Skoky na lyžích

Ilustrační foto

Potíže před druhým českým letem do Pekingu. Covid mají trenéři skokanů a Pančochové

Zatímco první várka českých sportovců, kterých je dohromady pro letošní Zimní olympijské hry v Pekingu celkem rekordních 113, odcestovala do dějiště Her bez větších potíží, to ruhá várka olympioniků na svůj odlet teprve čeká. Podle plánů mají do Pekingu odletět 2. února, vypadá to ale však, že s nimi neodletí dva trenéři. Jednak Přemysl Vida, kouč snowboardistky Šárky Pančochové, a také slovinský trenér českých skokanů Vasja Bajc. Oba mají pozitivní test na koronavirus a oba tak odcestují později.
Roman Koudelka

Skokan Koudelka krátce před Pekingem dosáhl na první body ve Světovém poháru

Pro první body si v neděli v německém Titisse-Neustadtu si doskočil v rámci tohoto ročníku Světového poháru český skokan na lyžích Roman Koudelka. Ten totiž v tomto závodě poprvé v sezóně postoupil z kvalifikace až do 2. kola, přičemž tam pak skončil na 27. místě, čímž tak zopakoval své umístění z 1. kola.
Skoky na lyžích

Vydařený Koudelkův návrat na můstky. V Engelbergu postoupil z kvalifikace

Poprvé od úbnorové operaci kolene se v rámci Světového poháru představil skokan na lyžích Roman Koudelka. Stalo se tak ve švýcarském Engelbergu a návrat je to jako hrom. Podařilo se mu tam totiž postoupit z kvalifikace do sobotního závodu. V něm nebude k vidění jeho krajan Viktor Polášek, další český účastník páteční kvalifikace.
Skoky na lyžích (ilustrační foto)

Skoky na lyžích přicházejí o svého rekordmana. Schlierenzauer ukončil kariéru

Fanoušci skoků na lyžích už od příští sezóny Světového poháru v tomto zimním sportu, tedy od sezóny 2021/22, neuvidí na skokanských můstcích jednu z největších hvězd tohoto sportu. Řeč je konkrétně o jednatřicetiletém rakouském reprezentantovi Gregoru Schlierenzauerovi, který se v úterý rozhodl ukončit svou bohatou kariéru. Vždyť nejenže si za svou kariéru připsal na své konto rekordních 53 vítězství ve Světovém poháru, přičemž tento seriál závodů celkově ovládl hned dvakrát, ale triumfoval i na mistrovství světa, Zimních olympijských hrách a Turné čtyř můstků. I tento posledně jmenovaný prestižní závod ve své kariéře ovládl dvakrát.
Lyžování

Ani v Rakousku se Čechům nikterak nedařilo. Se štěstím do závodu postoupil jen Polášek

V sobotu pokračovalo prestižní Turné čtyř můstků již svou třetí zastávkou a tedy první v Rakousku, v Innsbrucku. Kdo z českých fanoušků čekal, že by snad mohlo přijít ze strany českých skokanů nějaké výraznější zlepšení, byl na omylu. Ani tentokrát Češi nikterak nezářili, do závodu se kvalifikoval pouze jeden ze dvou a to ještě s odřenýma ušima. Z padesátého místa se kvalifikoval do nedělního závodu Viktor Polášek a bude tak v prvním kole skákat proti vítězi kvaliikace Noru Halvoru Egneru Granerudovi.
Lyžování

Turné v Rakousku se nezúčastní bývalý mistr světa ani úřadující olympijský šampion

Po dvou závodech v Německu, konkrétně v Oberstdorfu a Garmisch-Partenkirchenu, se peloton skokanů na lyžích v rámci tradičního Turné čtyř můstků stěhují do Rakouska. V sobotu odpoledne rakouskou část Turné odstartuje kvalifikace v Innsbrucku, ovšem té se už nzúčastní hned dva Němci a to bývalý mistr světa Richard Freitag a úřadující olympijský šampion Andreas Wellinger. Po německé části Turné se totiž nedostali do zúžené skupiny německých závdníků, která jich původně čítala celkem dvanáct. Není pak bez zajímavosti, že v rakouském týmu se naopak oproti německým závodům v Rakousku nově představí Gregor Schlierenzauer.
Kvalifikace v Garmisch-Partenkirchenu

Jeden ze skokanů na lyžích měl na Turné pozitivní test na koronavirus

Jeden ruský skokan na lyžích byl ve středu na Turné čtyř můstků pozitivně testován na koronavirus. Do karantény s ním před dnešní kvalifikací v Garmisch-Partenkirchenu museli i tři členové ruské výpravy včetně dalšího nejmenovaného skokana, kteří byli s nakaženým v nejužším kontaktu.
Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS Rozhovor

Sdílím Rogličův žal, triumf měl na dosah, říká pro EZ poslanec ODS Janda o bývalém soupeři

ROZHOVOR - Zalila ho vlna zklamání, pohltil jej smutek i žal. Poslanec ODS Jakub Janda nevěřícně hleděl na mobil, na němž sledoval horskou časovku cyklistické Tour de France, jak jeho bývalý soupeř ze skoků na lyžích Slovinec Primož Roglič ztrácí žlutý trikot a přenechává jej krajanovi Tadeji Pogačerovi. „Škoda, fandil jsem Primožovi, nevěřil jsem, že ztratí téměř minutový náskok. Byli jsme ale svědky úžasného boje, který přesahuje parametry světa sportu. Pochopitelně jsem si jako bývalý skokan na lyžích přál, aby Tour vyhrál můj bývalý kolega,“ říká pravicový politik a vítěz skokanského Turné čtyř můstků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jakub Janda, který se ostře vymezuje proti komunistickému režimu.
Skoky na lyžích

Čeští skokané už znají jméno nového šéftrenéra. Stal se jím František Vaculík

Čeští skokané na lyžích již znají jméno, kdo je povede poté, co byl z pozice šéftrenéra svazem v lednu odvolán David Jiroutek. Toho dočasně následně nahradil Antonín Hájek, nyní se tedy ví, s kým svaz na této pozici počítá na delší dobu. Je jím nově František Vaculík, jehož nebližšími pobočníky budou bývalí reprezentanti Jakub Jiroutek a Lukáš Hlava. Pětatřicetiletý František Vaculík doposud působil coby šéftrenér mládeže.
Roman Koudelka

České skokany už netrénuje David Jiroutek. Koudelkovi vyhrkly slzy do očí

Vedení skokanského úseku lyžařského svazu odvolalo z pozice kouče českých skokanů na lyžích Davida Jiroutka a to na základě posledních ne příliš vydařených výkonů českých reprezentantů. V pondělí o tom informovalo veřejnost na svém facebookovém účtu s tím, že ho nahradí dosavadní asistent Antonín Hájek. Nejlepší skokan v současnosti Roman Koudelka ale tuto změnu vnímá jako zradu. "Musím říct, že mi vyhrkly slzy do očí. Nevím, kdo tohle vymyslel, beru to jako zradu. Pochopil bych to, kdyby se to stalo před Turné, kdy jsme nebodovali, ale tým šel nahoru. Viktor Polášek taky dvakrát bodoval a i celkově se atmosféra zlepšila. Přijde mi to, jako by nám vrazili kudlu do zad," řekl český závodník.
Roman Koudelka

Koudelka zaznamenal v Ga-Pa nejlepší české umístění v sezóně. Závod senzačně vyhrál mladý Nor

V německém Garmisch-Partenkirchenu se o Novém roce 2020 konal, jako je již tomu tradičně, druhý závod v rámci prestižního skokanského Turné čtyř můstků. A právě v tomto závodě zaznamenal český reprezentant Roman Koudelka výtečné osmé místo, což je pro české barvy nejlepší umístění v této sezóně 2019/2020. Nečekané a zároveň premiérové vítězství ve Světovém poháru si připsal v Ga-Pa mladý jedenadvacetiletý norský závodník Marius Lindvik, který si pomohl především svým skokem z prvního kola, ve kterém skočil nejdelší skok dne a to 143,5 metru. Do druhého kola se pak ze zbývajících českých reprezentantů neokázali probojovat ani Viktor Polášek, ani Filip Sakala.
Roman Koudelka

Koudelka potvrdil svou formu i v Sapporu. Skončil čtvrtý

Sapporo - O tomto víkendu vedle mnoha dalších sportovních akcí se v japonském Sapporu i skákalo na lyžích. A opět u toho nechyběl ani český reprezentant Roman Koudelka, jenž i na Dálném východě potvrdil svou formu posledních týdnů. V zemi vycházejícího slunce totiž Koudelka v sobotu skončil na výtečném čtvrtém místě, přičemž se mu podařilo porazit mimo jiné i domácí kometu z počátku této sezóny Světového poháru Rjoja Kobajašiho. Skokan z Lomnice nad Popelkou navíc díky tomuto výkonu vyrovnal své nejlepší letošní umístění z e závodu Turné čtyř můstků v Ga-Pa.
Roman Koudelka

Turné ovládl Kobajaši. Koudelka v Bischofshofenu skončil šestý!

Bischofshofen - Dlouhý den v neděli zažili skokané na lyžích. Protože se v sobotu kvůli silnému sněžení kvalifikace v Bischofshofenu zrušila, musela se konat právě v neděli před hlavním závodem. Kvalifikaci z Čechů nezvládl akorát Lukáš Hlava, naopak Roman Koudelka společně s Čestmírem Kožíškem a Viktorem Poláškem do hlavního závodu prošli. V něm se pak dařilo Koudelkovi s Kožíškem, neboť právě těmto dva českým reprezentantům se poddařilo postoupit do 2. kola. V něm potvrdil svou konstantní formu od začátku letošního Světového poháru její lídr Japonec Rjoju Kobajaši, který se tak ve svých dvaadvaceti letech mohl radovat z celkového triumfu na Turné čtyř můstků. Výtečně skákající rodák z Lomnice nad Popelkou Roman Koudelka si pak po tomto závodě v celkovém pořadí Turné polepšil na skvělé páté místo.
Lyžování

Stále lepšící se Koudelka skončil v Ga-Pa čtvrtý. Vyhrál opět Rjoju Kobajaši

Garmisch-Partenkirchen - Novoroční závod v německém Garmisch-Partenkirchenu v rámci Turné čtyř můstků vyšel jedinému českému zástupci v něm Romanu Koudelkovi. Ten opět potvrdil svůj vzestup a poté, co se do tohoto závodu kvalifikoval ze sedmé pozice, nakonec v hlavním závodě skončil na ještě lepším čtvrtém místě. Triumf v tomto závodě nebral nikdo jiný než aktuální lídr Světového poháru Japonec Rjoju Kobajaši, jenž tak zopakoval své prvenství z Oberstdorfu. Druhý skončil doácí Němec Markus Eisenbichler, třetí pak Polák Dawid Kubacki.
Roman Koudelka

Koudelka potvrdil formu jedenáctým místem. V Oberstdorfu triumfoval lídr Světového poháru

Oberstdorf - V hlavním závodě v Oberstdorfu v rámci Turné čtyř můstků pokračoval český skokan Roman Koudelka ve výkonu, který předvedl v sobotní kvalifikaci, ve které skončil na šestém místě. Po hlavním oberstdorském závodě totiž Roman Koudelka nakonec obsadil jedenáctou pozici, spolu s ním se pak 2. kola zúčastnil Viktor Polášek, jenž skončil osmadvacátý. Zatímco z 1. kola se do tohoto druhého nepodařilo postoupit Lukáši Hlavovi, hlavního závodu se vůbec nezúčastnil Čestmír Kožíšek, jelikož neprošel sobotním kvalifikačním sítem. V Oberstdorfu pak triumfoval aktuální lídr Světového poháru Japonec Rjoju Kobajaši, jenž díky svému závěrečnému skoku dostal od rozhodčích nakonec o čtyři desetiny bodu více než druhý Němec Markus Eisenbichler. Na třetím místě skončil Rakušan Stefan Kraft.
Roman Koudelka

Turné čtyř můstků nezačalo v Oberstdorfu pro Čechy špatně. Koudelka v kvalifikaci skončil šestý

Oberstdorf - V sobotu v německém Oberstdorfu začal další ročník tradičního prestižního skokanského závodu, tedy Turné čtyř můstků. Nejprve ze všeho se skokani na lyžích vypravili do Obertsdorfu, kde výhodu domácího prostředí naplno využili němečtí závodníci, z nichž z celkového počtu třinácti účastníků postoupili z kvalifikace hned dvanáct. Kvalifikace však k radosti českých fanoušků vyšla i českým reprezentantům. Nejlépe z nich si vedl Roman Koudelka, který se po kvalifikaci umístil na velmi slušném šestém místě. Do hlavního závodu v Oberstdorfu, jenž bude na programu v neděli, se proskákali i další Češi a to devatenáctý Viktor Polášek a dvaačtyřicátý Lukáš Hlava. Kdo však kvalifikačním sítem neprošel, tím byl Čestmír Kožíšek. Překvapivě pak do hlavního závodu neprošli ani Slovinec Domen Prevc s Japoncem Noriaki Kasaiem.
Roman Koudelka

ZOH: Z kvarteta zbyla jen půlka. Skokané na lyžích mají za sebou olympijskou kvalifikaci

Pchjongčchang - Pouze dva čeští reprezentanti ve skocích na lyžích ze čtyř se dokázali probojovat ze čtvrteční olympijské kvalifikace do sobotního hlavního závodu na středním můstku. Konkrétně Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se zařadili nakonec mezi sedm vyřazených z této kvalifikace, která se tedy konala ještě den před oficiálním záhajením 23. Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu a které se zúčastnilo celkem 57 závodníků. Naopak těmi Čechy, kterým se podařilo do zmiňovaného sobotního závodu postoupit, jsou loňský juniorský světový šampion Viktor Polášek a také Roman Koudelka.

Aktuálně se děje

včera

Papež František

Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

Aktualizováno včera

včera

OSN, ilustrační foto

Odborníci OSN žádají vyšetřování možných válečných zločinů v Mali

Odborníci z OSN žádají nezávislé vyšetřování možných zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v Mali, kterých se podle nich dopustila malijská armáda a žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny z Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mali s wagnerovci spolupracuje v boji proti islamistickým skupinám od roku 2021.

včera

Odbory v korejské firmě Nexen Tire vstoupily do stávky

Zástupci Nexenu se s odboráři zatím nedohodli, stávka dál pokračuje

Zástupci vedení továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku, kde dnes ráno část zaměstnanců zahájila neomezenou stávku, chtějí požadavky odborářů probrat s korejskými vlastníky firmy. ČTK to řekl po dnešním jednání předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Stávka tak pokračuje.

včera

Rusko, Kreml

Rusko podle Spojených států nedodržuje závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START

Rusko podle Spojených států nedodržuje své závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Neumožňuje totiž americkým vyslancům provádět inspekce na svém území, na které mají USA na základě dohody právo. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva zahraničí to dnes píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel mluvil s poradcem pro bezpečnost Pojarem, řešili koordinaci zahraniční politiky

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. Probírali také energetickou bezpečnost či Ukrajinu, řekl novinářům po schůzce Pojar. Za Pavlem do pražského Hrzánského paláce dnes dorazili také jeho neúspěšná protikandidátka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová či šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

včera

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vindrák (ANO).

Hejtman Vondrák, který kritizoval Babiše, považuje za stěžejní zasedání předsednictva ANO

Zasedání předsednictva hnutí ANO považuje za stěžejní pro své další postoje moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), který v posledních dnech kritizoval hnutí i jeho předsedu Andreje Babiše. V prezidentské volbě podobně jako ostravský primátor Tomáš Macura podpořil Babišova protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Hejtman dnes ČTK řekl, že považuje za důležitou diskusi o dalším směřování hnutí. Předsednictvo hnutí, které se bude zabývat prezidentskými volbami, se má sejít 8. února.

včera

Viktor Orbán

Ukrajina vyzvala Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a zabránilo tak nenapravitelným následkům pro vzájemné vztahy. Ministerstvo to uvedlo poté, co si předvolalo maďarského velvyslance v Kyjevě kvůli nedávným výrokům maďarského národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Aktualizováno včera

virus HIV

V Česku je nejvíc nových případů HIV od roku 1985

Nových případů HIV bylo v ČR loni nejvíc od roku 1985, kdy se začala vést jejich statistika. Laboratoře jich zachytily 292, o šest víc než v dosud nejhorším roce 2016 a meziročně o 59 víc. Více než polovina z nich byli cizinci, velký nárůst byl mezi Ukrajinci. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

včera

Slovensko, ilustrační foto

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září. Hlasováním o tom dnes rozhodl parlament, který už v prosinci vyslovil nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Část opozice neuspěla s návrhy, aby nové volby byly už v květnu nebo v červnu. V řádném termínu by Slováci přistoupili k volebním urnám v únoru příštího roku.

včera

Česká pošta

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

Státní podnik Česká pošta pořádně přidal na tempu zdražování svých služeb. Obyčejný dopis vyšel ještě v říjnu na 19 korun, od února to již bude 23 korun. Pokud by tímto tempem Česká poštu zdražovala i nadále, za rok se daná cena zvedne o přibližně 63 procent, což odpovídá čtyřnásobku celoroční průměrně inflace v roce 2022.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Prodej aut v EU letos oživí, Euro 7 si však vyžádá výrazné zdražování

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v letošním roce zvýší o pět procent na zhruba 9,8 milionu vozů po loňském poklesu na nejnižší úroveň za téměř 30 let. Předpovědělo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Zároveň ale varovalo před negativními důsledky plánované přísnější emisní normy Euro 7, která by podle něj mohla zdražit automobily v průměru o 2000 eur (téměř 48.000 Kč) a podkopat poptávku, napsala agentura AFP.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Leden byl na silnicích mimořádně tragický. Zemřelo nejvíce lidí za posledních 11 let

Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách zemřelo 41 lidí, o 11 víc než v loňském lednu. Přibylo sice obětí na životech, ale snížil se počet nehod i zraněných. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes ČTK poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, a z policejních statistik. Bilanci ještě mohou zhoršit případné dnešní tragické nehody.

včera

Péter Szijjártó

Maďarsko vzkazuje Švédsku: Chovejte se jinak, jestli chcete do NATO

Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes to podle agentury AP řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Dodal, že případ, kdy pravicový aktivista nedávno před tureckou ambasádou ve Stockholmu spálil korán, je nepřijatelný.

včera

Ilustrační fotografie.

Na Tachovsku se objevila ptačí chřipka v dalším chovu

V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn pěti z 18 chovaných slepic. Státní veterinární ústav v odebraných vzorcích dnes potvrdil ptačí chřipku. Zbývající slepice dnes veterináři utratí, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Je to letošní třinácté ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Aktualizováno včera

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Nová vláda nepřinesla změnu v boji s korupcí, tvrdí TI. Ministerstvo se brání

Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce, uvedla česká kancelář mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Podle TI chybí českým politikům odhodlání přijímat systémové změny. Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, uvedla Transparency International ČR (TI ČR).

včera

Logo Škoda Auto

Škoda Auto očekává zlepšení situace v dodávkách čipů v druhém pololetí

Škoda Auto očekává zlepšení situace v dodávkách polovodičů v druhé polovině letošního roku. V současnosti kvůli výpadkům v dodávkách ruší směny, a to v závislosti na aktuální dostupnosti dílů pro jednotlivé modely. Úplné zastavení výrobního programu neplánuje. ČTK to dnes sdělila Martin Špittová z oddělení komunikace.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 na pouhá čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

včera

Sněmovní výbor podpořil změny ve vysílání vojáků

Navrhovanou širší pravomoc vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení, dnes podpořil sněmovní branný výbor. Pro ústavní novelu ale hlasovali jen poslanci koaličních stran. Členové z řad opozičního hnutí ANO se hlasování zdrželi. Proti byl poslanec SPD Radovan Vích, který neprosadil přerušení diskuse. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy