Další vítězství pro Norsko. Ženský masák skvěle zvládla náhradnice Charvátová

Stejně jako většina závodů ve francouzském Annecy, tak i ten poslední ovládla norská biatlonová reprezentace, tentokráte tedy díky Tiril Eckhoffové. Ta po stíhačce ovládla i ženský hromadný závod o tomto víkendu a potvrdila tak norskou dominanci. Ze tří Češek, které se nedělního závodu zúčastnili, se překvapivě nejvíce dařilo Lucii Charvátové, která ani původně podle sobotního propadáku ve stíhačce neměla nastoupit. Nakonec se do závodu dostala jako náhradnice a skončila tak na jedenácté příčce. Eva Kristejn Puskarčíková skončila patnáctá a Markéta Davidová kvůli šesti minelám až dvacátádruhá. Na stupně vítězů se kromě Eckhoffové ještě dostaly Italka Wiererová a Švédka Perssonová, jež si tak dojela pro svůj životní výsledek.

Byl to pro Lucii Charvátovou den nečekaných věcí. Až ráno se totiž dozvěděla, že jako náhradnice bude moct naskočit do nedělního hromadného závodu a a ani v těch nejlepších snech ona sama nečekala, že by snad mohla po sobotě zajet nějaký slušný výsledek. „Teprve ráno jsem se dozvěděla, že poběžím masák, když Öbergová zrušila start. Venku bylo počasí, že by psa nevyhnal a spíš jsem už myslela, jak si dám nohy na gauč a budu se dívat na pohádky. Po stíhačce jsem se cítila dost unavená, ale možná bylo dobře, že jsem se k neděli ani neupínala, takže ten výsledek v cíli mám jako krásný vánoční dárek," prozradila sama Charvátová po závodě České televizi.

Ve druhé desítce kromě Charvátové skončila i Puskarčíková, jež nakonec dojela na patnáctém místě. Vůbec se tentokrát nedařilo Markétě Davidové a to hlavně střelecky. Po šesti střelách mimo terč pro ni zbyla dvacátádruhá pozice.

Hned na první střelecké položce Davidová chybovala a po jednom trestném kole se tak ocitla na průběžném dvacátém místě. Puskarčíková ani Charvátová tehdy naopak chybu neudělaly a proto tak prvně jmenovaná opouštěla po první střelbě stadion jako dvanáctá, Charvátová jako desátá.

Po druhé střelbě musely všechny české reprezentantky na jedno trestné kolo, ovšem nikterak výrazně si závodnice ve výsledkové listině nepohoršily. I tak ale narůstala ztráta na čelo startovního pole. Eckhoffová si opět jela svůj vlastní závod a demonstrovala to svým pro tento víkend typickým až ďábelským tempem. Chtěla zkrátka navázat na svá předchozí tři vítěství v předešlých třech závodech Světového poháru.

Trochu větší potíže jí mohla udělat pronásledovatelka z Finska Mäkäräinenová, protii ní však postupem závodu hrálo stále špatnější počasí a díky sílícímu dešti tak tedy mohl narůstat náskok Eckhoffové i před dotírající Finkou. Před třetí střelbou se celkem slušně běžecky dařilo Davidové, ovšem na koberci dvakrát chybovala, stejně tak jako její kolegyně Charvátová. Společně s Puskarčíkovou se tak před předposledním kolem nacházely okolo 15. pozice.

Protože Eckhoffová před poslední střeleckou zastávkou daleko za sebou nikoho neměla, klidně mohla třikrát chybovat. Střílela ale čistě a jela vstříc jasnému triumfu a tolik touženému zlatému hattricku. Charvátové se na poslední střelecké položce dařilo, vynulovala všechny terče a díky tomu tak tedy protnula pomyslnou cílovou pásku jako jedenáctá. Porazila tak mimo hjiné nečekaně i Tandrevoldovou, další Norku jezdící navíc ve žlutém dresu.

Světový pohár biatlonistek v Annecy – 12,5 km žen s hromadným startem (22.12.2019):

1. Eckhoffová (Norsko) 38:52,8 (2)2. Wiererová (Itálie) +1:24,9 (2)3. Perssonová (Švédsko) +1:25,1 (1)4. Mäkäräinenová (Finsko) +1:35,6 (4)5. Herrmannová (Německo) +1:43,0 (4)6. Jurlovová-Perchtová (Rusko) +1:43,6 (2)7. Bescondová (Francie) +1:45,0 (1)8. Preussová (Německo) +1:45,2 (2)

-----

11. Charvátová (ČR) +2:09,2 (3)15. Kristejn Puskarčíková (ČR) +2:28,7 (3)22. Davidová (ČR) +3:29,9 (6)

Stav SP (po 7 z 24 závodů):

1. Wiererová (Itálie) 3042. Eckhoffová (Norsko) 2873. Tandrevoldová (Norsko) 2824. Braisazová (Francie)5. Simonová (Francie)6. Häckiová (Švýcarsko)7. Perssonová (Švédsko) 1838. H. Öbergová (Švédsko) 1829. Davidová (ČR) 180

-----

25. Charvátová (ČR) 11026. Kristejn Puskarčíková (ČR) 10944. Jislová (ČR) 40

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy