Paříž a co dál? Nad budoucností olympijských her visí strašák

Zimní olympijské hry čelí krizi. Klimatické změny způsobují, že se některá místa tradiční pro zimní sporty stávají nevhodnými pro jejich konání. Okolo roku 2040 podle předpokladů už vůbec nebude možné pořádat hry ve Vancouveru, Soči nebo Oslu. 

Zimní varianta olympijských her je pro řadu sportovních fanoušků již neodmyslitelná. Je pochopitelné, že popularitu mají zejména v zemích, kde se zimní sporty dají vůbec provozovat. 

Zimní olympijské hry proto nikdy nepořádala země na jih od obratníku Raka, a už vůbec ne země jižně od rovníku. Od toho se odráží i celkové medailové pořadí – historicky nejvíce cenných kovů zatím obdrželi Norové, druzí jsou Američané a třetí Němci. 

Podle Mezinárodního olympijského výboru existuje celá řada podmínek, které připadají v úvahu, než vybere pořadatele. Do úvahy bere geografické (zejména klimatické), ekonomické a sociální podmínky – to znamená, že nemá smysl pořádat zimní olympijské hry například v Maroku, odkud pochází jen minimum sportovců a pro fanoušky není tolik atraktivní cestovat do země s teplým klimatem, aby se dívali na zimní sporty. 

MOV se nově snaží o zavedení dialogu „s cílem prozkoumat a vytvořit zájem měst/regionů/krajin a národních olympijských výborů o jakoukoli olympijskou akci“. Omezí se tím další výdaje, které zájemci o pořádání her vynakládali, aby je MOV zvolil jako hostitele. V rámci tohoto dialogu už bylo zvoleno americké Salt Lake City jako pořadatel her v roce 2034. 

Společně s klimatickou změnou ale přicházejí problémy i pro tyto potenciální hostitele. Napsal o tom například americký list New York Times. Od roku 2040 podle informací deníku nebude možné pořádat olympijské hry v ruském Soči nebo kanadském Vancouveru. Riziko přílišného oteplení panuje i v rakouském Innsbrucku, francouzském Grenoblu nebo norském Oslu. Nejenže budou postrádat přírodní sníh – hrozí, že situaci nezachrání ani ten umělý.

Když se konaly olympijské hry roku 2014 v Soči, museli organizátoři vykázat velkou dávku kreativity. Shromáždili sníh z minulé zimy a uložili na stinných místech a pokryli izolací. Obdobný přístup zvolili i pořadatelé ve Vancouveru v roce 2010. Přesto si sportovci na obou hrách stěžovali na špatné sněhové podmínky, které „vedly k nespravedlivým“ výsledkům. 

Lyžaři mohou označit soutěž za nespravedlivou například ve chvíli, kdy měnící se podmínky na trati způsobují zrychlování a zpomalování podle denního období. V Soči si stěžovali snowboardisté na halfpipe – kvůli hrbolům a mokrému sněhu jich až polovina spadla. 

V minulosti organizátoři řešili nepříznivé podmínky přenesením akcí dovnitř, což ale není u mnoha sportů schůdná možnost. Neexistuje možnost přenést dovnitř horu potřebnou pro sjezd na lyžích nebo padesátikilometrovou trasu pro běh. 

Podle NY Times se zimní olympiáda může v budoucnu konat jen v několika stejných městech. Kromě omezení při olympiádě se začínají omezovat i možnosti pro trénink. Například v USA se dle předpovědí zkrátí sezóny o polovinu do roku 2050 a dokonce o 80 % do roku 2090.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda sport Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 11 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy