ANALÝZA | Severokorejci a sport? Na olympiádě jsou schopni zazářit, fotbalisté už mají svůj prim za sebou

Severokorejský sport je zastřen rouškou tajemství. Sportovní týmy z KLDR se jen málokdy kvalifikují na mezinárodní turnaje, daleko lépe se ale severokorejským sportovcům daří na letních olympijských hrách. 

Severokorejští sportovci získali na letní olympiádě v Paříži zatím dvě stříbrné medaile. První vysoutěžil ve smíšené čtyřhře stolního tenisu Ri Jong-sik a Kim Kum-yong, druhou v synchronizovaných skocích do vody ženy Kim Mi-rae a Jo Jin-mi.

Severní Korea oproti svému jižnímu sousedovi Korejské republice ve sportech nijak nevyniká, najdou se ale i výjimky.

Fotbalisté už v minulosti zazářili

Už v roce 1966 se severokorejský fotbalový tým jako jediný z asijského kontinentu účastnil mistrovství světa ve fotbale, které pořádala Anglie – a nevedla si vůbec špatně. Po porážce 0:3 se Sovětským svazem uhrála remízu 1:1 s Chile. Ve třetím zápase čelila Itálii a překvapivě ji porazila 1:0, čímž si zajistila druhou postupovou příčku. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku předvedli Severokorejci velmi sympatický výkon, přesto odešli s porážkou 3:5.

Od té doby ale severokorejský sport šel obecně rychle dolů. Zdejší fotbalový tým se opět kvalifikoval až na mistrovství světa ve fotbale v roce 2010, pořádala ho Jihoafrická republika. Schytal zde ale tři porážky, postupně od Brazílie, Portugalska a Pobřeží Slonoviny. Zejména prohra s výběrem Cristiana Ronalda byla potupná – Severokorejci nedali ani jeden gól, dostali jich hned sedm.

Letos severokorejští fotbalisté nepodávají vůbec špatné výkony v kvalifikaci o mistrovství světa ve fotbale 2026. Portfolio týmů se rozšířilo ze současných 32 na 48 a Severokorejci tak mají výraznější šanci uspět, nepatří totiž k těm nejhorším na asijském kontinentu. Dosud se jim podařilo vyřadit Myanmar a Sýrii a společně s Japonskem postoupili do závěrečné fáze kvalifikace. Tady na ně čekají slabší týmy Uzbekistánu, Spojených arabských emirátů a Kyrgyzstánu. Síly rovněž srovnají s Katarem a Íránem. Pokud neuspějí hned, ještě stále mají k dispozici kvalifikaci rozšířenou a čtvrté a páté kolo.

Na olympiádě Severokorejci trhají rekordy

Za celou olympijskou historii obdrželi severokorejští reprezentanti celkově 59 medailí, z toho 16 zlatých, 19 stříbrných a 24 bronzových. Hned 18 ze všech 59 cenných kovů je ze vzpírání, 10 z wrestlingu a po osmi z boxu a juda. Zbytek Severokorejci získali v různých sportech, jako třeba gymnastice, stolním tenise nebo střelbě. Un Guk Kim na olympiádě v Londýně roku 2012 dokonce zlomil světový rekord, když při vzpírání zvedl 327 kilogramů.

Na zimních olympiádách se tamním sportovcům daří daleko hůře, za celou jejich historii získali pouze dvě medaile, konkrétně v letech 1964 a 1992 – stříbrnou v rychlobruslení a bronzovou v short-tracku.

Severokorejský olympijská historie má i svůj politický rozměr. Pchjongjang rozzuřilo, když v roce 1981 Mezinárodní olympijský výbor určil jako pořadatele letních her pro rok 1988 jihokorejský Soul. Obě země se od svého vzniku v roce 1948 „praly“ o mezinárodní prestiž. Kim Ir-sen tehdy přišel s nabídkou, aby MOV rozdělil konání her půl na půl mezi Soul a Pchjongjang, ale nepochodil. Severní Korea tak hry bojkotovala.

Stalo se tak po dvou bojkotech z let 1980 a 1984, kdy se nejprve 66 zemí nezúčastnilo her v Moskvě, a následně o čtyři roky později neodjely země východního bloku do Los Angeles. „Bojkot olympijských her z naší strany je v současných podmínkách nereálný,“ řekl v roce 1986 sovětský vůdce Michail Gorbačov a KLDR tak na bojkot zůstala sama. Přidaly se k ní pouze Nikaragua, Etiopie, Madagaskar a Kuba.

Hokejové výkony nejsou žádná sláva

Pro změnu severokorejští hokejisté se v současné době nacházejí v divizi IIIB mistrovství světa. Letos si tak zahráli s týmy jako je Bosna a Hercegovina, Hongkong, Filipíny, Singapur nebo Írán; příští rok se severokorejský tým popere ještě s Mexikem a Mongolskem. Pod třetí divizí mistrovství světa už se nachází pouze divize IV, kde jsou současně týmy Malajsie, Mongolska, Kuvajtu a Indonésie, v příštím roce se zapojí ještě Arménie a Uzbekistán.

Ženský hokejový tým Severní Koreje se nachází pouze o jednu divizi výš. Během zimních olympijských her roku 2018, které se konaly v Jižní Koreji, se ženské týmy severu i jihu sloučily a hrály společně. Tento tým ale v základní skupině skóroval pouze jednou proti Japonkám a utrpěl debakly shodně 0:8 se Švédkami a Švýcarkami. Olympijský turnaj Korejky opouštěly s negativním skóre 2:28 poté, co ještě jednou skórovaly proti švédským sportovkyním v zápase o sedmé místo a eventuálně prohrály 1:6 – a skončily tak úplně poslední.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) sport olympiáda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 11 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy