olympijské hry 2022

Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.
Olympijské hry, ilustrační foto

Týmový závod ve slalomu ovládli Rakušané. Češi skončili v osmifinále

O poslední závod v alpském lyžování v rámci letošních Her v Pekingu se v neděli postaral týmový závod ve slalomu. Ten se měl uskutečnit už v sobotu,jenže tehdy byl nakonec odložen kvůli nepříznivému počasí. Tento závod pak ovládli Rakušané, díky čemuž se tak stal nejúspěšnějším sjezdařem těchto Her Johannes Strolz (dvě zlata a stříbro). České kvarteto Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan neuspělo v osmifinále, kde nestačili na Francuze, se kterými prohráli 1:3.
Ilustrační foto

Český mužský čtyřbob se nedostal do závěrečné jízdy. Triumfoval Němec Friedrich

Hned dva nejcennější kovy si z letošních Her v Pekingu odváží domů do Německa pilot čtyřbobu Francesco Friedrich. Po závodu dvojbobech totiž tento Němec triumfoval i ve čtyřbobech. Společně se svým krajanem Andrém Langem se tak stal nejúspěšnějším pilotem v historii olympijských her. Česká posádka Dominik Dvořák, Jan Šindelář, Jakub Nosek, Dominik Záleský nakonec skončila jednadvacátá, přičemž na dvacítku, která zaručovala postup do poslední čtvrté jízdy ztratila 29 setin sekundy.
Ilustrační foto

Hokejisté Finska ve finále porazili Rusy a mají své první olympijské zlato v historii

Po historické olympijské medaili, kterou v sobotu získali Slováci, když vyhráli duel o bronz, se v neděli v rámci pekingského olympijského turnaje dočkal další hokejový národní tým historického úspěchu. Poprvé totiž získalo zlatou olympijskou medaili získali Finové, kteří dokázali ve finále otočit duel s Ruskem z 0:1 na 2:1 a po těsném vyrovnaném souboji tak mohla vypuknout finská radost.
Ilustrační foto

Historická olympijská medaile. Slováci v boji o bronz porazili Švédy 4:0

V historii slovenského hokeje už národní tým dokázal vyhrát zlatou medaili na mistrovství světa. To se stalo už v roce 2002. Jakákoli medaile ze Zimních olympijských her jim ale stále ve vitríně chyběla. Ve Vancouveru 2010 se jim duel o bronz nevydařil, ale v Pekingu 2022 už je to jiná pohádka. Tým kouče Craiga Ramseyho porazil v boji o bronz Švédy 4:0, když o tomto vítězství rozhodli talentovaný sedmnáctiletý mladík Juraj Slafkovský a Samuel Takáč ve druhé třetině, v té třetí už jen navýšili na konečné skóre trefami do prázdné branky, kdy se trefil opět Slafkovský a pak i Regenda. Oslava z historického úspěchu tak mohla u našich východních sousedů vypuknout.
Markéta Davidová

Šéf biatlonu Hamza chválil výkony Davidové. Nevyloučil změny v realizačních týmech

Zatímco na předešlých dvou Hrách vždy český biatlon nějakou medali přivezl, přičemž v Soči 2014 se jednalo o známý biatlonový boom, tentokrát čeští biatlonisté odjíždějí z Pekingu s prázdnou. Měřítko snad snese pouze česká ženská jednička Markéta Davidová, to ví i samotný šéf českého biatlonu Jiří Hamza. Ten v rozhovoru pro server isport.cz řekl, že biatlonový český tým měl v Pekingu rozhodně na víc, než na co ve skutečnosti předvedl.
Ilustrační foto

Českému čtyřbobu první dvě jízdy nevyšly, je zatím až dvaadvacátý. Vedou Němci

V sobotu se jely úvodní dvě jízdy z celkových čtyř v rámci závodu mužských čtyřbobů. Toho se účastní i česká posádka pilota Dominika Dvořáka s jeho kolegy Janem Šindelářem, Jakubem Noskem a Dominikem Záleským. Po polovině závodu, který bude dalšími dvěma jízdami pokračovat v neděli, však figurují až dvaadvacáté místo v osmadvacetičlenném startovním poli. Na čele se pro zatím ocitá německý pilot Francesco Friedrich pronásledovbaný druhým jeho krajanem Johannesem Lochnerem.
Český hokej

Kouč Pešán poprvé připustil konec ve funkci. Stane se tak, pokud se na tom bude shoda

Prakticky bezprostředně po pátečním příletu české mužské hokejové reprezentace z Pekingu se kouč národního týmu Filip Pešán nechal poprvé slyšet, že by mohl ve své funkci skončit. Jak sám říkal, pokud na tom bude shoda mezi ním, generálním manažerem Petrem Nedvědem a šéfem Českého hokeje Tomášem Králem, opravdu svůj post opustí. Nechce ale v žádném případě rozhodnutí unáhlit.
Michal Krčmář

Souhrn 14. dne olympiády: Davidová v masáku skončila čtvrtá, Krčmář jednadvacátý

V pátek svým již čtrnáctým soutěžním dnem opět pokračovaly Zimní olympijské hry v Pekingu. Z českých olympioniků se představili především biatlonisté, kteří měli na programu závod s hromadným startem. Zatímco mezi ženami závodila v českých barvách Markéta Davidová s Lucií Charvátovou, mezi muži pro změnu zase Michal Krčmář. Z této trojice sportovců byla nejlepší Davidová, která sahala po třetím cenném kovu pro českou výpravu, jenže jen těsně jí unikl kvůli poslední střelecké položce a bylo z toho čtvrté místo. Charvátová skončila až osmadvacátá. To jejich mužský kolega Krčmář ve svém závodě chyboval na střelnici třikrát a nakonec z toho bylo až jednadvacáté místo. Kromě biatlonu se pak další čeští olympionici představili v pátek ještě v krasobruslení.
Ilustrační foto

Shiffrinová nedokončila v Pekingu tři závody ze čtyř. Lidé jí to vyčítají

Je to určitě jeden z velkých, avšak smutných příběhů Zimních olympijských her v Pekingu. Hvězdná alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová z USA, platící v sezóně Světového poháru vždy za jednu z největších favoritek na celkové vítězství v něm a vždy bojující o triumf ve slalomu se svou skyní Slovenkou Petrou Vlhovou, na tyto Hry skutečně nebude vzpomínat v dobrém. Kromě super-G, kdy skončila pátá, totiž nedokončila ani slalom, ani obří slalom, ani čtvrteční kombinaci. A nyní tak poznává odvrácenou stranu mince zvané "popularita".
Ilustrační foto

Souhrn 13. dne olympiády: Ledecká čtvrtá v kombinaci. Jak si vedli ve čtvrtek Češi?

Ve čtvrtek opět pokračovaly Zimní olympijské hry v Pekingu a i v tento již třináctý soutěžní den se samozřejmě představili čeští olympionici. A to i včetně Eser Ledecké, která se zúčastnila tentokráte kombinačního závodu, který v sobě spojuje sjezd a slalom. Byla to tak poslední možnost pro Ledeckou, jak na této olympiádě uspět i na lyžích. Nebyla tomu daleko, neboť po sjezdu se umístila na druhé pozici, v následujícím druhém slalomovém kole sice po své jízdě nějaký čas figurovala na prvním místě, jenže pak ji předjely tři závodnice a musela tak spokojit se čtvrtým místem. Nebyl to ale jediný český olympionik, který se ve čtvrtek v Pekingu představil. Jak si další Češi vedli ve skikrosu, v severní kombinaci, rychlobruslení či krasobrulení?
Ilustrační foto

Souhrn 12. dne olympiády: Češi v biatlonové štafetě, běžeckém lyžování a shorttracku

I ve středu pokračovaly svým dalším soutěžním dnem Zimní olympijské hry v Pekingu. Ty tentokrát přinesly například štafetový závod biatlonistek, které tak chtělay napravit úterní hrůzostrašný závod mužského kvarteta, které ani svůj závod nedokončilo. Přestože z toho nebyl útok na ta nejčelnější místa, ženské kvarteto Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Jessica Jislová, Lucie Charvátová rozhodně svým výkonem nezklamalo a vešlo sse do elitní desítky, kdy skončilo na osmém místě. V běžeckém lyžování se uskutečnily týmové sprinty, ve kterémčeské dvojice Kateřina Janatová, Petra Hynčicová a Luděk Šeller, Michal Novák neměly na víc než na semifinále. Shorttrockařka Michaela Hrůzová pak zajela svůj nejlepší výsledek, když skončila čtrnáctá a Ester Ledecká pak v tréninku na čtvrteční kombinaci skončil na třetím místě.
Ester Ledecká

Souhrn 11. dne olympiády: Nejen hokejisté. Češi měli na olympiádě spíše černé úterý

Nejen hokejové reprezentaci, která vypadla z olympijského turnaje a poprvé v historii si tak v rámci olympiády nezahraje čtvrtfinále, se v úterý z českých olympioniků nedařilo. Předzvěstí černého úterý byl sjezd žen v alpském lyžování, kterého se zúčastnila Ester Ledecká. Očekával se od ní útok na medaili, jenže při svém sjezdu chybovala a naděje byly rázem fuč. Ještě ale daleko hůř na tom byl mužský biatlonový kvartet Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík, Adam Václavík, Michal Krčmář. To totiž ve štafetovém závodě závod vůbec nedokončilo a zaznamenal tak jednozněčně nejhorší český biatlonový výsledek vůbec. Čeští olympionici se v úterý ještě představili v krasobruslení, severské kombinaci či v dvojbobech.
Český hokej

Čeští hokejoví reprezentanti trénovali bez Sobotky. Nastoupí proti Švýcarsku?

Během pondělí se česká hokejová reprezentace připravovala na důležitý úterní duel play-off o čtvrtfinále v rámci olympijského turnaje v Pekingu, která odehraje proti Švýcarsku. V případě výhry nad tímto soupeřem se pak ve střrdu ve čtvrtfinále utká s Finskem. Otázkou nyní zůstává, zda proti zemi helvétského kříže v úterý od 9:40 středoevropského času nastoupí jedna z opor mužstva útočník Vladimír Sobotka. Toho totiž trápí zdravotní potíže poté, co podle zdrojů z mužstva něco špatného snědl v hotelu.
Ilustrační foto

Souhrn 10. dne olympiády: Češi ve skocích na lyžích, snowboardingu či krasobruslení

I v pondělí pokračovaly svým již desátým soutěžním dnem Zimní olympijské hry v Pekingu a i tentokrát se pochopitelně mezi sportovci představili i čeští olympionici. Jak si vedlo české kvarteto v týmové soutěži skokanů na lyžích ve složení Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka? Jak zajeli v tancích krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi? Jak si vedla snowboarditska Šárka Pančochová a jak dvojbob Dominik Dvořák a Jakub Nosek? O tom všem v pondělním souhrnu.
Český hokej

Potvrzeno. Čeští hokejisté se v boji o čtvrtfinále utkají v úterý se Švýcarskem

Nedělními zápasy skončila skupinová fáze hokejového olympijského turnaje v Pekingu, které tak rozhodly jednak o přímých postupujících do čtvrtfinále a pak i o těch týmech, které si zahrají play-off o postup do čtvrtfinále. Právě tuto fázi turnaje si zahrají i čeští hokejisté a podruhé v turnaji se v ní utkají se Švýcarskem. Vítěz tohoto duelu pak půjde do čtvrtfinále, kde se utká s Finskem.
Biatlon, ilustrační fotografie

Ve stíhačkách čeští biatlonisté neuspěli. Triumfovali Röiselandová a Fillon Maillet

V neděli pokračoval biatlonbový program na Zimních olympijských hrách stíhacími závody jak žen, tak i mužů. V obou případech se českým biatlonistům příliš nedařilo. Zatímco mezi ženami byla nejlepší Češkou osmadvacátá Markéta Davidová, mezi muži byl zase nejlepší až čtyřiatřicátý Michal Krčmář. Závod žen nakonec ovládla Norka Marte Röiselandová, která tak ve svém čtvrtém závodě v Pekingu získala čtvrtou medaili z těchto Her a mezi muži pak triumfoval Francouz Quentin Fillion Maillet, jenž tak získal druhé zlato v Pekingu.
Ilustrační foto

Za výhru nad Rusy Čechům gratuloval ukrajinský diplomat i americká ambasáda

Letošní Zimní olympijské hry v Pekingu probíhají v době, kdy je svět na prahu možné invaze Ruska na Ukrajinu a možné další války v Evropě. A právě během této rozjitřené situace se v rámci hokejového olympijského turnaje podařilo českým hokejistům porazit Rusko 6:5 po prodloužení. Vzhledem k situaci, která ve světě není daleko od studené války, tak skoro není divu, že Čechům za tuto výhru gratuloval třeba ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis, ale třeba i americká ambasáda.
Ilustrační foto

Vlhová se už po vítětzství ve slalomu v Pekingu neukáže. Kvůli zanětu šlachy v kotníku

Slovenská vítězka z pekingského slalomu Petra Vlhová se už v dalším průběhu právě probíhajících Zimních olympijských her nepředstaví. Rozhodla e svou misi v Pekingu ukončit poté, co jí trápí zánět šlachy v kotníku. Nejenže se tak nepředstavila už v pátečním superobřím slalomu, ale ani v sobotním tréninkovém sjezdu. Stejně tak se tedy neukáže ani ve čtvrtek v kombinačním závodě.

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy