GLOSA | Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

Zpočátku mi dovolte osobní vzpomínku na mé dětství tolik spojené s extraligovým play-off. Jako divák se na něho dívám osobně už 26 let, vzpomínám na doby, kdy se extraligovými kluzišti proháněli Radek Duda, Josef Beránek, Michal Sup, Michal Broš, Petr Ton, David Výborný, Roman Stantien, Peter Pucher, Petr Leška nebo třeba Petr Čajánek a kdy trénovali Miloš Říha starší, František Výborný, Ernest Bokroš nebo Vladimír Růžička. Kdykoli, kdy začal hokejový maraton zvaný play-off, byla to známka toho, že je jaro a vzhledem ke stále překotnějšímu běhu světa je dobře, že takovou konstantu (kterých je v současnosti už jednou z mála) v životě máme.

Tehdy – kolem roku 2000 – se mi pochopitelně svět překotný nezdál a rozhodně nebyl tolik zahuštěn informacemi jako dnes, kdy takovýto přehršel informací urychluje nejen běh světa, ale vlastně i život. Svět byl z mého pohledu daleko klidnější a stejně tak i lidé. Tehdy při sledování extraligového play-off si nepamatuji, že by za dobu mého dětství k nějakým excesům ze strany fanoušků docházelo.

Tehdy byl na tom v tomto ohledu u nás hokej daleko lépe než fotbal. Ten nebyl zdaleka na takové úrovni jako je dnes, co se týče návštěvnosti a co se týče kreativity fotbalových fanoušků v choreech, kterými dnes pozvedávají atmosféru na tuzemských fotbalových stadionech. Ve srovnání s dobou před 20-25 lety byla tehdy většina fotbalových stadionů daleko horší a o trávnících ani nemluvě. A jeden fotbalový incident z tehdejší doby za všechny, vzpomeňte si na inzultaci pomezního rozhodčího při duelu Bohemians versus Sparta.

Zatímco i díky daleko lepší infrastruktuře z českého fotbalu problémy s fanoušky mizí, nyní se karta v tomto ohledu obrací v neprospěch českého hokeje, který se dlouhá léta právem kasal, že v chování fanoušků je na tom lépe než fotbal. Možná je to je náhoda (a rád bych tomu chtěl věřit), ale to, že se stane několik incidentů ze strany fanoušků v krátké době za sebou, svědčí o tom, že je to mnohem hlubší problém.

Série excesů začala už těsně před koncem základní části hokejové extraligy, kdy nejprve v utkání Kladna s Třincem se popral kladenský fanoušek s hráčem Ocelářů Kurovským po sérii urážek. V předposledním kole v duelu Olomouc - Kladno pak zase domácí příznivci házeli předměty na led těsně před koncem zápasu a neustále tak přerušovali hru, jakkoli zprvu takovým způsobem dávali vědět, že je v hledišti zraněný jeden z fanoušků. V rámci předkola play-off v duelu Litvínov versus Třinec pak pro změnu fanoušci lili pivo jak na hráče, tak rozhodčí. Nejnovějšími případy jsou pak ty ze čtvrtfinále Mladá Boleslav versus Hradec Králové, kdy hostující příznivci nepochopitelně odmontovali šrouby z plexiskla u mantinelu a v Karlových Varech pak tamní fanoušci pokřikovali nechutné urážky na brněnského kustoda, kterému nevydržely nervy a jednoho z fanoušků fyzicky napadl.

Kdyby se jednalo o náhodu, nebylo by takovýchto incidentů tolik za sebou, v takovém případě se tak jedná o hlubší problém naší společnosti. To, že nejsme schopni navzájem spolu kultivovaně komunikovat, přestože ten druhý má jiné názory na svět, už jsem si bohužel zvykl. Zvláště v politice, která je zrcadlem naší společnosti, je to pochopitelně vidět daleko více a vzhledem k budoucnosti si nejsem osobně jist, zda je to dobře. A to nemluvě o evropských a světových lídrech, kde to může mít dopad ještě katastrofálnější.

Ukazuje se však, že mor v podobě neschopnosti spolu normálně mluvit a diskutovat bez invektiv a nálepek, které mohou vyvrcholit fyzickými napadnutími, naschvály a dalšími nepochopitelnými kroky, se dostal pod kůži společnosti a že to není jenom o politicích.

Protože už je takových incidentů v extraligovém hokeji na mě až příliš, měli by se více ozvat samotné kluby a hráči, kteří by jistě uvítali, kdyby se více hrálo a mluvilo se o jinak vždy krásném hokeji v play-off, spíše než o problémových fanoušcích. Když existují různé akce, jako když třeba na Spartě vzdávají hold bezpečnostním složkám, nebo když se hraje o kapku lepší hokej, kdy se pomáhá lidem s leukémií, anebo když některý z klubů v rámci Mezinárodního dne žen vzdá prostřednictvím svých hráčů hold ženám, má to vždy v hokejové obci velký ohlas a dopadá to na úrodnou půdu. Jsem přesvědčen, že v případě zlepšení kultivovanosti ve společnosti by kluby nějakými takovými podobnými akcemi výrazně přispěli.

Jsem ale zároveň také přesvědčen, že každý musí začít u sebe ve své rodině. Je logické, že oproti době před dvaceti lety už vyrostla v naší společnosti nová generace rodičů vyrůstající v podstatě v moderní době bez pravidel a ti už vychovávají další generaci. Už se z mnoha pochopitelných i nepochopitelných důvodů nepraktikuje ve výchově dětí přísnost, kterou v rodinách znali naši předkové a děti se tak vychovávají takříkajíc volnějším způsobem, a i ve školách ztrácejí učitelé svou autoritu.

Ke všem již výše zmíněným excesům přidávám postřeh jedné z fanynek na Facebooku, která zveřejnila svůj zážitek z Třince, kdy na ni a její rodinu pokřikovali a nadávali děti jiné rodiny, ovšem jejich rodiče proti jejich jednání nikterak nezakročili.

Neříkám, že by se mělo v každé rodině vychovávat kromě jiného tvrdou a přísnou rukou, toho zastáncem rozhodně nejsem. Ale měl by se najít nějaký způsob, kdyby se mělo v každé rodině vysvětlovat, jaké chování je ještě ve společnosti, jakkoli na hokeji může být atmosféra emotivní, únosné a jaké už nikoli.

Pokud nebudeme schopni ukočírovat jak sami sebe a naše blízké a nebudeme schopni včas nalézt způsob, jak vysvětlit, co můžeme a nemůžeme, potvrdí se moje domněnka, že se pomalu ale jistě jedná o začínající úpadek naší společnosti.

Přeci jenom, chceme snad všichni, co jsme na stadionech, vidět hokej a odcházet se zážitkem především sportovním, přičemž sami hráči se snaží, aby byl pro nás všechny tím nezapomenutelným.

Související

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024) Glosa

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten

Tahle glosa může někomu připadat jako hořekování nad tím, že Češi vypadli z turnaje ve čtvrtfinále kvůli hernímu systému, jakým se turnaj hraje už od roku 2012, ale jde jen o shodu náhod. Češi ve čtvrtek z turnaje mistrovství světa vypadli zaslouženě, neboť jejich soupeř Švédové prokazovali od začátku turnaje nezpochybnitelnou a neoddiskutovatelnou kvalitu, který v týmu plné hvězd z NHL měli a rozdílná kvalita na obou stranách tak musela být znát. O změně herního systému mistrovství světa jsem však považoval za vhodné napsat, jelikož jsem čím dál víc toho názoru, že je nesmyslný, kromě toho, že už je přežitý. A pak především jsem se o tom rozhodl napsat poté, co tuto myšlenku spočívající ve změně herního systému MS, pozvedl po zápase Česka s Maďarskem český trenér Radim Rulík.

Více souvisejících

glosa hokej Fanoušci sport

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 3 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy

Spojené království a Evropská unie se dohodly na novém balíku ekonomických sankcí vůči Rusku poté, co zkrachovala jednání o příměří s Ukrajinou. Podle francouzského ministra je cílem „udusit“ ruskou ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy