Ve stíhačkách čeští biatlonisté neuspěli. Triumfovali Röiselandová a Fillon Maillet

V neděli pokračoval biatlonbový program na Zimních olympijských hrách stíhacími závody jak žen, tak i mužů. V obou případech se českým biatlonistům příliš nedařilo. Zatímco mezi ženami byla nejlepší Češkou osmadvacátá Markéta Davidová, mezi muži byl zase nejlepší až čtyřiatřicátý Michal Krčmář. Závod žen nakonec ovládla Norka Marte Röiselandová, která tak ve svém čtvrtém závodě v Pekingu získala čtvrtou medaili z těchto Her a mezi muži pak triumfoval Francouz Quentin Fillion Maillet, jenž tak získal druhé zlato v Pekingu.

Že to v rámci ženské stíhačky bude závod pro Norku Röiselandovou, to bylo prakticky jasné od začátku, kdy si pomalu ale jistě norská závodnice upevňovala náskok před pronásledovatelkami, neboť poté, co zvládla obě první dvě ležky zatřílet bezchybně, byl z toho nakonec více než minutový náskok. Protože vládl na střelnici silný vítr, její soupeřky tak na kobercích dost často chybovaly. Proto tak Norka mohla ztratit pouze špatně odastřílenými stojkami, jenže ani tam nechybovala a když odjížděla ze střelnice po poslední střelbě, mohla se už začít radovat ze zisku dalšího olympijského zlata. Tehdy totiž na ni druhá Elvira Öbergová ztrácela skoro dvě minuty.

O druhou medaili pro Norsko z tohoto závodu se snažila Ingrid Tandrevoldová, která bojovala o bronz. Střelecky na tom byla po celý závod výtečně, poslední dva kilometry však měla ztuhlé nohy na tolik, že nakonec skončila až čtrnáctá. Po dojezdu do cíle se musely o ni postarat zdravotníci. A tak bronz získala jiná Norka Tiril Eckhoffová, která odvrátila nápor ze strany Italky Dorothey Wiererové.

Co se týče Češek, tak ani jedné se příliš nedařilo. Markéta Davidová vždy po jedné chybě zazanamenala na každé zastávce na koberci. Přestože se mohla pochlubit šestým běžeckým časem, výkon stačil pouze na posun ze 41. místa na osmadvacáté.

Nejlepší startovací výchozí pozici ze všech Češek měla Lucie Charvátová, která na patnáctikilometrovou trať vyrazila z 25. místa. Jakýkoli posun dopředu byl ale zazděn hned po první střelbě vleže, kdy chybovala hned dvakrát a musela tak na dvě trestná kola. Pak ale byla její střelba přeci jenom o něco lepší a protože se snažila i na trati, dojela do cíle jako čtyřiatřicátá, což jí stačilo dostat se mezi třicítku závodnic, které se zúčastní sobotního hromadného závodu.

Nejlépe se na střelnici z Češek dařilo Jessice Jislové, protože se jí ale pro změnu nedařilo příliš běžecky, skončila jen o místo za Charvátovou na 35. místě. Tereza Voborníková pak závod ani nedokončila, neboť byla o kolo dostižena a to když byla na své třetí střelecké položce. Navíc na první střelecké pololžce zaznamenala hned čtyři minely a proto se tak tehdy z trstné kola zařadila až na poslední pozici.

Biatlon - ZOH v Pekingu (13.2.2022):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Röiselandová (Nor.) 34:46,9 (1 tr. okruh),2. E. Öbergová (Švéd.) -1:36,5 (3),3. Eckhoffová (Nor.) -1:48,7 (3),4. Solová (Běl.) -1:58,9 (3),5. Perssonová (Švéd.) -2:07,2 (2),6. Wiererová (It.) -2:09,1 (3),7. Hauserová (Rak.) -2:09,8 (2),8. Simonová (Fr.) -2:18,3 (2),9. Hojniszová-Staregová (Pol.) -2:28,8 (2),10. P. Fialková (SR) -2:38,8 (2),

...

28. Davidová -4:02,9 (4),34. Charvátová -4:56,3 (4),35. Jislová -5:07,6 (2),Voborníková (všechny ČR) dostižena o kolo

V rámci mužského stíhacího závodu se snažil od daší nedělní norský biatlobnovýtriumf Johannes Thingnes Boe, jenže tomu se tentokrát nedařilo. Už po první střelbě musel na dvě trestná kola a tak, přestože jeho pronásledovatel Francouz Fillon Maillet měl před svou střelbou potíže s namrzlou zbraní, dokázal po čisté střelbě ztrátu na něj výrazně snížit, konkrétně o dvanáct vteřin.

Proti Johanessi Boeovi byla třetí střelecká položka, kdy chyboval ned třikrát a mohl tak na jakékoli medailové naděje zapomenout. Byl z toho pokles až na pátou příčku. To daleko úspěšnější byl jeho starší bratr Tarjei, jenž se mezitím dokázal dostat na průběžnou druhou pozici.

Tehdy už ale jasně mířil za svým dalším zlatým kouskem z Pekingu vítěz sprintu Francouz Fillon Maillet a to díky všem jeho čistě odstříleným položkám v závodě. Čistě už pak dokázal z celého startovního pole stíhačku odstřílet Lucas Hofer z Itálie, který tak s číslem 14 na hrudi díky tomu bojoval s Rusem Latypovem o bronz. Nakonec byl ale právě Rus úspěšnější. Jako o povedeném závodu pak může o této stíhačce hovořit Felix Leitner z Rakouska, jenž ze 46. místa poskočil až do elitní desítky.

V podobný posun pořadím pochopitelně doufal i český reprezentant Michal Krmář, jenž na trať vyjel jako šestnáctý v pořadí. Úvodní střelbu vleže nejprve odstřílel  s jednou chybou, tu druhou už čistě a nebyl tak daleko od toho, aby se dostal do TOP 10. Pak ale přišla na pořadu dne první stojka a tu český závodník hrubě nezvládl, když tam hned čtyřikrát chyboval. Protože tak tedy Krčmář v závodě celkem sedmkrát zastřílel mimo, mohl myslet nakonec jen na 34. pozici, na které skončil s pětiminutovou ztrátou na kontě.

I tak se ale nakonec tento český biatlonista objeví v páteční závodě s hromadným startem. „Jsem rád, že tady dostanu ještě jednu šanci v nějakém závodě jednotlivců, teď se ale chci hlavně soustředit na úterní štafetu. Ke stíhačce snad můžu říct je tolik, že střídavé poryvy větru na střelnici byly absolutně na hraně. S ležkama jsem se popral, stojky jsem ale nezvládl. Tady bychom si to měli spíš rozdávat narovinu a ne čekat, kdo bude mít víc štěstí," nechal se slyšet po závodě v rozhovoru pro Českou televizi.

Mikuláš Karlík mohl sázet na svůj běh, jenže jeho střelba je v Pekingu zkrátka mizerná a ani tentokrát to v jeho případě nebylo lepší. Chyboval už v úvodních ležkách, kde zaznamenal celkem čtyři minely a proto tak klesl až na 39. místo. Protože se složité klimatické podmínky postupem závodu nikterak nezlepšovaly, nezlepšil se ani Karlíkův výkon a dvadvacetiletý český reprezentant tak po celkově osmi trestných kolech nemohl počítat s ničím lepším než se 42. místem.

Stíhací závod biatlonistů na 12,5 km:

1. Fillon Maillet (Francie) 39:07,5 (0)2. T. Boe (Norsko) +28,6 (1)3. Latypov (ROC/Rusko) +35,3 (1)4. Hofer (Itálie) +51,1 (0)5. J. Boe (Norsko) +2:13,7 (7)6. Rees (Německo) +2:30,2 (1)7. Desthieux (Francie) +2:47,2 (3)8. Samuelsson (Švédsko) +3:02,7 (5)9. Jacquelin (Francie) +3:06,2 (6)10. Leitner (Rakousko) +3:08,8 (1)

----

34. Krčmář (ČR) +4:59,4 (7)42. Karlík (ČR) +6:31,3 (8)44. Václavík (ČR) +6:33,7 (6)48. Štvrtecký (ČR) +7:24,6 (7)

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Biatlon

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy