České biatlonistky ve štafetě sahaly po triumfu. Po pádu Charvátové ale skončily šesté

Neskutečnou smůlu si prožily české biatlonistky ve štafetovém závodě v italské Anterselvě. Po skvělých výkonech Jessicy Jislové, Terezy Voborníkové a Markéty Davidové, které se vyznamenaly především bezchybnou střelbou, se české kverteto vyšvihlo před posledním úsekem na čelo závodu, kde o průběžné první místo bojovalo s tím norským. Jenže finišmanka Lucie Charvátová poté, co dobře odstřílela svou první střelbu na trati spadla tak nešťastně, že se dostala mimo trať do hlubokého sněhu a než se vrátila na trať ztratila svůj pohodlný náskok. Kvůli sněhu v dioptru se pak zdržela na poslední stojce a nakonec z toho bylo šesté místo. Triumfovaly Norky následové Ruskami a Francouzkami.

Biatlon, ilustrační fotografie

V úvodu ženské štafety byla k vidění hodně vepředu Švédka Brorssonová, jež si dokázala vypracovat dostatečný, i když malý, náskok před svými soupeřkami než se dostala na první střeleckou položku. Seveřanka však ostřílela na koberci vleže čistě a ze stadionu tak tehdy odjížděla bok po boku s Alimbekavovou. Přestože závodnice zlobil při první střelbě veliký vítr, třeba česká reprezentantka Jislová si s tím dokázala taktéž poradit a i když byla na střelbě pomalejší, byla především bezchybná. Odjížděla tak ze střelnice na výtečném třetím místě se čtrnáctivteřinovou ztrátou. To Norka Knottenová musela na trestné kolo.

I následnou střelbu vestoje odstřílela česká reprezentantka Jislová čistě a jen s minimální ztrátou na vedoucí Bělorusku tehdy figurovala na páté pozici. Norská štafeta pro změnu ztrácela na čelo skoro minutu. O tempo startovního pole se staralo duo Alimbekavová-Brorssonová, kterým nejprve stačila Italka Vittozziová, Jislová pomalu začala ztrácet.

A tak tedy předala pomyslný štafetový kolík své kolegyni Tereze Voborníkové jako pátá v pořadí. Společně se Švýcarkami Češky ztrácely vedoucí pozici 22 vteřin. Na předávce pak bylo vidět, že se úvodní úsek nepodařil ani Němkám, ty tehdy byly až šestnácté.

I když Voborníkové se běžecky nedařilo podle představ, dařilo se jí hlavně střelecky. S těžkými povětrnostními podmínkami si poradila náramně a poté, co ležku odstřílela čistě, odjížděla ze stadionu pátá. Naopak Švédky potkalo trestné kolo, Wiererová zase musela vypotřebovat tři rezervní náboje, stejně na tom byla i Braisazová Bouchetová.

Po předání Voborníkové Markétě Davidové česká štafeta ztrácela ze sedmého místa až 47 vteřin na tehdy vedoucí Rusky. To na stříbrnou, potažmo bronzovou příčku ztrácela česká štafeta jen něco málo přes dvacet sekund. Mezitím pohřbila nděje na lepší výsledek Bělorusek Leščanková, která se kvůli trestnému kola propadla až za Češky.

Na své první položce musela česká ženská biatlonbová jednička Davidová dobíjet hned dvakrát a stále byla tak v kontaktu s medailovými pozicemi na pátém místě. V čele se zdály být suverénní Rusky, jenže pak přišla na řadu šestá střelba a tam pohořely. Konkrétně Kazakevičová střílela tak bídně, že musela následně hnedna tři tresná kola a otevřela se tak tím šance i pro českou štafetu dostat se dopředu. A povedlo se. Ze stadionu totiž tehdy odjela Davidová jako druhá za prvními Italkami. A to i přesto, že i tentokrát to bylo z českého pohledu se dvěma dobíjeními. Jen těsně za ní se ale objevily Norky a Němky.

Po tomto skvělém úseku z českého pohledu vyrážela do posledního úseku Lucie Charvátová jako druhá těsně Norkou Tandrevoldovou. Za tímto duem málo ztrácely Italky s Němkami. Dlouhou se Charvátová držela jako klíště Tandrevoldové, jenže pak na řadu přišel neťastný pád české reprezentantky, která se tak dostala do hlubokého sněhu. Než se vydrápala zpátky na trať, ztratila svůj veliký náskok před pronásledovatelkami, navíc se jí do dioptru dostal sníh a kvůli tomu se tak zdržela na závěrečné stojce. Musela pak dvakrát dobíjet a česká štafeta se tak propadla na šestou příčku.

"V zatáčce je plotna, Lucka si na ní přišlápla a bylo to hotové… Je to sypké a ledové, trochu to s ní zacloumalo," přiblížil situaci kouč Jiří Holubec. "Jsem v pořádku, ztratila jsem ale cenné vteřiny a hodně sil," dodala pak v rozhovoru pro ČT sport Charvátová.

Jak se pak zjistilo, nejednalo se o jediný pád, který během závodu potkalo českou štafet. Na zemi se před tím ocitla i Davidová. "Čtyři (dobíjení) je moc. Ještě jsem ve druhém kole spadla. Takže to ode mě nebyl dobrý výkon. Mám trochu ohlý palec, ale to do zítřka rozdýchám," komentovala svůj výkon.

Triumfovaly Norky, za nimi pak byly Rusky a Francouzky, kteří boj o bronz vyhráli jen těsně nad Italkami.

Světový pohár biatlonistek v Anterselvě - štafeta žen na 4x6 km (22.1.2022):

1. Norsko (Knottenová, Eckhoffová, Lienová, Tandrevoldová) 1:12:54,1 (1+10)
2. Rusko (Vasněcovová, Rezcovová, Kazakevičová, Nigmatullinová) +24,6 (3+12)
3. Francie (Chevalierová, Braisazová-Bouchetová, Botetová, Bescondová) +32,6 (0+13)
4. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Comolaová, Sanfilippová) +32,6 (0+13)
5. USA (Dunkleeová, Eganová, Irwinová, Reidová) +50,1 (0+13)
6. Česko (Jislová, Voborníková, Davidová, Charvátová) +59,8 (0+8)
7. Švýcarsko (Basergaová, Häckiová, E. Gasparinová, S. Gasparinová) +1:03,7 (1+11)
8. Německo (Weidelová, Hildebrandová, Hettichová, Kebingerová) +1:08,2 (0+13)

Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Český biatlon povede i nadále Hamza. Koučem mužské reprezentace pak bude…

08.05.2022 17:31 Pro další čtyřleté funkční období byl do čela Českého svazu biatlonu zvolen Jiří Hamza. Během…

Související:

Právě se děje

reklama