Rusové na olympiádu jet mohli, většinou se ale rozhodli naopak. Moskva doma tvrdí, že účast sama odmítla

Letní olympijské hry v Paříži už klepou na dveře, začínají v pátek. Letos se jich zúčastní pouze 15 Rusů a 18 Bělorusů. Co za tím stojí a proč je zodpovědnost hlavně na Rusech samotných?

Letošních letních olympijských her se zúčastní zhruba 10 500 sportovců ze zhruba 200 zemí. Jen 15 z nich ale přicestuje z Ruska a 18 ze sousedního Běloruska.

Kritéria mohli splnit, ale nechtěli

Rusové i Bělorusové tak budou na hrách vystupovat pod neutrální vlajkou coby Individuální neutrální sportovci (AIN). Jde o sportovce, kteří splnili přísná kritéria Mezinárodního olympijského výboru. Umožnění účasti jednotlivců je podle MOV o „respektování lidských práv“. Informovala o tom britská stanice BBC.

EuroZprávy.cz jednotlivé požadavky shrnuly už začátkem července, k nalezení jsou zde. MOV v prosinci loňského roku přijal přesné podmínky, pod jakými mohou sportovci z Ruska a Běloruska na LOH startovat. Informace níže vycházejí a jsou citovány z webových stránek výboru.

Poprvé v historii se olympiáda nebude vysílat v ruské televizi. Dosud se v tamním mediálním prostoru vyskytovaly spíše strohé zprávy kritizující organizaci her. Zaznělo v nich, že se řeka Seina opět „nevyhnutelně zaplní splašky“; komentátoři „vyjadřovali znechucení nad tím, že olympijskou pochodeň nesla drag queen“.

Rozzuřený byl například ruský sportovní komentátor Dmitrij Guberněv. „Takže teď mícháme sport a politiku? Američané, kteří šli do Iráku a později uznali chybu. A kdo vtrhl do Vietnamu, který později uznal – ne vy a já, ale Biden – za chybu?“ ptal se.

Domácí kritice čelí ruští sportovci, kteří se rozhodli olympiády účastnit. Podle šéfa ruského olympijského výboru Stanislava Pozdňakova jsou to „zahraniční agenti“. Jeho výbor se rozhodl vyplatit „přes 200 milionů rublů minimálně 245 sportovcům, kteří nemohli nebo se rozhodli nesoutěžit,“ jak poznamenal Pozdňakov.

Naopak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov byl daleko smířlivější. „Každý sportovec činí taková rozhodnutí samostatně. Pokud jde o ty, kteří měli možnost a nejeli, každá federace má své vlastní okolnosti, dohody, kolektivní názory a rozhodnutí. To je třeba respektovat,“ shrnul.

Podle Kremlu Rusové účast sami odmítli

Moskva se podle amerického listu New York Times rozhodla hry „odmítnout“, protože je podle ruského prezidenta Vladimira Putina jeho země v existenčním střetu se západní civilizací, která usiluje o ponížení Ruska.

Na olympijské hry nebyl pozván žádný ruský či běloruský vládní nebo státní činitel. „Pokud jsou umělé podmínky navrženy tak, aby odřízly nejlepší ruské sportovce a na olympiádě vykreslily, že ruský sport umírá, pak je třeba se rozhodnout, zda tam vůbec je,“ řekl ruský prezident už loni.

Putin by navíc musel být zatčen v souvislosti s výkonem zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) z loňského roku.

„Nikdo nechce uznat skutečný důvod zvýšených překážek pro účast Ruska. Důvodem je válka. A v Rusku se tato skutečnost jednoduše skrývá a vykládá se, že Západ nemá rád Rusko, tak nás nikam nepustí,“ vysvětlil běloruský redaktor Dmitrij Navoša, který si v Rusku založil svůj sportovní web, později ale zemi opustil. Nesouhlasil s ruskou invazí proti Ukrajině.

Podle Navoši je Rusko ve stejné situaci jako Sovětský svaz v 80. letech. „Máme velmi jasnou historickou paralelu, která přímo ukazuje, kde se Rusko nachází nyní – přesně tam, kde byl Sovětský svaz v roce 1980. Přímá, neskrývaná konfrontace se západním světem, v níž se sport stal nástrojem této konfrontace,“ podotkl.

Proti účasti Rusů na olympijských hrách se vymezil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Ruští vojáci už na Ukrajině zabili 262 ukrajinských sportovců a zničili 363 sportovních zařízení. Každým dnem mě utvrzují v tom, že Rusko nemá na olympiádě co dělat,“ napsal na sociální síti X loni v dubnu.

„Dokud bude Rusko vést krutou a nesmyslnou válku proti Ukrajině, nemá na olympiádě co dělat. Český olympijský výbor odhlasoval toto jasné stanovisko. Je to jediná správná cesta, tvrdím to dlouhodobě. Ať chceme nebo ne, sport a politika spolu souvisí. Nežijeme ve vzduchoprázdnu,“ informoval o několik týdnů později Lipavský.

U sportovců ale masivní kauza nekončí. Pařížská prokuratura podle serveru France24 ve středu oznámila, že zadržela muže ruského původu pro podezření z plánování „destabilizace olympijských her“.

Měl být obviněn z „provádění zpravodajské činnosti na příkaz cizí moci“ s cílem „vyprovokovat nepřátelské akce ve Francii“. V zemi mu za to hrozí třicetiletý trest. „Policejní agenti našli předměty, které vyvolávají obavy z jeho záměru organizovat akce, které by mohly vést k destabilizaci olympijských her,“ uvedla prokuratura. 

Související

Více souvisejících

Rusko olympiáda letní olympijské hry 2024 v Paříži

Aktuálně se děje

včera

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

včera

včera

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

včera

včera

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

včera

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

včera

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

včera

včera

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

včera

včera

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

včera

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy