Zimní olympijské hry čelí krizi. Klimatické změny způsobují, že se některá místa tradiční pro zimní sporty stávají nevhodnými pro jejich konání. Okolo roku 2040 podle předpokladů už vůbec nebude možné pořádat hry ve Vancouveru, Soči nebo Oslu.
Zimní varianta olympijských her je pro řadu sportovních fanoušků již neodmyslitelná. Je pochopitelné, že popularitu mají zejména v zemích, kde se zimní sporty dají vůbec provozovat.
Zimní olympijské hry proto nikdy nepořádala země na jih od obratníku Raka, a už vůbec ne země jižně od rovníku. Od toho se odráží i celkové medailové pořadí – historicky nejvíce cenných kovů zatím obdrželi Norové, druzí jsou Američané a třetí Němci.
Podle Mezinárodního olympijského výboru existuje celá řada podmínek, které připadají v úvahu, než vybere pořadatele. Do úvahy bere geografické (zejména klimatické), ekonomické a sociální podmínky – to znamená, že nemá smysl pořádat zimní olympijské hry například v Maroku, odkud pochází jen minimum sportovců a pro fanoušky není tolik atraktivní cestovat do země s teplým klimatem, aby se dívali na zimní sporty.
MOV se nově snaží o zavedení dialogu „s cílem prozkoumat a vytvořit zájem měst/regionů/krajin a národních olympijských výborů o jakoukoli olympijskou akci“. Omezí se tím další výdaje, které zájemci o pořádání her vynakládali, aby je MOV zvolil jako hostitele. V rámci tohoto dialogu už bylo zvoleno americké Salt Lake City jako pořadatel her v roce 2034.
Společně s klimatickou změnou ale přicházejí problémy i pro tyto potenciální hostitele. Napsal o tom například americký list New York Times. Od roku 2040 podle informací deníku nebude možné pořádat olympijské hry v ruském Soči nebo kanadském Vancouveru. Riziko přílišného oteplení panuje i v rakouském Innsbrucku, francouzském Grenoblu nebo norském Oslu. Nejenže budou postrádat přírodní sníh – hrozí, že situaci nezachrání ani ten umělý.
Když se konaly olympijské hry roku 2014 v Soči, museli organizátoři vykázat velkou dávku kreativity. Shromáždili sníh z minulé zimy a uložili na stinných místech a pokryli izolací. Obdobný přístup zvolili i pořadatelé ve Vancouveru v roce 2010. Přesto si sportovci na obou hrách stěžovali na špatné sněhové podmínky, které „vedly k nespravedlivým“ výsledkům.
Lyžaři mohou označit soutěž za nespravedlivou například ve chvíli, kdy měnící se podmínky na trati způsobují zrychlování a zpomalování podle denního období. V Soči si stěžovali snowboardisté na halfpipe – kvůli hrbolům a mokrému sněhu jich až polovina spadla.
V minulosti organizátoři řešili nepříznivé podmínky přenesením akcí dovnitř, což ale není u mnoha sportů schůdná možnost. Neexistuje možnost přenést dovnitř horu potřebnou pro sjezd na lyžích nebo padesátikilometrovou trasu pro běh.
Podle NY Times se zimní olympiáda může v budoucnu konat jen v několika stejných městech. Kromě omezení při olympiádě se začínají omezovat i možnosti pro trénink. Například v USA se dle předpovědí zkrátí sezóny o polovinu do roku 2050 a dokonce o 80 % do roku 2090.
Související
Češi na letních olympijských hrách. Kdo získal první zlato, vytvořil rekord nebo vyvolal skandál?
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
olympiáda , sport , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
před 1 hodinou
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 2 hodinami
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 2 hodinami
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 3 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 3 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 4 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 4 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 5 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 6 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 6 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 7 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 8 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 8 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 10 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
Česko si dnes odškrtlo další kolonku, co se týká investic. Politici totiž zahájili provoz klíčového úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, což je první úspěšný PPP projekt, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Pásku přestřihávali premiér Petr Fiala (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě