Češi vysílají do Pekingu rekordní stotřináctičlennou výpravu. Může se ještě navýšit

V pátek zveřejnil Český olympijský výbor (ČOV) jména všech českých sportovců, kteří se za několik dní vypraví do Pekingu, kde se od 4. do 20. února budou konat Zimní olympijské hry. Letos se jedná o rekordní výpravbu, neboť sportovců, kteří budou Česko repezentovat pod pěti kruhy, už teď je stotřináct. Nemusí to být ale ještě konečné číslo.

Dosud byl rekordní počet sportovců na zimní olympiádě takový, že jich čítal celkem 95. Přesně tolik jich odcestovalo před čtyřmi lety do jihokorejského Pchjongčchangu.

Počet sportovců pro Peking je takto vysoký především proto, že se povedlo českým hokejistkám historicky poprvé dostat se na turnaj na zimní olympiádě. Poprvé se také na olymipádě představí české skokanky na lyžích a smíšená dvojice curlerů. Přestože se jedná o 113 sportovců, ovšem nominace čítat ještě o jednu jmennou položku navíc. Samozřejmě za tím stojí ten fakt, že stejně jako před čtyřmi lety, i tentokrát bude Ester Ledecká závodit jak ve sjezdovém lyžování, tak i na snowboardu. Právě v těchto sportech, jak známo, bude obhajovat zlaté medaile z Pchjongčchangu.

Do Pekingu odcestují i dvě další zlaté olympijské medailistky a to rychlobruslařka Martina Sáblíková a snowboardcrossařka Eva Samková. Nad oběma ale visí otazník, neboť obě tyto závodnice se krátce před olympiádou zranili. Zatímco Sáblíková se na začátku ledna po pádu na tréninku řízla bruslí do stehna, Samková má z prosince zlomené oba kotníky. Navíc nyní prodělává covid, kvůli němuž se tak nemůže dostat do Rakouska na plánovanou kontrolu. Právě s její účastí se bude čekat až do nejzazší možné chvíle. „Podmínka účasti sportovce samozřejmě je, aby měl odpovídající zdravotní stav. Rozhodnou její lékaři,“ nechal se k tomu slyšet sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

V mezidobí od této nominace do zahájení Her může ještě do české výběru sportovců přibýt jeden hokejista a jeden biatlonista. Na jistotu své účasti v Pekingu bude také ještě čekat pilot dvojbobu Adam Dobeš. O jeho osudu rozhodne tento víkend a to, zda se během něj do Pekingu kvalifikuje druhá česká posádka. Změny mohou nastat i u lyžařů a snowboardistů. A jak už to v současném světě bývá, do hry může přijít i koronavirus.

Připomeňme, že na posledních Zimních olympijských hrách v Pcjongčchangu dokázala vybojovat česká výprava sedm medailí, o jenu méně než před tím ze Soči. Vzhledem k tomu, jak probíhá dosavadní sezóna zimních sportů z českého pohledu, nenasvědčuje tomu, že by byl tentokrát početnější příděl medailí. „Jako šéf olympijského výboru našim sportovcům věřím. Ester Ledecká a Martina Sáblíková jsou stálice, máme skvělé biatlonisty a držíme pěsti Evce Samkové, aby se stihla uzdravit. A třeba se dočkáme i nějakého skvělého překvapení,“ je však optimistou samtný předseda ČOV Jiří Kejval.

Česká nominace na ZOH v Pekingu:

Akrobatické lyžování

Diana Cholenská, Nikol Kučerová (obě skikros)

Běh na lyžích

Muži: Adam Fellner, Michal Novák, Petr Knop, Jan Pechoušek, Luděk Šeller

Ženy: Barbora Antošová, Tereza Beranová, Zuzana Holíková, Petry Hynčicová, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Sandra Schützová.

Biatlon

Muži: Mikuláš Karlík, Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík.

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Tereza Voborníková. Jméno 5. muže bude doplněno do pondělí 17. 1.

Boby

Adam Dobeš (dvojbob, jen pokud se nominuje 2. česká posádka), Dominik Dvořák (dvojbob, čtyřbob), Jakub Nosek (dvojbob, čtyřbob), Jan Šindelář (čtyřbob), Dominik Záleský (čtyřbob, při nominaci 2. posádky i dvojbob)

Curling

Tomáš Paul, Zuzana Paulová (oba smíšené dvojice)

Krasobruslení

Michal Březina (muži, týmy), Eliška Březinová (ženy, týmy), Michal Bidař, Jelizaveta Žuková (oba sportovní dvojice, týmy), Filip Taschler, Natálie Taschlerová (oba taneční páry, týmy).

Lední hokej

Muži: Patrik Bartošák, Roman Červenka, Michael Frolík, Šimon Hrubec, Tomáš Hyka, Jakub Jeřábek, Lukáš Klok, Ronald Knot, Jan Kovář, David Krejčí, Tomáš Kundrátek, Radan Lenc, Vojtěch Mozík, Michal Řepík, Lukáš Sedlák, David Sklenička, Jiří Smejkal, Vladimír Sobotka, Matěj Stránský, Michael Špaček, Libor Šulák, Roman Will, Hynek Zohorna, Tomáš Zohorna. Jméno 25. muže bude doplněno do čtvrtka 20. ledna.Ženy: Kateřina Bukolská, Sára Čajanová, Pavlína Horálková, Klára Hymlárová, Samantha Kolowratová, Denisa Křížová, Dominika Lásková, Aneta Lédlová, Natálie Mlýnková, Alena Mills, Kateřina Mrázová, Noemi Neubauerová, Kristýna Pátková, Daniela Pejšová, Michaela Pejzlová, Klára Peslarová, Vendula Přibylová, Tereza Radová, Lenka Serdar, Viktorie Švejdová, Aneta Tejralová, Tereza Vanišová, Kateřina Zechovská.

Rychlobruslení

Martina Sáblíková (3000 m, 5000 m), Nikola Zdráhalová (1000 m, 1500 m, 3000 m, hromadný start)

Rychlobruslení na krátké dráze

Michaela Hrůzová (500 m, 1000 m)

Saně

Muži: Michael Lejsek (jednotlivci), Zdeněk Pěkný, Filip Vejdělek (oba dvojice)

Ženy: Anna Čežíková.

Severská kombinace

Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval

Sjezdové lyžování

Muži: Kryštof Krýzl (slalom, obří slalom, kombinace, týmy), Jan Zabystřan (slalom, obří slalom, super-G, sjezd, kombinace, týmy)

Ženy: Martina Dubovská (slalom), Ester Ledecká (obří slalom, super-G, sjezd, týmy), Barbora Nováková (obří slalom, super-G, sjezd, týmy), Elese Sommerová (slalom, obří slalom, týmy).

Skeleton

Anna Fernstädtová

Skoky na lyžích

Muži: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Filip Sakala.

Ženy: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová.

Snowboarding

Muži: Jan Kubičík (snowboardkros)

Ženy: Vendula Hopjaková (snowboardkros), Ester Ledecká (paralelní obří slalom), Šárka Pančochová (Big Air, slopestyle, U-rampa), Eva Samková (snowbaordkros).

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy