
Slavný finský skokan na lyžích Matti Nykänen, čtyřnásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa, v noci na dnešek v 55 letech zemřel. O úmrtí jednoho z nejlepších skokanů historie informoval na svém webu finský magazín Seiska.
Nykänen zářil v 80. letech minulého století, kdy jako jediný v dějinách získal všech pět velkých trofejí ve skokanském sportu: zlato na OH (4), zlato na MS ve skocích (5), zlato na MS v letech (1), křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru (4) a vítězství na Turné čtyř můstků (2). Ve Světovém poháru vyhrál rodák z Jyväskylä 46 závodů, což byl rekord až do roku 2013, kdy ho překonal Rakušan Gregor Schlierenzauer.
Stejně jako úspěchy na můstku byl Nykänen proslulý bouřlivým osobním životem a problémy s alkoholem. Byl šestkrát ženatý s pěti ženami, mnohokrát byl zatčen za násilné trestné činy a strávil několik měsíců ve vězení. Po skončení kariéry také nazpíval několik popových alb.
Blonďatý Nykänen s dětskou tváří byl jedním z velkých soupeřů českého skokana Pavla Ploce. V roce 1984 překonal fenomenální Fin jeho rok starý světový rekord v letech 181 metrů, který poté ještě čtyřikrát vylepšil až na 191 metrů.
V soutěži na středním můstku na OH v Calgary 1988 byl právě Nykänen jediným přemožitelem Ploce a také dalšího českého skokana Jiřího Malce, jenž získal překvapivý bronz.
V Calgary Nykänen ovládl všechny tři závody, vyhrál také na velkém můstku a pomohl ke zlatu v soutěži družstev. O čtyři roky dříve v Sarajevu, kdy ještě družstva nesoutěžila, prohrál na středním můstku jen s další legendou Jensem Weissflogem z tehdejší NDR.
V olympijské sezoně 1987/88 zase Ploc jako jediný Nykänena porazil na Turné a připravil ho o šanci vyhrát všechny čtyři závody prestižního miniseriálu. Český skokan vyhrál před Nykänenem v Oberstdorfu, další tři závody a tím i celé Turné poté ovládl Fin.
Kromě pěti zlatých medailí získal Nykänen na MS v klasickém lyžování jedno stříbro a tři bronzy, stejnou sbírku měl vedle jednoho zlata i z MS v letech.
Nykänenova kariéra začala na začátku 90. let upadat i kvůli nastupujícímu V-stylu, na který se nedokázal adaptovat. Definitivně skončil se skoky v roce 1994. V pozdějších letech se nicméně účastnil veteránských soutěží a v roce 2011 se stal v Harrachově ve své věkové kategorii mistrem světa.
26. ledna 2023 15:43
Tak ani na snowboard. Po MS v alpském lyžování může Ledecká přijít i o MS na prkně
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy
před 37 minutami

Policie pátrá po ženě a ročním dítěti, naposledy je viděli v Praze
včera

Mluvčí Petra Pavla bude na Hradě Markéta Řeháková
včera

Ukrajinská armáda svádí boj o Vuhledar, odráží útoky v Doněcké oblasti
Aktualizováno včera

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu
včera

Havlíček: Preference hnutí ANO rostou, není důvod zásadně měnit strategii
Aktualizováno včera

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala
Aktualizováno včera

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová
Aktualizováno včera

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk
včera

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD
Aktualizováno včera

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru
včera

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby
Aktualizováno včera

Zeman Pavlovi popřál, aby byl dobrým prezidentem. Reakce nové hlavy státu byla chladná
včera

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila
Aktualizováno včera

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině
včera

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty
včera

Proč podpořili Pavla: Jasná volba od začátku, je jeden z nás a nad nikoho se nepovyšuje, říkají známí Češi pro EZ
včera

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
včera

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil
včera
Babišovi se v zahraničí nedařilo. V některých zemích nedostal žádný hlas
Petr Pavel v zahraničí zvítězil drtivě. Jeho protikandidát v některých zemích získal jediný nebo vůbec žádný hlas. Například čeští voliči na Slovensku poslali Petra Pavla na Pražský hrad 932 hlasy proti 135 hlasům pro Andreje Babiše.
Zdroj: Jakub Jurek