Souhrn 14. dne olympiády: Davidová v masáku skončila čtvrtá, Krčmář jednadvacátý

V pátek svým již čtrnáctým soutěžním dnem opět pokračovaly Zimní olympijské hry v Pekingu. Z českých olympioniků se představili především biatlonisté, kteří měli na programu závod s hromadným startem. Zatímco mezi ženami závodila v českých barvách Markéta Davidová s Lucií Charvátovou, mezi muži pro změnu zase Michal Krčmář. Z této trojice sportovců byla nejlepší Davidová, která sahala po třetím cenném kovu pro českou výpravu, jenže jen těsně jí unikl kvůli poslední střelecké položce a bylo z toho čtvrté místo. Charvátová skončila až osmadvacátá. To jejich mužský kolega Krčmář ve svém závodě chyboval na střelnici třikrát a nakonec z toho bylo až jednadvacáté místo. Kromě biatlonu se pak další čeští olympionici představili v pátek ještě v krasobruslení.

Protože se mezi třicet nejlepších závodnic v rámci této olympiády dokázaly dostat hned dvě české biatlonistky Markéta Davidová a Lucie Charvátová, tak právě proto se pátečního závodu s hromadným startem ony dvě mohly taktéž zúčastnit. úvodní střelbu zvládlo vybílit celkem jedenáct biatlonistek z celého startovního pole a mezi nimi mohli fanoušci nalézt i jméno Lucie Charvátové. Davidová netrefila poslední terč a když se vracela z trestného kola zpátky na trať, zařadila se hned za svou reprezentační kolegyní.

Vepředu v tu chvíli byl k vidění norský tandem Eckhoffová-Röiselandová a za ním pak byl hned ten švédský Perssonová-H. Öbergová. Co se týče zmiňovaných Norek pak zvládly i druhou střeleckou položku, po které opouštěly stadion s dvaadvacetivteřinovým náskokem na Francouzku Simonovou. To švédské závodnice se trestnému kolu nevyhnuly, Davidová naopak tentokrát zastřílela čistě a rázem se vyhoupla na páté místo za Innerhoferovou z Rakouska. Charvátová pro změnu chybovala vleže hned dvakrát a proto pak ze stadiobnu odjížděla až na šestadvacáté pozice.

Klimatické podmínky se na stadionu postupně zhoršovaly. Nejhůře bylo tehdy, když závodnice absolvovaly třetí střeleckou položku. To foukalo opravdu pekelně a nejlépe nakonec z toho všeho střelecky vyšla Braisazová-Bouchetová z Francie. Proto se tak mohla radovat z patnáctivteřinovým náskokem před čtveřicí Eckhoffová, Röiselandová, E. Öbergová a Davidová.

Ta tedy byla ve hře o medaili pro českou výpravu. Na řadu však přišla poslední střelba, v rámci které opět závodnice trápil silný vítr. Braisazová-Bouchetová po ní mířila za jasným vítězstvím. To pronásledovatelky z Norska musely na okruh pro 300 metrů navíc, bohužel stejně jako Davidová. Protože soupeřky před ní byly v závěru rychlejší, nakonec z toho pro českou závodnici nepopulární čtvrté místo. Charvátová dojela do cíle osmadvacátá.

„Možná bych měla být spokojená, ale mrzí mě, že mi všechno zase uteklo poslední ranou. Potkalo mě to už v individuálu, teď znovu, což fakt zabolí. Dělala jsem do posledního metru na trati maximum, ale bylo mi to k prdu. Asi to tak mělo být, ty tři holky přede mnou prostě byly dneska lepší," řekla v pozávodním rozhovoru pro Českou televizi Davidová, u které byly vidět i slzy v očích.

Biatlon - závod biatlonistek na 12,5 km s hromadným startem:

1. Braisazová-Bouchetová (Francie) 40:18,0 (4)2. Eckhoffová (Norsko) +15,3 (4)3. Röiselandová (Norsko) +34,9 (4)4. Davidová (ČR) +53,4 (4)5. Rezcovová (ROC/Rusko) +1:11,0 (6)6. Simonová (Francie) +1:22,6 (6)7. Džimová (Ukrajina) +1:25,7 (3)8. Preussová (Německo) +1:26,4 (4)9. E. Öbergová (Švédsko) +1:37,7 (4)10. Solaová (Bělorusko) +1:39,2 (8)

----

28. Charvátová (ČR) +4:10,7 (5)

I muži absolvovali v pátek svůj závod s hromadným startem. Toho se zúčastnil jediný Čech Michal Krčmář, jemuž se začátek závodu střelecky povedl. Ani jedna chyba a proto tak mohl situaci v závodě kontrolovat z prostředka startovního pole. Druhá položka už ale tolik úspěšná nebyla. Vleže totiž jednou minul a když pak tedy objel jedno trestné kolo, ztrácel Krčmář ze 16. pozice na vedoucího Johannese Boea už 52 vteřin.

Střelecky se většina závodníků opravdu trápila, vždyť v polovině závodu tu byla jen pětice těch, kteří se mohli pochlubit bezchybnou střelbou. S nulou na kontě pronásledovali norského favorita Němci Nawrath a Doll, spolu s nimi i Švédové Ponsiluoma a Samuelsson. Nor mířil za svým dalším úspěchem a to i přesto, že i on musel na 150 metrů dlouhý trestný okruh. Po návratu z něj měl šestivteřinový náskok před Ponsiluomou. K nim se pak snažil přibližovat Fillon Maillet z Francie.

Tomu se podařilo zanedlouho Švéda předehnat, na Johanesse Boea ale rozhodně běžecky neměl, jelikož na poslední střeleckou položku přijel až 25 vteřin po něm. Chvíli mohl Francouz myslet, že by se k němu mohl přiblížit, jelikož Johannes Boe dvakrát chyboval. Jenže dvakrát minul i Fillon-Maillet, jenž tak přišel o naději na jakýkoli cenný kov.

Johannes Boe mířil neochvějně za čtrnáctou olympijskou medailí a pátou zlatou, Švéd Ponsiluoma si dojel pro stříbro, bronz získal další Nor Christiansen.

Jakkoli ještě před poslední střelbou figuroval Krčmář na 15. místě, kvůli nepovedené poslední položce, po které musel na tři trestná kola, tak klesl na 21. pozici.

Biatlon - závod biatlonistů na 15 km s hromadným startem:

1. J. Boe (Norsko) 38:14,4 (4)2. Ponsiluoma (Švédsko) +40,3 (2)3. Christiansen (Norsko) +1:12,5 (3)4. Fillon Maillet (Francie) + 1:25,6 (5)5. Windisch (Itálie) +1:38,4 (3)6. Lägreid (Norsko) +1:46,1 (5)7. Eder (Rakousko) +1:56,4 (2)8. Doll (Německo) +2:31,4 (6)9. Seppälä (Finsko) +2:32,7 (5)10. Kühn (Německo) +2:38,3 (5)

----

21. Krčmář (ČR) +3:40,5 (5)

Český pár Žugová s Bidařem nepostoupili do volných jízd

Jedinými českými olympioniky, kteří se v pátek kromě biatlonistů pod pěti kruhy v Pekingu představili, byli Jelizaveta Žuková a Martin Bidař. Tato česká krasobruslařská sportovní dvojice nakonec ale v krátkém programu neuspěla a do sobotních volných jízd se tak nepodívá. Při jízdě českých krasobruslařů se Bidařovi opět nevydařil trojitý toolop. Právě při něm spadl v Pekingu i v týmové soutěži.

"Sám nevím, co tam bylo špatně, nevěděl jsem ani, na jakou stranu jsem spadl. Trenéři řekli, že tam bylo všechno správně, musím se na to podívat. Někdy s tímhle skokem mívám problémy, ale na závodech mi šly. Teď to najednou nejde," krčil po závodě rameny dvaadvacetiletý český reprezentant.

Nebyl to jediný pád, který český pár potkal. Při odhozeném trojitém lutzu upadla i Žugová. "Musím se Lízy zastat. Ráno si zvrtla kotník a vůbec jsme nevěděli, jestli večer nastoupíme," nechal se slyšet Bidař. Ke zranění Žugové mělo mělo dojít ráno před závodem v tělocvičně při twistovaném skoku. "Nejdřív to vypadalo, že Líza vůbec nevstane, chvíli tam ležela. Nevím, jestli to je taková smůla a čím si ji zasloužíme," pokračoval smutný Bidař.

Olympijská premiéra pro tento pár tak tedy neskončila nikterak dobře. "Pro mě je to samozřejmě velké zklamání, je to škoda. V tréninku nám to jde, ale při závodu ne. Ale nemůžeme se na nic vymlouvat, příště to snad bude lepší," dodal Bidař.

Protože maďarský pár Joulija Ščetininová a Mark Magyar do závodu vůbec nenastoupila a to kvůli pozitivnímu testu na covid, právě spolu s nimi tak byl český pár ze závodu sportovních dvojic po krátkém programu vyřazen.

Krasobruslení - krátkého programu sportovních dvojic:

1. Suej Wej-ťin, Chan Cchung (Čína) 84,41 b., 2. Tarasovová, Morozov 84,25, 3. Mišinová, Galljamov 82,76, 4. Bojkovová, Kozlovskij (všichni Rus.), 5. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 76,10, 6. Knierimová, Frazier (USA) 74,23, ... 17. Žuková, Bidař (ČR) 54,64 - nepostoupili do volných jízd

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Markéta Davidová Michal Krčmář (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 46 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy