Satanovy hry, píší v Rusku o olympijské Paříži. Reprezentantům spílají, že jsou zrádci

Ruští sportovci se kvůli invazi jejich země na Ukrajinu nesmějí účastnit letošních olympijských her. Výjimku má pouze patnáct sportovců. Politici a média o nich mluví jako o zrádcích.  

Na hry se nedostala například zlatá medailistka ve skoku do výšky z Tokia Marija Lasickeneová. „Nemůžu se ani přinutit sledovat atletiku na těchto olympijských hrách. Je to příliš bolestivé. Měli bychom tam být. Olympiáda je svátek, největší událost na světě,“ popsala pro britskou stanici BBC.  

Jenže ruská média stojí na úplně opačné straně barikády. Například bulvární list Moskovskij komsomolec olympiádu označil jako „Satanovy hry“, server Argumenty i Fakty jako „Pekelnou olympiádu“. Olympiáda se v Rusku ani nevysílá v televizi. Politici i představitelé médií označují účast nezávislých ruských sportovců za zradu.

„Myslela jsem, že olympijské hry jsou o sportu. Teď už ne. Je to o politice, náboženství, o všem. Je to velmi smutné, protože původní myšlenkou olympijských her bylo vytvořit mír,“ vylíčila ruská poslankyně Marija Butina. Když se jí reportér BBC zeptal na invazi Ruska proti Ukrajině, zopakovala oficiální mantru Kremlu o speciální vojenské operaci. „Rusko chránilo svůj lid,“ podotkla politička. 

Lasickeneová jako profesionálka ale přišla o přímou účast. „Olympiáda je snem každého profesionálního sportovce. Každý sportovec se chce utkat s těmi nejlepšími. To se vám podaří jen na mezinárodních soutěžích. Sport je souboj nejsilnějších. Chybí mi to,“ shrnula. 

Našli se ale i šťastnější Rusové, kteří splnili náročné podmínky Mezinárodního olympijského výboru pro účast. „Moje rodina je na mě hrdá, to je jediné, na čem záleží,“ vylíčila tenistka Diana Šnaiderová poté, co s kolegyní Mirrou Andrejevovou získala první ruskou medaili – konkrétně stříbro v ženské čtyřhře. „Na tribunách je stále spousta lidí z mé země a stále mi dávají velkou podporu. Dnes jsem slyšela slova povzbuzení,“ dodala podle agentury AP. 

Podle trampolinistky Anžely Bladtceveové se na válku nikdo neptá. „Nikdo se vůbec neptá, ptají se, jestli pro nás bylo těžké se sem dostat, jen pozitivní otázky. Nikdo neříká nic špatného,“ popsala devatenáctiletá sportovkyně, která na olympiádě ve své disciplíně obsadila páté místo. 

Rusové i Bělorusové na hrách vystupují pod neutrální vlajkou coby individuální neutrální sportovci (AIN). Jde o sportovce, kteří splnili přísná kritéria Mezinárodního olympijského výboru. Umožnění účasti jednotlivců je podle MOV o „respektování lidských práv“. Informovala o tom britská stanice BBC.

EuroZprávy.cz jednotlivé požadavky shrnuly už začátkem července, k nalezení jsou zde. MOV v prosinci loňského roku přijal přesné podmínky, pod jakými mohou sportovci z Ruska a Běloruska na LOH startovat. 

Dosud se v tamním mediálním prostoru vyskytovaly spíše strohé zprávy kritizující organizaci her. Zaznělo v nich, že se řeka Seina opět „nevyhnutelně zaplní splašky“; komentátoři „vyjadřovali znechucení nad tím, že olympijskou pochodeň nesla drag queen“. 

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Petr Pavel

Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě

Prezident Petr Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na letních olympijských hrách v Paříži a poděkoval jim za vynikající reprezentaci země. Na sociální síti X dnes uvedl, že sport není jen o vítězstvích a medailích, ale také o obrovské vůli, odhodlání, dřině, bolesti, času a penězích, které investují nejen sportovci, ale i jejich týmy a rodiny. 

Více souvisejících

letní olympijské hry 2024 v Paříži olympiáda sport Rusko

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy