Satanovy hry, píší v Rusku o olympijské Paříži. Reprezentantům spílají, že jsou zrádci

Ruští sportovci se kvůli invazi jejich země na Ukrajinu nesmějí účastnit letošních olympijských her. Výjimku má pouze patnáct sportovců. Politici a média o nich mluví jako o zrádcích.  

Na hry se nedostala například zlatá medailistka ve skoku do výšky z Tokia Marija Lasickeneová. „Nemůžu se ani přinutit sledovat atletiku na těchto olympijských hrách. Je to příliš bolestivé. Měli bychom tam být. Olympiáda je svátek, největší událost na světě,“ popsala pro britskou stanici BBC.  

Jenže ruská média stojí na úplně opačné straně barikády. Například bulvární list Moskovskij komsomolec olympiádu označil jako „Satanovy hry“, server Argumenty i Fakty jako „Pekelnou olympiádu“. Olympiáda se v Rusku ani nevysílá v televizi. Politici i představitelé médií označují účast nezávislých ruských sportovců za zradu.

„Myslela jsem, že olympijské hry jsou o sportu. Teď už ne. Je to o politice, náboženství, o všem. Je to velmi smutné, protože původní myšlenkou olympijských her bylo vytvořit mír,“ vylíčila ruská poslankyně Marija Butina. Když se jí reportér BBC zeptal na invazi Ruska proti Ukrajině, zopakovala oficiální mantru Kremlu o speciální vojenské operaci. „Rusko chránilo svůj lid,“ podotkla politička. 

Lasickeneová jako profesionálka ale přišla o přímou účast. „Olympiáda je snem každého profesionálního sportovce. Každý sportovec se chce utkat s těmi nejlepšími. To se vám podaří jen na mezinárodních soutěžích. Sport je souboj nejsilnějších. Chybí mi to,“ shrnula. 

Našli se ale i šťastnější Rusové, kteří splnili náročné podmínky Mezinárodního olympijského výboru pro účast. „Moje rodina je na mě hrdá, to je jediné, na čem záleží,“ vylíčila tenistka Diana Šnaiderová poté, co s kolegyní Mirrou Andrejevovou získala první ruskou medaili – konkrétně stříbro v ženské čtyřhře. „Na tribunách je stále spousta lidí z mé země a stále mi dávají velkou podporu. Dnes jsem slyšela slova povzbuzení,“ dodala podle agentury AP. 

Podle trampolinistky Anžely Bladtceveové se na válku nikdo neptá. „Nikdo se vůbec neptá, ptají se, jestli pro nás bylo těžké se sem dostat, jen pozitivní otázky. Nikdo neříká nic špatného,“ popsala devatenáctiletá sportovkyně, která na olympiádě ve své disciplíně obsadila páté místo. 

Rusové i Bělorusové na hrách vystupují pod neutrální vlajkou coby individuální neutrální sportovci (AIN). Jde o sportovce, kteří splnili přísná kritéria Mezinárodního olympijského výboru. Umožnění účasti jednotlivců je podle MOV o „respektování lidských práv“. Informovala o tom britská stanice BBC.

EuroZprávy.cz jednotlivé požadavky shrnuly už začátkem července, k nalezení jsou zde. MOV v prosinci loňského roku přijal přesné podmínky, pod jakými mohou sportovci z Ruska a Běloruska na LOH startovat. 

Dosud se v tamním mediálním prostoru vyskytovaly spíše strohé zprávy kritizující organizaci her. Zaznělo v nich, že se řeka Seina opět „nevyhnutelně zaplní splašky“; komentátoři „vyjadřovali znechucení nad tím, že olympijskou pochodeň nesla drag queen“. 

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Petr Pavel

Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě

Prezident Petr Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na letních olympijských hrách v Paříži a poděkoval jim za vynikající reprezentaci země. Na sociální síti X dnes uvedl, že sport není jen o vítězstvích a medailích, ale také o obrovské vůli, odhodlání, dřině, bolesti, času a penězích, které investují nejen sportovci, ale i jejich týmy a rodiny. 

Více souvisejících

letní olympijské hry 2024 v Paříži olympiáda sport Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy