ANALÝZA | Severokorejci a sport? Na olympiádě jsou schopni zazářit, fotbalisté už mají svůj prim za sebou

Severokorejský sport je zastřen rouškou tajemství. Sportovní týmy z KLDR se jen málokdy kvalifikují na mezinárodní turnaje, daleko lépe se ale severokorejským sportovcům daří na letních olympijských hrách. 

Severokorejští sportovci získali na letní olympiádě v Paříži zatím dvě stříbrné medaile. První vysoutěžil ve smíšené čtyřhře stolního tenisu Ri Jong-sik a Kim Kum-yong, druhou v synchronizovaných skocích do vody ženy Kim Mi-rae a Jo Jin-mi.

Severní Korea oproti svému jižnímu sousedovi Korejské republice ve sportech nijak nevyniká, najdou se ale i výjimky.

Fotbalisté už v minulosti zazářili

Už v roce 1966 se severokorejský fotbalový tým jako jediný z asijského kontinentu účastnil mistrovství světa ve fotbale, které pořádala Anglie – a nevedla si vůbec špatně. Po porážce 0:3 se Sovětským svazem uhrála remízu 1:1 s Chile. Ve třetím zápase čelila Itálii a překvapivě ji porazila 1:0, čímž si zajistila druhou postupovou příčku. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku předvedli Severokorejci velmi sympatický výkon, přesto odešli s porážkou 3:5.

Od té doby ale severokorejský sport šel obecně rychle dolů. Zdejší fotbalový tým se opět kvalifikoval až na mistrovství světa ve fotbale v roce 2010, pořádala ho Jihoafrická republika. Schytal zde ale tři porážky, postupně od Brazílie, Portugalska a Pobřeží Slonoviny. Zejména prohra s výběrem Cristiana Ronalda byla potupná – Severokorejci nedali ani jeden gól, dostali jich hned sedm.

Letos severokorejští fotbalisté nepodávají vůbec špatné výkony v kvalifikaci o mistrovství světa ve fotbale 2026. Portfolio týmů se rozšířilo ze současných 32 na 48 a Severokorejci tak mají výraznější šanci uspět, nepatří totiž k těm nejhorším na asijském kontinentu. Dosud se jim podařilo vyřadit Myanmar a Sýrii a společně s Japonskem postoupili do závěrečné fáze kvalifikace. Tady na ně čekají slabší týmy Uzbekistánu, Spojených arabských emirátů a Kyrgyzstánu. Síly rovněž srovnají s Katarem a Íránem. Pokud neuspějí hned, ještě stále mají k dispozici kvalifikaci rozšířenou a čtvrté a páté kolo.

Na olympiádě Severokorejci trhají rekordy

Za celou olympijskou historii obdrželi severokorejští reprezentanti celkově 59 medailí, z toho 16 zlatých, 19 stříbrných a 24 bronzových. Hned 18 ze všech 59 cenných kovů je ze vzpírání, 10 z wrestlingu a po osmi z boxu a juda. Zbytek Severokorejci získali v různých sportech, jako třeba gymnastice, stolním tenise nebo střelbě. Un Guk Kim na olympiádě v Londýně roku 2012 dokonce zlomil světový rekord, když při vzpírání zvedl 327 kilogramů.

Na zimních olympiádách se tamním sportovcům daří daleko hůře, za celou jejich historii získali pouze dvě medaile, konkrétně v letech 1964 a 1992 – stříbrnou v rychlobruslení a bronzovou v short-tracku.

Severokorejský olympijská historie má i svůj politický rozměr. Pchjongjang rozzuřilo, když v roce 1981 Mezinárodní olympijský výbor určil jako pořadatele letních her pro rok 1988 jihokorejský Soul. Obě země se od svého vzniku v roce 1948 „praly“ o mezinárodní prestiž. Kim Ir-sen tehdy přišel s nabídkou, aby MOV rozdělil konání her půl na půl mezi Soul a Pchjongjang, ale nepochodil. Severní Korea tak hry bojkotovala.

Stalo se tak po dvou bojkotech z let 1980 a 1984, kdy se nejprve 66 zemí nezúčastnilo her v Moskvě, a následně o čtyři roky později neodjely země východního bloku do Los Angeles. „Bojkot olympijských her z naší strany je v současných podmínkách nereálný,“ řekl v roce 1986 sovětský vůdce Michail Gorbačov a KLDR tak na bojkot zůstala sama. Přidaly se k ní pouze Nikaragua, Etiopie, Madagaskar a Kuba.

Hokejové výkony nejsou žádná sláva

Pro změnu severokorejští hokejisté se v současné době nacházejí v divizi IIIB mistrovství světa. Letos si tak zahráli s týmy jako je Bosna a Hercegovina, Hongkong, Filipíny, Singapur nebo Írán; příští rok se severokorejský tým popere ještě s Mexikem a Mongolskem. Pod třetí divizí mistrovství světa už se nachází pouze divize IV, kde jsou současně týmy Malajsie, Mongolska, Kuvajtu a Indonésie, v příštím roce se zapojí ještě Arménie a Uzbekistán.

Ženský hokejový tým Severní Koreje se nachází pouze o jednu divizi výš. Během zimních olympijských her roku 2018, které se konaly v Jižní Koreji, se ženské týmy severu i jihu sloučily a hrály společně. Tento tým ale v základní skupině skóroval pouze jednou proti Japonkám a utrpěl debakly shodně 0:8 se Švédkami a Švýcarkami. Olympijský turnaj Korejky opouštěly s negativním skóre 2:28 poté, co ještě jednou skórovaly proti švédským sportovkyním v zápase o sedmé místo a eventuálně prohrály 1:6 – a skončily tak úplně poslední.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) sport olympiáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 6 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy