sport

sport

Česko bude při předsednictví v EU prosazovat dostupná a udržitelná sportoviště

Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujme na začátku července, prosazovat dostupná a udržitelná sportoviště. Výsledkem by mělo být vypsání evropského dotačního programu na výstavbu energeticky úsporných sportovišť nebo rekonstrukci těch stávajících. Téma je aktuální kvůli strmě rostoucím cenám energií, které výrazně prodražují provoz sportovišť.
sport

Český sport jako ten ruský? Bylo nalezeno přes 40 chyb u antidopingového výboru

Loni začátkem listopadu proběhl historicky první audit Světové antidopingové agentury WADA v českém antidopingovém výboru, při kterém tak zkoumala jeho práci. Jak zjistil server iRozhlas.cz, nedopadlo to vůbec slavně, jelikož auditoři nalezli při práci Antidopingového výboru ČR hned přes 40 nedostatků a porušení pravidel. Nyní je na českém antidopingovém výboru, aby všechny nalezené chyby opravil a pokud se mu to ve stanovené lhůtě nepodaří, může se tak stát , že Češi na tom budou stejně jako Rusové. Jejich sportovci by nemohli na vrcholných akcích reprezentanovat pod svou vlajkou. Podle šéfa Antidopingového výboru ČR Jiřího Janáka je na vině bývalé vedení, avšak věří, že všechny nalezené chyby se stihnou napravit.
film Poslední závod

RECENZE: Poslední závod aneb krásně nasnímaný boj o život Hanče a Vrbaty

Výpravné historické drama z počátků lyžařského sportu v Krkonoších vypráví nejen o nacionalistické řevnivosti Čechů a Němců, ale také o síle přátelství a zarputilosti Bohumila Hanče. Samotný závod se po prvním kole mění ze sportovního klání na boj o přežití. Ukazuje se tak, že i české hory umí zahýbat s lidskými osudy.
Ruská vlajka

Rusům se poprvé od invaze podařilo uspět s odvoláním. Sáňkaři můžou závodit

Po únorové invazi na Ukrajinu se rozhodla větština sportovních federací v reakci na to vyloučit Rusy ze závodů, nebylo ale divu, že se nejedou Rusové snažili toto rozhodnutí odvrátit odvoláními. Dosud s nimi neuspěli, ovšem nyní si zapisují první úspěch a to u arbitráže světového sáňkářské federace FIL, kam podal stížnost ruský sáňkařský svaz FSSR. Podle sobotního rozhodnutí této arbitráže se tak tedy ruší suspendace ruských sportovců, trenérů a funkcionářů ze závodů.
sport

Sport Čechy nebere. Polovina lidí na něj nevynaloží ročně ani korunu

Polovina lidí nedá do sportu ani korunu ročně, naopak zhruba pětina i více než 3000 korun. O výsledcích průzkumu, který si nechala zpracovat loni v listopadu společností ppm factum research, dnes Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) informovala v tiskové zprávě. V důsledku epidemie covidu-19, kdy byla zavřena či omezena i některá sportoviště, zaznamenala VZP pokles žádostí o příspěvek na sport téměř o polovinu.
Biatlon, ilustrační fotografie

Ukrajinští biatlonisté bojují na frontě, ti ruští a běloruští nemohou závodit. Svitolinová proti Rusce nastoupila

Ukrajiští sportovci v těchto dnech nemají na samotný sport ani pomyšlení. Jejich země je těžce zkoušená oté, co do ní minulý týden vpadla ruská vojska a rozpoutala tam tak největší válečný konflikt v Evropě od roku 1945. Naopak místo toho, aby sportovali, někteří narukovali, aby bránili svou zem. To je třeba případ ruských biatlonistů, třeba takový mistr vstěa a reprezentant na nedávných Zimních olympijských her v Pekingu Dmytro Pidručnyj slouží u národní gardy ve svém rodném Ternopilu. Se zbraní v ruce proti ruským vojákům pak stojí nyní i zlatá olympijská šampionka ze štafet z roku 2014 Julia Džymová. To ruští a běloruští biatlonisté se do konce sezóny tohoto ročníku Světového poháru v biatlonu na základě sankce ze strany Mezinárodní biatlonové ederace IBU na tratích neobjeví.
Tenis, ilustrační fotografie

Ukrajinka Svitolinová nechtěla nastoupit proti ruské tenistce, cizinci opouští ruský fotbal

Ve sportovním světě se nadále reaguje na ruskou agresi vůči Ukrajině. Třeba ukrajinská tenistka Elena Svitolinová nenastoupila do zápasu 1. kola tenisvého turnaje v mexickém Monterrey a to proto, že její soupeřkou měla být Ruska Anastasia Potapovová. Zároveň zkritizovala liknbavý prozatímní postup vůči Rusku ze strany tenisových organizací ITF, ATP a WTA. Kromě tohoto případu pak v úterý zaujaly i odchody cizinců z ruské fotbalové ligy. Skončil v ní například německý trenér Markus Gisdol z Lokomotivu Moskva, za níž hraje exslávista Jan Kuchta.
sport

Představitelé českého sportu podporují vyloučení Rusů a Bělorusů ze soutěží

Představitelé českého sportu podporují vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodního sportovního dění, k němuž vyzval Mezinárodní olympijský výbor. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta podepsali společné prohlášení, v němž stejně jako česká politická reprezentace zastávají nekompromisní postoj kvůli okupaci Ukrajiny. Věří, že tvrdý přístup v oblasti sportu může pomoci.
Ilustrační foto

MOV vyzývá organizace k vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodních soutěží

Nejprve Mezinárodní olympijský výbor (MOV) obvinil Rusko z porušení tzv. olympijského příměří, které končí až po paralympijských hrách, které letos ještě ani nezačaly, nyní zaujal jasný postoj. Vyzývají totiž mezinárodní sportovní organizace k tomu, aby vyloučily Rusko za vpád na Ukrajinu a Bělorusko, které k tomuto vpádu pomohlo, z mezinárodních soutěžích.
sport

Čeští sportovci podpořili Ukrajinu, šéf hokeje Král navrhne zrušit zápasy s Rusy

České fotbalové kluby dnes v prvoligových zápasech podpořily Ukrajinu a za invazi chce Rusko potrestat například šéf hokeje Tomáš Král nebo Národní sportovní agentura. Ta nebude ruským sportovcům vydávat povolení ke vstupu do Česka a předseda NSA Filip Neusser se kvůli jednotnému postupu v otázce zápasů s ruskými reprezentanty v neděli sejde s šéfy největších domácích sportovních svazů.
sport

Neusser žádá jednotný postup svazů vůči Rusku. Nebude vydávat povolení ke vstupu

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu nebude šéf Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser vydávat povolení ke vstupu do České republiky ruským sportovcům. Oznámila to sama agentura ve své sobotní tiskové zprávě. V neděli pak bude Neusser jednat s představiteli jednotlivých sportovních svazů, po nichž žádá v otázce zápasů s ruskými sportovci jednotný postup.
Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Další sportovní tresty pro Rusko: Poláci nechtějí hrát baráž, Král chce zrušit zápasy

Ve sportovním světě nadále pokračuje trend trestů pro Rusko, které tento týden ve čtvrtrek vpadlo vojensky na Ukrajinu. Nejnověji například polský fotbalový svaz oznámil, že Polsko nebude hrát proti Rusku v březnové baráži o mistrovství světa, jak by podle původního plánu mělo. Šéf Českého hokeje Tomáš Král pak chce na pondělním mimořádném jednání výkonného výboru navrhnout bojkot české reprezentace všech vzájemných zápasů s Ruskem na mezinárodních akcích.
sport

Žádné nabídky na ruské soutěže a peníze pro pomoc Ukrajině, uvedly sázkové kanceláře

Celý svět nyní sleduje jako ruská vojska po čtvrtečním vpádu na Ukrajinu míří do hlavního města Kyjeva, kde se očekávají nejtěžší boje, a jak Ukrajinci brání svou zemi. Na základě těchto bezprecedentních událostí přišla řada sankcí vůči Rusku jak v politické, tak ekonomické oblasti, stejně tak jako v té sportovní. Mezinárodní sportovní akce se postupně přesouvají z Ruska jinam a v zákulií se mluví o možném vyloučení ruských sportovců z takovýchto sportovních akcí. Nyní se k celé záležitosti vyjádřily i české sázkové kanceláře, kterým taktéž není situace na Ukrajině lhostejná.
sport

Šéf Národní sportovní agentury Neusser volá po vyloučení ruských sportovců ze soutěží

Podle šéfa Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera by měla žádá po čtvrtečním vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, aby ze všech evropských a světových šampionátů byli vyloučeeni všichni ruští sportovci. Vedle toho by uvítal, kdyby Rusko nemohlo pořádat žádnou mezinárodní sportovní akci. Všechny tyto body uvedl Neusser na Twitteru, přičemž by rád na svých krocích spolupracoval s premiérem Petrem Fialou.
Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinsko-ruský konflikt ve sportu: fotbalová liga na Ukrajině je přeušena, řeší se sankce vůči Rusku

V noci na čtvrtek 24. února se změnil světtakový, jaký jsme ho znali. Ruští vojáci totiž vpadli na Ukrajinu a regulérně tím tak zahájili invazi a válku na Ukrajině. Není divu, že rusko-ukrajinský konflikt zasahuje životy nejednoho z nás a sport pak nevyjímaje. I v této oblasti rezonuje dění ve východní Evropě. Pojďme si projít to, co už ke konfliktu bylo ze strany sportovců, sportovních funkcionářů a institucí zaznělo.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

ČEZ, ilustrační foto

ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun

Polostátní energetická skupina ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun. Půjde o kombinaci odvodů z běžných a mimořádných daní či odvodů a výplaty dividendy z loňského zisku. V této souvislosti ČEZ očekává za letošní rok čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 30 až 40 miliard korun. Konečná částka se bude odvíjet především od tržních cen elektřiny. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž

před 17 minutami

před 24 minutami

Doprava v zimě, ilustrační foto

Počasí opět působí problémy v dopravě. Na D1 uvízly kamiony

V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů Celsia, meteorologové varují před náledím. Hlavní silnice jsou podle nich ošetřené, na vedlejších by to ale ráno mohlo klouzat, a to zejména v západní polovině Čech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom dnes ráno informoval na twitteru. 

před 43 minutami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty zdražují. Benzin stojí nejvíc za poslední dva měsíce

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

před 1 hodinou

včera

včera

Petr Pavel

Parlamentní schůze k inauguraci prezidenta Pavla proběhne 9. března od 14 hodin

Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14:00. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to dnes uvedla po schůzce s Pavlem, premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS). Inaugurační schůzi bude moci šéfka Sněmovny svolat až koncem února po dovršení lhůt pro soudní přezkum prezidentských voleb.

včera

Jana Černochová

Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou. Plánují jednání každého čtvrt roku

Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po dnešním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Pavel také uvedl, že jeho cílem není dělat samostatnou zahraniční politiku. Nejvyšší ústavní činitelé budou kroky podle něho konzultovat.

včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel očekává, že setkání prezidentů bude iniciovat Zeman

Budoucí prezident Petr Pavel očekává, že mu končící prezident Miloš Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání. Nevidí důvod k tomu, aby o setkání zvlášť žádal. Uvedl to dnes po setkání s premiérem a předsedy parlamentních komor. Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká, na což dnes odkázal Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin nařídil ministerstvu obrany, aby zastavilo ukrajinské ostřelování ruských hraničících regionů

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministerstvu obrany, aby učinilo přítrž ukrajinskému ostřelování ruských regionů hraničících s Ukrajinou. Vyplývá z přepisu jeho projevu na poradě o obnově domů a zničené infrastruktury v příhraničních oblastech. O ostřelování pravidelně informují představitelé západoruské Belgorodské, Brjanské nebo Kurské oblasti. Rusko útoky připisuje ukrajinským silám, ty se k nim ale oficiálně nehlásí a označují je za působení karmy v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

Aktualizováno včera

FBI

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při dnešní prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli "nějaké materiály a ručně psané poznámky" k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

Aktualizováno včera

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV chce do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Prchal skončil u Babiše, po deseti letech spolupráce

Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset let. Prchal to potvrdil serveru Info.cz. Důvodem podle něj není výsledek prezidentských voleb, konec v marketingovém týmu hnutí ANO byl naplánován už před nimi.

Zdroj: ČTK

Další zprávy