Zimní olympijské hry čelí krizi. Klimatické změny způsobují, že se některá místa tradiční pro zimní sporty stávají nevhodnými pro jejich konání. Okolo roku 2040 podle předpokladů už vůbec nebude možné pořádat hry ve Vancouveru, Soči nebo Oslu.
Zimní varianta olympijských her je pro řadu sportovních fanoušků již neodmyslitelná. Je pochopitelné, že popularitu mají zejména v zemích, kde se zimní sporty dají vůbec provozovat.
Zimní olympijské hry proto nikdy nepořádala země na jih od obratníku Raka, a už vůbec ne země jižně od rovníku. Od toho se odráží i celkové medailové pořadí – historicky nejvíce cenných kovů zatím obdrželi Norové, druzí jsou Američané a třetí Němci.
Podle Mezinárodního olympijského výboru existuje celá řada podmínek, které připadají v úvahu, než vybere pořadatele. Do úvahy bere geografické (zejména klimatické), ekonomické a sociální podmínky – to znamená, že nemá smysl pořádat zimní olympijské hry například v Maroku, odkud pochází jen minimum sportovců a pro fanoušky není tolik atraktivní cestovat do země s teplým klimatem, aby se dívali na zimní sporty.
MOV se nově snaží o zavedení dialogu „s cílem prozkoumat a vytvořit zájem měst/regionů/krajin a národních olympijských výborů o jakoukoli olympijskou akci“. Omezí se tím další výdaje, které zájemci o pořádání her vynakládali, aby je MOV zvolil jako hostitele. V rámci tohoto dialogu už bylo zvoleno americké Salt Lake City jako pořadatel her v roce 2034.
Společně s klimatickou změnou ale přicházejí problémy i pro tyto potenciální hostitele. Napsal o tom například americký list New York Times. Od roku 2040 podle informací deníku nebude možné pořádat olympijské hry v ruském Soči nebo kanadském Vancouveru. Riziko přílišného oteplení panuje i v rakouském Innsbrucku, francouzském Grenoblu nebo norském Oslu. Nejenže budou postrádat přírodní sníh – hrozí, že situaci nezachrání ani ten umělý.
Když se konaly olympijské hry roku 2014 v Soči, museli organizátoři vykázat velkou dávku kreativity. Shromáždili sníh z minulé zimy a uložili na stinných místech a pokryli izolací. Obdobný přístup zvolili i pořadatelé ve Vancouveru v roce 2010. Přesto si sportovci na obou hrách stěžovali na špatné sněhové podmínky, které „vedly k nespravedlivým“ výsledkům.
Lyžaři mohou označit soutěž za nespravedlivou například ve chvíli, kdy měnící se podmínky na trati způsobují zrychlování a zpomalování podle denního období. V Soči si stěžovali snowboardisté na halfpipe – kvůli hrbolům a mokrému sněhu jich až polovina spadla.
V minulosti organizátoři řešili nepříznivé podmínky přenesením akcí dovnitř, což ale není u mnoha sportů schůdná možnost. Neexistuje možnost přenést dovnitř horu potřebnou pro sjezd na lyžích nebo padesátikilometrovou trasu pro běh.
Podle NY Times se zimní olympiáda může v budoucnu konat jen v několika stejných městech. Kromě omezení při olympiádě se začínají omezovat i možnosti pro trénink. Například v USA se dle předpovědí zkrátí sezóny o polovinu do roku 2050 a dokonce o 80 % do roku 2090.
Související

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Češi na letních olympijských hrách. Kdo získal první zlato, vytvořil rekord nebo vyvolal skandál?
olympiáda , sport , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
před 1 hodinou

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 1 hodinou

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 2 hodinami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 3 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 4 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 5 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 6 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 6 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 6 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 8 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 10 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera
"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.
Zdroj: Libor Novák