Zimní olympijské hry čelí krizi. Klimatické změny způsobují, že se některá místa tradiční pro zimní sporty stávají nevhodnými pro jejich konání. Okolo roku 2040 podle předpokladů už vůbec nebude možné pořádat hry ve Vancouveru, Soči nebo Oslu.
Zimní varianta olympijských her je pro řadu sportovních fanoušků již neodmyslitelná. Je pochopitelné, že popularitu mají zejména v zemích, kde se zimní sporty dají vůbec provozovat.
Zimní olympijské hry proto nikdy nepořádala země na jih od obratníku Raka, a už vůbec ne země jižně od rovníku. Od toho se odráží i celkové medailové pořadí – historicky nejvíce cenných kovů zatím obdrželi Norové, druzí jsou Američané a třetí Němci.
Podle Mezinárodního olympijského výboru existuje celá řada podmínek, které připadají v úvahu, než vybere pořadatele. Do úvahy bere geografické (zejména klimatické), ekonomické a sociální podmínky – to znamená, že nemá smysl pořádat zimní olympijské hry například v Maroku, odkud pochází jen minimum sportovců a pro fanoušky není tolik atraktivní cestovat do země s teplým klimatem, aby se dívali na zimní sporty.
MOV se nově snaží o zavedení dialogu „s cílem prozkoumat a vytvořit zájem měst/regionů/krajin a národních olympijských výborů o jakoukoli olympijskou akci“. Omezí se tím další výdaje, které zájemci o pořádání her vynakládali, aby je MOV zvolil jako hostitele. V rámci tohoto dialogu už bylo zvoleno americké Salt Lake City jako pořadatel her v roce 2034.
Společně s klimatickou změnou ale přicházejí problémy i pro tyto potenciální hostitele. Napsal o tom například americký list New York Times. Od roku 2040 podle informací deníku nebude možné pořádat olympijské hry v ruském Soči nebo kanadském Vancouveru. Riziko přílišného oteplení panuje i v rakouském Innsbrucku, francouzském Grenoblu nebo norském Oslu. Nejenže budou postrádat přírodní sníh – hrozí, že situaci nezachrání ani ten umělý.
Když se konaly olympijské hry roku 2014 v Soči, museli organizátoři vykázat velkou dávku kreativity. Shromáždili sníh z minulé zimy a uložili na stinných místech a pokryli izolací. Obdobný přístup zvolili i pořadatelé ve Vancouveru v roce 2010. Přesto si sportovci na obou hrách stěžovali na špatné sněhové podmínky, které „vedly k nespravedlivým“ výsledkům.
Lyžaři mohou označit soutěž za nespravedlivou například ve chvíli, kdy měnící se podmínky na trati způsobují zrychlování a zpomalování podle denního období. V Soči si stěžovali snowboardisté na halfpipe – kvůli hrbolům a mokrému sněhu jich až polovina spadla.
V minulosti organizátoři řešili nepříznivé podmínky přenesením akcí dovnitř, což ale není u mnoha sportů schůdná možnost. Neexistuje možnost přenést dovnitř horu potřebnou pro sjezd na lyžích nebo padesátikilometrovou trasu pro běh.
Podle NY Times se zimní olympiáda může v budoucnu konat jen v několika stejných městech. Kromě omezení při olympiádě se začínají omezovat i možnosti pro trénink. Například v USA se dle předpovědí zkrátí sezóny o polovinu do roku 2050 a dokonce o 80 % do roku 2090.
Související

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Češi na letních olympijských hrách. Kdo získal první zlato, vytvořil rekord nebo vyvolal skandál?
olympiáda , sport , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
před 36 minutami

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
před 1 hodinou

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 1 hodinou

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 2 hodinami

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 3 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 4 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 4 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 4 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 6 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 8 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 9 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 10 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 11 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 11 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 13 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 19 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera
Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.
Zdroj: Libor Novák