, organizace WTA však stále má obavy o jeí zdraví a bezpečnost a tak se rozhodla jako sankci za to zrušit všechny letošní ženské turnaje konané v Číně.

Související

Čínská tenistka Šuaj Čangová (Shuai Zhang)

Tenisový podvod v Budapešti: Rozhodčí pomohli nesportovní Maďarce, soupeřka se zhroutila v slzách. Zuří i hvězdy

Profesionální tenistky vyjádřily své zděšení nad tím, co se stalo na turnaji v Budapešti. Celé to označily za neuvěřitelné. Některé z nich popisují chování domácí hráčky s podporou rozhodčího jako „Absolutně nechutné chování“ nebo „Nulový respekt pro tuhle holku!.“ Situace, ve které Číňanka Šuaj Čangová skončila v slzách a zápas nedohrála, byla označena jako jedna z nejhorších, které tyto profesionální tenistky kdy viděly. 

Více souvisejících

tenis Martina Navrátilová

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

před 29 minutami

před 45 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 55 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní

Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek dostala v Německu osmiměsíční trest bez možnosti podmíněného propuštění. O případu informují zahraniční média. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy