Fotbal. Jaká je historie jednoho z nejoblíbenějších sportů?

Fotbal patří mezi sporty, které mají mnoho příznivců, ať už mezi profesionálními či amatérskými hráči nebo nadšenými fanoušky. Miliony lidí aktuálně prožívají probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, jenom málo z nich ovšem zná historii tohoto sportu. Jeho počátky sahají až do dob starověku.

Nejstarší doklady o kolektivních hrách podobných dnešnímu fotbalu pocházejí z období starověku. Někdy ve 3. století před naším letopočtem si s jakýmsi míčem ze zvířecí kůže vycpaným peřím kopali staří Číňané. Zhruba ze stejné doby se dochovaly zmínky o podobném sportu i ze starověkého Egypta. Kopací míčové hry znali prokazatelně i obyvatelé starověkého Řecka a Říma, kde byly tyto sportovní aktivity plně podporovány a někdy i praktikovány samotnými státníky. Míčové hry měl údajně velmi v oblibě například Gaius Julius Caesar.

Z antického Říma se hra podobná fotbalu šířila dále do Evropy. Z dob středověku se dochovaly písemné záznamy o takovém sportu z území dnešní Francie, Anglie nebo Itálie. Kopáním s míčem (opět koženým, tentokrát však vycpaným senem nebo slámou) se tehdy bavili hlavně vesničané a chudší měšťané, kteří si touto aktivitou zpříjemňovali chvíle volného času. Tehdejší fotbal se odehrával na ulici nebo jakémkoli volném prostranství. Ve středověkých městech si hráči vybrali jednotlivé městské brány, do nichž se pak snažili míč dokopat – samozřejmě vždy do té brány od soupeře. Fotbal hráli jednotlivci, ale často i stovky lidí najednou. Hra se mnohdy neobešla bez materiálních škod zejména na veřejném majetku, a proto ji některé městské samosprávy zakazovaly. Dochovaly se třeba také písemné stížnosti středověkých církevních hodnostářů, kteří kritizovali hru, protože její hráči rušili svým křikem na ulici bohoslužby v kostelech a rozbíjeli míčem okna chrámů. V Anglii roku 1331 král Eduard III. vydal zákaz hraní fotbalu v bezprostřední blízkosti Westminsterského paláce, protože hluk hráčů z ulice narušoval jednání parlamentu.

Právě Anglie je pokládána za zemi, kde vznikl moderní fotbal. Z tohoto území se dodnes dochovalo největší množství dokladů o tomto sportu, a to od středověku až po 19. století. Z nich víme, že se hře kromě prostých lidí v ulicích intenzivně věnovali také studenti, kteří měli hru jako součást výuky ve školách. Každá vzdělávací instituce si zprvu sama stanovovala pravidla fotbalu, ta si většinou přizpůsobovala aktuálnímu počtu studentů (a tedy i hráčů), rozlohou plochy k dispozici pro hru a jinými možnostmi. Školy se dále musely přizpůsobovat nejrůznějším nařízením. Jak již bylo zmíněno, fotbal omezoval či zakazoval například sám panovník, jindy zase třeba vedení ústavu. Z roku 1555 se kupříkladu dochoval zákaz hry vydaný univerzitou v Oxfordu, stejné omezení vstoupilo v platnost i roku 1571 v Cambridgi.

Zákazy byly ale postupem času uvolňovány, protože se přišlo na to, že sport studentům svědčí více, než trávení času po hospodách, kde propadali alkoholu a hazardu. Sport včetně fotbalu se tedy vrátil do škol a jednotlivé instituce mezi sebou začaly pořádat zápasy. Kvůli tomu bylo ovšem potřeba nejprve sjednotit pravidla hry, protože ty si každá škola určovala sama. K tomu došlo až v průběhu 19. století. V nich se mimo jiné psalo, že se hráči míče nemohou dotýkat rukama, až na brankáře, který ho může zachytit.

Ze škol se fotbal pomalu dostával ven, a tak začaly vznikat první fotbalové kluby a pořádat se zápasy i mezi jednotlivými zeměmi. Na podzim roku 1872 se uskutečnilo utkání mezi Anglií a Skotskem. Od té doby se mezinárodní fotbalové zápasy staly tradicí. 

Související

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.
Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

Více souvisejících

Fotbal historie sport

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

Bidenovo rozhodnutí odstoupit může zachránit USA. Nový prezident bude mít silný mandát

Americký prezident Joe Biden má za sebou jistě jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života. Pomůže tím nejen Spojeným státům, ale i sobě. Demokraté si mohou oddechnout a velice ambiciózní viceprezidentka Kamala Harrisová má šanci na uplatnění.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy