Český biatlon povede i nadále Hamza. Koučem mužské reprezentace pak bude Málek

Pro další čtyřleté funkční období byl do čela Českého svazu biatlonu zvolen Jiří Hamza. Během sobotní valné hromady o tom rozhodli členové svazu, když pro něj hlasovalo 97 delegátů z celkových 104 s platnými hlasy. Během této valné hromady se taktéž rozhodlo o složení realizačních týmů v českém biatlonu pro příští sezónu a tak nově mužský biatlonový tým povede coby kouč Michael Málek, který se do této funkce vrací po čtyřech letech. Zároveň u mužů bude trénovat střelbu olympijský šampion ve sportovní střelbě a manžel české olympijské vítězky ve stejném sportu Kateřiny Emmons Matthew Emmons.

Po svém znovuzvolení e amza nechal slyšet následujícím způsobem: "Mám spoustu chyb, jako jiní, ale udělám maximum pro to, aby biatlon zůstal úspěšným odvětvím."

Prozradil také, že nebyol jednoduché rozhodování o tom, zda i nadále bude chtít stanout v čele českého biatlonu. "Už proto, že mi byla nabídnuta možnost ucházet se o nejvyšší post v Mezinárodní biatlonové unii. Znamenalo by to však pro mě opustit veškeré struktury v našem domácím hnutí. A to jsem nemohl akceptovat," řekl Hamza, jenž je zároveň od roku 2018 viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie IBU.

Byl si také vědom toho, že ho čeká i organizace biatlonového světového šampionátu, který se bude v roce 2024 konat v Novém Městě na Moravě. "Máme před sebou mistrovství světa, jehož úspěšné uspořádání je naší prioritou. Nemohu odejít od rozdělané práce," řekl konkrétně a pokračoval: "Naší snahou je pořádat na českém území vrcholné biatlonové akce, které jsou pro nás i významným zdrojem příjmů."

V tomto ohledu je třeba připomenout, že na českém území pro české biatlonové fanoušky čeká řada mezinárodních akcí v následujících letech. V letech 2023, 2025 a 2026 se totiž v Česku uskuteční závody Světového poháru.

Dodejme, že na valné hromadě pak byli vedle Hamzy do svých funkcí místopřesedů svazu znovuzvoleni také Libor Vlček a Vlastimil Jakeš.

Málek má za úkol v mužském A-týmu navbázat na práci s juniory

Dále se taktéž na valné hromadě rozhodlo o složení realizačních týmů reprezentačních A-týmů pro příští sezónu. Výraznými změnami pprojde mužský A-tým, který povede Michael Málek, jenž se tak do této funkce vrací po čtyřech letech. Působil už v ní konkrétně v letech 2016 až 2018.

Pak si odskočil k práci u juniorů a právě na tu by měl nyní navázat a postupně je začleňovat do A-týmu. "Český biatlon prochází generační obměnou, během pěti let nám skončilo šest medailistů z mistrovství světa či olympijských her. Úspěchy našich juniorů a dorostenců ukazují, že máme dobře nakročeno. Všechno směřuje k mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2024 a k olympiádě v roce 2026, kde bychom chtěli potěšit české fanoušky. Zároveň ale nezavíráme oči před některými nedostatky, které nás aktuálně trápí. A také chceme dát týmu nový impulz," nechal se k této změně slyšet Hamza.

Nejen u mužů, ale i u žen pak bude mít nově na starosti střelbu olympijský vítěz ve střelbě z malorážky v leže Matthew Emmons. Ten bude přítomen i u B-týmu. "Michal zná nastupující generaci kluků asi nejlépe ze všech, dlouho s nimi pracoval jako trenér juniorů. U Matta zase věřím, že přinese do týmu novou energii a pozvedne střeleckou výkonnost," dodal dále Hamza.

Žádné změny v realizačním týmu se pak nestaly u ženského A-týmu, který má nadále táhnout Markéta Davidová. I nadále je bude koučovat Nor Egil Gjelland spolu s Jiřím Holubcem. "Jsem přesvědčený, že můžeme společně dosáhnout na velké věci, když budeme pokračovat v tvrdé práci. Sám se snažím neustále hledat nové možnosti, jak se můžeme posunout. Pokud uděláme kroky správným směrem, tak může být český biatlon se sportovci, které má k dispozici, velmi silný," uvedl Gjelland.

Co se týče českého biatlonového B-týmu, tak ten bude čtyřčlenný, zatímco A-týmy mužů a žen budou pětičlenné. Trenérem B-týmu pak bude Aleš Ligaun. V dalších týdnech pak bude jasněji o nových zahraničních servismanech.

"Týmy jsme sestavili tak, abychom pracovali s co nejhomogennější skupinami. Bylo vidět, že jsou mezi sportovci v běhu velké rozdíly a je s nimi třeba pracovat malinko jinak. Sportovci z B-týmu se na některých soustředěních provážou s áčkem, aby měli kontakt s těmi nejlepšími. Ale jinak pojedou podle vlastního plánu, který vychází z jejich výkonnosti," řekl ke struktuře realizačních týmů sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Další země oficiálně uznala Palestinu jako stát

Arménie oficiálně uznala Palestinu jako stát. S odvoláním na prohlášení arménského ministerstva zahraničních věcí to uvedl server Jerusalem Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy