Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“
Trump opakovaně tvrdí, že USA poskytly Ukrajině pomoc ve výši 350 miliard dolarů, ačkoli podle analýzy BBC Verify je reálná částka podstatně nižší. Přesné číslo však závisí na metodice výpočtu a zahrnutí různých forem pomoci, včetně vojenské, ekonomické i humanitární.
V rozhovoru také prozradil, že při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na pohřbu papeže Františka minulý týden hovořili o této dohodě. „Řekl jsem mu, že bude velmi dobré, když se nám podaří dohodu uzavřít a on ji podepíše,“ uvedl Trump. Na dotaz, zda přítomnost USA na Ukrajině může omezit pohyb Ruska v regionu, odpověděl: „Mohla by.“
Dohodu už okomentoval i zástupce ukrajinské vlády. Podle poradce ministra obrany Jurije Saka představuje smlouva „součást širšího vyjednávacího rámce“, jehož cílem je dosáhnout trvalého a spravedlivého míru. Podle něj jde o partnerskou investiční dohodu, která má oběma stranám přinést vzájemné výhody. „Na uzavření se pracovalo déle, než se čekalo, ale obě strany velmi tvrdě pracovaly na tom, aby se jednalo o rovnocenné partnerství,“ uvedl Sak pro BBC Radio 4.
Reakce z Moskvy na sebe nenechala dlouho čekat. Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a nyní místopředseda bezpečnostní rady, označil dohodu za „zlomení kyjevského režimu“, který podle něj nyní „bude muset platit za vojenskou pomoc národním bohatstvím mizející země“. Medveděv rovněž dodal, že Trumpovi údajně klesají preference a že měsíc květen nezačal vůbec klidně.
Přesto mnozí Ukrajinci vnímají uzavření dohody jako vítaný signál, že Washington Ukrajinu neopouští. V době, kdy roste nervozita ohledně budoucí podpory Západu, je smlouva považována za důkaz pokračující americké angažovanosti – vojensky, ekonomicky i politicky.
Zároveň však panuje zklamání z předchozích Trumpových výroků, kdy Ukrajinu obviňoval z rozpoutání války a zvažoval ústupky vůči Kremlu, včetně vyloučení členství Ukrajiny v NATO a uznání Krymu jako ruského území.
Vládní činitelé v Kyjevě se však shodují, že konečná podoba dohody je pro Ukrajinu výhodnější než ta původní, která měla být podepsána již začátkem roku, ale byla tehdy zmařena roztržkou v Oválné pracovně Bílého domu. Tehdy Trump požadoval, aby Ukrajina vrátila všechny dosavadní americké investice. Nově uzavřená smlouva však místo toho počítá se zřízením společného investičního fondu, který má pomáhat s budoucími náklady na obranu, humanitární pomoc i poválečnou obnovu.
Přestože nejde o mírovou smlouvu ani o formální bezpečnostní záruky ze strany Spojených států, mnozí analytici považují samotnou investiční angažovanost USA za určitou záruku budoucí ochrany. Pokud Spojené státy vloží kapitál do ukrajinské infrastruktury a surovinových zdrojů, bude v jejich zájmu tato aktiva chránit – a tím nepřímo i samotnou Ukrajinu.
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
USA (Spojené státy americké) , Ukrajina , Donald Trump , Dmitrij Medveděv
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák