Satanovy hry, píší v Rusku o olympijské Paříži. Reprezentantům spílají, že jsou zrádci

Ruští sportovci se kvůli invazi jejich země na Ukrajinu nesmějí účastnit letošních olympijských her. Výjimku má pouze patnáct sportovců. Politici a média o nich mluví jako o zrádcích.  

Na hry se nedostala například zlatá medailistka ve skoku do výšky z Tokia Marija Lasickeneová. „Nemůžu se ani přinutit sledovat atletiku na těchto olympijských hrách. Je to příliš bolestivé. Měli bychom tam být. Olympiáda je svátek, největší událost na světě,“ popsala pro britskou stanici BBC.  

Jenže ruská média stojí na úplně opačné straně barikády. Například bulvární list Moskovskij komsomolec olympiádu označil jako „Satanovy hry“, server Argumenty i Fakty jako „Pekelnou olympiádu“. Olympiáda se v Rusku ani nevysílá v televizi. Politici i představitelé médií označují účast nezávislých ruských sportovců za zradu.

„Myslela jsem, že olympijské hry jsou o sportu. Teď už ne. Je to o politice, náboženství, o všem. Je to velmi smutné, protože původní myšlenkou olympijských her bylo vytvořit mír,“ vylíčila ruská poslankyně Marija Butina. Když se jí reportér BBC zeptal na invazi Ruska proti Ukrajině, zopakovala oficiální mantru Kremlu o speciální vojenské operaci. „Rusko chránilo svůj lid,“ podotkla politička. 

Lasickeneová jako profesionálka ale přišla o přímou účast. „Olympiáda je snem každého profesionálního sportovce. Každý sportovec se chce utkat s těmi nejlepšími. To se vám podaří jen na mezinárodních soutěžích. Sport je souboj nejsilnějších. Chybí mi to,“ shrnula. 

Našli se ale i šťastnější Rusové, kteří splnili náročné podmínky Mezinárodního olympijského výboru pro účast. „Moje rodina je na mě hrdá, to je jediné, na čem záleží,“ vylíčila tenistka Diana Šnaiderová poté, co s kolegyní Mirrou Andrejevovou získala první ruskou medaili – konkrétně stříbro v ženské čtyřhře. „Na tribunách je stále spousta lidí z mé země a stále mi dávají velkou podporu. Dnes jsem slyšela slova povzbuzení,“ dodala podle agentury AP. 

Podle trampolinistky Anžely Bladtceveové se na válku nikdo neptá. „Nikdo se vůbec neptá, ptají se, jestli pro nás bylo těžké se sem dostat, jen pozitivní otázky. Nikdo neříká nic špatného,“ popsala devatenáctiletá sportovkyně, která na olympiádě ve své disciplíně obsadila páté místo. 

Rusové i Bělorusové na hrách vystupují pod neutrální vlajkou coby individuální neutrální sportovci (AIN). Jde o sportovce, kteří splnili přísná kritéria Mezinárodního olympijského výboru. Umožnění účasti jednotlivců je podle MOV o „respektování lidských práv“. Informovala o tom britská stanice BBC.

EuroZprávy.cz jednotlivé požadavky shrnuly už začátkem července, k nalezení jsou zde. MOV v prosinci loňského roku přijal přesné podmínky, pod jakými mohou sportovci z Ruska a Běloruska na LOH startovat. 

Dosud se v tamním mediálním prostoru vyskytovaly spíše strohé zprávy kritizující organizaci her. Zaznělo v nich, že se řeka Seina opět „nevyhnutelně zaplní splašky“; komentátoři „vyjadřovali znechucení nad tím, že olympijskou pochodeň nesla drag queen“. 

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Petr Pavel

Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě

Prezident Petr Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na letních olympijských hrách v Paříži a poděkoval jim za vynikající reprezentaci země. Na sociální síti X dnes uvedl, že sport není jen o vítězstvích a medailích, ale také o obrovské vůli, odhodlání, dřině, bolesti, času a penězích, které investují nejen sportovci, ale i jejich týmy a rodiny. 

Více souvisejících

letní olympijské hry 2024 v Paříži olympiáda sport Rusko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 6 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 8 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001.

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un ohlásil posílení jaderných kapacit. Nelíbí se mu alianční svazky USA s Jižní Koreou a Japonskem

Kim Čong-un při pondělním projevu pohrozil posílením jaderného arsenálu a připraveností na válku se Spojenými státy. Pchjongjang se podle expertů rychle blíží k získání balistických raket dlouhého doletu, které budou schopné zasáhnout americké území. Soul a Tokio už v přímém ohrožení jsou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy