Ve stíhačkách čeští biatlonisté neuspěli. Triumfovali Röiselandová a Fillon Maillet

V neděli pokračoval biatlonbový program na Zimních olympijských hrách stíhacími závody jak žen, tak i mužů. V obou případech se českým biatlonistům příliš nedařilo. Zatímco mezi ženami byla nejlepší Češkou osmadvacátá Markéta Davidová, mezi muži byl zase nejlepší až čtyřiatřicátý Michal Krčmář. Závod žen nakonec ovládla Norka Marte Röiselandová, která tak ve svém čtvrtém závodě v Pekingu získala čtvrtou medaili z těchto Her a mezi muži pak triumfoval Francouz Quentin Fillion Maillet, jenž tak získal druhé zlato v Pekingu.

Že to v rámci ženské stíhačky bude závod pro Norku Röiselandovou, to bylo prakticky jasné od začátku, kdy si pomalu ale jistě norská závodnice upevňovala náskok před pronásledovatelkami, neboť poté, co zvládla obě první dvě ležky zatřílet bezchybně, byl z toho nakonec více než minutový náskok. Protože vládl na střelnici silný vítr, její soupeřky tak na kobercích dost často chybovaly. Proto tak Norka mohla ztratit pouze špatně odastřílenými stojkami, jenže ani tam nechybovala a když odjížděla ze střelnice po poslední střelbě, mohla se už začít radovat ze zisku dalšího olympijského zlata. Tehdy totiž na ni druhá Elvira Öbergová ztrácela skoro dvě minuty.

O druhou medaili pro Norsko z tohoto závodu se snažila Ingrid Tandrevoldová, která bojovala o bronz. Střelecky na tom byla po celý závod výtečně, poslední dva kilometry však měla ztuhlé nohy na tolik, že nakonec skončila až čtrnáctá. Po dojezdu do cíle se musely o ni postarat zdravotníci. A tak bronz získala jiná Norka Tiril Eckhoffová, která odvrátila nápor ze strany Italky Dorothey Wiererové.

Co se týče Češek, tak ani jedné se příliš nedařilo. Markéta Davidová vždy po jedné chybě zazanamenala na každé zastávce na koberci. Přestože se mohla pochlubit šestým běžeckým časem, výkon stačil pouze na posun ze 41. místa na osmadvacáté.

Nejlepší startovací výchozí pozici ze všech Češek měla Lucie Charvátová, která na patnáctikilometrovou trať vyrazila z 25. místa. Jakýkoli posun dopředu byl ale zazděn hned po první střelbě vleže, kdy chybovala hned dvakrát a musela tak na dvě trestná kola. Pak ale byla její střelba přeci jenom o něco lepší a protože se snažila i na trati, dojela do cíle jako čtyřiatřicátá, což jí stačilo dostat se mezi třicítku závodnic, které se zúčastní sobotního hromadného závodu.

Nejlépe se na střelnici z Češek dařilo Jessice Jislové, protože se jí ale pro změnu nedařilo příliš běžecky, skončila jen o místo za Charvátovou na 35. místě. Tereza Voborníková pak závod ani nedokončila, neboť byla o kolo dostižena a to když byla na své třetí střelecké položce. Navíc na první střelecké pololžce zaznamenala hned čtyři minely a proto se tak tehdy z trstné kola zařadila až na poslední pozici.

Biatlon - ZOH v Pekingu (13.2.2022):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Röiselandová (Nor.) 34:46,9 (1 tr. okruh),2. E. Öbergová (Švéd.) -1:36,5 (3),3. Eckhoffová (Nor.) -1:48,7 (3),4. Solová (Běl.) -1:58,9 (3),5. Perssonová (Švéd.) -2:07,2 (2),6. Wiererová (It.) -2:09,1 (3),7. Hauserová (Rak.) -2:09,8 (2),8. Simonová (Fr.) -2:18,3 (2),9. Hojniszová-Staregová (Pol.) -2:28,8 (2),10. P. Fialková (SR) -2:38,8 (2),

...

28. Davidová -4:02,9 (4),34. Charvátová -4:56,3 (4),35. Jislová -5:07,6 (2),Voborníková (všechny ČR) dostižena o kolo

V rámci mužského stíhacího závodu se snažil od daší nedělní norský biatlobnovýtriumf Johannes Thingnes Boe, jenže tomu se tentokrát nedařilo. Už po první střelbě musel na dvě trestná kola a tak, přestože jeho pronásledovatel Francouz Fillon Maillet měl před svou střelbou potíže s namrzlou zbraní, dokázal po čisté střelbě ztrátu na něj výrazně snížit, konkrétně o dvanáct vteřin.

Proti Johanessi Boeovi byla třetí střelecká položka, kdy chyboval ned třikrát a mohl tak na jakékoli medailové naděje zapomenout. Byl z toho pokles až na pátou příčku. To daleko úspěšnější byl jeho starší bratr Tarjei, jenž se mezitím dokázal dostat na průběžnou druhou pozici.

Tehdy už ale jasně mířil za svým dalším zlatým kouskem z Pekingu vítěz sprintu Francouz Fillon Maillet a to díky všem jeho čistě odstříleným položkám v závodě. Čistě už pak dokázal z celého startovního pole stíhačku odstřílet Lucas Hofer z Itálie, který tak s číslem 14 na hrudi díky tomu bojoval s Rusem Latypovem o bronz. Nakonec byl ale právě Rus úspěšnější. Jako o povedeném závodu pak může o této stíhačce hovořit Felix Leitner z Rakouska, jenž ze 46. místa poskočil až do elitní desítky.

V podobný posun pořadím pochopitelně doufal i český reprezentant Michal Krmář, jenž na trať vyjel jako šestnáctý v pořadí. Úvodní střelbu vleže nejprve odstřílel  s jednou chybou, tu druhou už čistě a nebyl tak daleko od toho, aby se dostal do TOP 10. Pak ale přišla na pořadu dne první stojka a tu český závodník hrubě nezvládl, když tam hned čtyřikrát chyboval. Protože tak tedy Krčmář v závodě celkem sedmkrát zastřílel mimo, mohl myslet nakonec jen na 34. pozici, na které skončil s pětiminutovou ztrátou na kontě.

I tak se ale nakonec tento český biatlonista objeví v páteční závodě s hromadným startem. „Jsem rád, že tady dostanu ještě jednu šanci v nějakém závodě jednotlivců, teď se ale chci hlavně soustředit na úterní štafetu. Ke stíhačce snad můžu říct je tolik, že střídavé poryvy větru na střelnici byly absolutně na hraně. S ležkama jsem se popral, stojky jsem ale nezvládl. Tady bychom si to měli spíš rozdávat narovinu a ne čekat, kdo bude mít víc štěstí," nechal se slyšet po závodě v rozhovoru pro Českou televizi.

Mikuláš Karlík mohl sázet na svůj běh, jenže jeho střelba je v Pekingu zkrátka mizerná a ani tentokrát to v jeho případě nebylo lepší. Chyboval už v úvodních ležkách, kde zaznamenal celkem čtyři minely a proto tak klesl až na 39. místo. Protože se složité klimatické podmínky postupem závodu nikterak nezlepšovaly, nezlepšil se ani Karlíkův výkon a dvadvacetiletý český reprezentant tak po celkově osmi trestných kolech nemohl počítat s ničím lepším než se 42. místem.

Stíhací závod biatlonistů na 12,5 km:

1. Fillon Maillet (Francie) 39:07,5 (0)2. T. Boe (Norsko) +28,6 (1)3. Latypov (ROC/Rusko) +35,3 (1)4. Hofer (Itálie) +51,1 (0)5. J. Boe (Norsko) +2:13,7 (7)6. Rees (Německo) +2:30,2 (1)7. Desthieux (Francie) +2:47,2 (3)8. Samuelsson (Švédsko) +3:02,7 (5)9. Jacquelin (Francie) +3:06,2 (6)10. Leitner (Rakousko) +3:08,8 (1)

----

34. Krčmář (ČR) +4:59,4 (7)42. Karlík (ČR) +6:31,3 (8)44. Václavík (ČR) +6:33,7 (6)48. Štvrtecký (ČR) +7:24,6 (7)

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Biatlon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy