Jeden z nejnadanějších českých sportovců se narodil před 155 lety

Předposledního červnového dne roku 1869 se v Praze narodil Josef Rössler-Ořovský. Jeho jméno dnes mnohým lidem moc neříká, ačkoliv se jednalo o jednoho z nejnadanějších českých sportovců, který u nás prosadil několik nových sportů.

Dne 29. června 1869 přivítala rodina pražského zámožného obchodníka s drogistickým zbožím Rösslera na svět chlapečka, který byl později pokřtěn jako Josef Ludvík. O jeho dětství se nám nedochovalo mnoho zpráv. Díky výbornému rodinnému a finančnímu zázemí mu mohlo být dopřáno kvalitní vzdělání. Po absolvování reálného gymnázia v Jindřichově Hradci pokračoval ve studiu na obchodní akademii a poté chemie na pražské univerzitě. Po studiích se po vzoru svého otce věnoval obchodu.

Josef Rössler-Ořovský byl finančně zajištěn, a tak mohl naplno rozvíjet své koníčky, kterých měl nespočet. Již jako chlapec miloval zejména sport. Když mu bylo asi dvanáct let, rozhodl se s několika svými spolužáky založit bruslařský kroužek. Věnoval se také atletice. Po studiích se vydal na zkušenou do zahraničí. Během těchto obchodních cest nasbíral nejenom znalosti z oboru, ale také poznal mnohé, v Čechách dosud neznámé sporty.

Teprve sedmnáctiletý Josef Rössler-Ořovský u nás roku 1887 připravoval jedny z prvních atletických závodů. V témže roce také přišel ještě s něčím úplně novým, a to s lyžemi. K těm se přitom dostal prakticky náhodou, když si z Norska písemně objednával brusle. Svou objednávku podepsal svým jménem, za to připojil i „Bruslařský klub Praha“. A protože v Norsku neuměli výrobci zimních sportovních potřeb česky, přečetli si zmíněné špatně jako „Bruslar ski club“, a tak spolek považovali za sdružení lyžařů a poslali Josefovi do Čech i katalog lyží. Ty Ořovský dosud neznal a objednal si je také, aby opět zkusil něco nového. Lyže mu dorazily počátkem roku 1887, v noci z 5. na 6. ledna je vyzkoušel spolu se svým bratrem, když na nich sjeli pražské Václavské náměstí. Bratři Rösslerovi byli vůbec první lidé v Čechách, kteří použili lyže coby sportovní pomůcku. A ihned také začali lyžování veřejně propagovat. V listopadu 1887 založil Josef Rössler-Ořovský první lyžařský klub ve střední Evropě, ty dosud na území Evropy existovaly pouze v severských zemích.

Kromě lyžování do Čech Rössler-Ořovský rozšířil i jiné sporty. Roku 1893 založil jachtový a tenisový spolek. O rok později se kromě tenisu začal věnovat také fotbalu. V letech následujících sepsal první moderní pravidla fotbalu i hokeje, připravil vůbec první lyžařské závody mezinárodního charakteru v Jilemnici v Krkonoších a další soutěže na lyžích. Na počátku 20. století u nás rozvíjel i vodní sporty, kromě již zmíněného jachtingu inicioval vznik kanoistického spolku, přičemž domů osobně přivezl několik originálních kánoí až z Kanady. České země rovněž seznámil se sportovním šermem.

Spolu s dalším výrazným sportovním organizátorem Jiřím Guthem-Jarkovským se Rössler-Ořovský snažil dostat naše země na olympiádu. Založili tzv. Český olympijský výbor a zúčastnili se, zpočátku jako diváci, olympijských her. O pár let později, roku 1912 se již Češi právě díky Ořovskému do olympijských her, tehdy konaných ve Stockholmu, mohli aktivně zapojit.

Josef Rössler-Ořovský zasvětil sportu bez nadsázky celý svůj život. Ačkoliv k jeho konci již trpěl zdravotními problémy a nemohl aktivně sportovat, neustále sport propagoval, udílel cenné trenérské rady a coby redaktor předával dál své zkušenosti. Dožil se 63 let, zemřel dne 17. ledna roku 1933 v sanatoriu v pražském Podolí, kde se léčil s vleklým onemocněním kostí a jater. Místem jeho posledního odpočinku se stal Vyšehradský hřbitov.

Josef Rössler-Ořovský sport historie

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy