Jaké jsou alternativy k OpenAI? Firmy se ohlíží po dodavatelích umělé inteligence

Skupina OpenAI sponzorovaná firmou Microsoft je lídrem na poli umělé inteligence, nikoli však neohroženým. Píše to agentura Reuters, podle níž se softwaroví vývojáři ohlížejí po alternativách ve snaze získat nástroje přizpůsobené konkrétním úkolům a vyhnout se závislosti na jediném dodavateli. 

Více než tucet start-upů a investorů uvedlo, že začínají spolupracovat s konkurenty OpenAI na rodícím se trhu s umělou inteligencí (AI), od něhož se očekávají tržby v řádu desítek miliard dolarů ročně.

Obrat některých vývojářů k alternativním modelům naznačuje, jak by se mohla vyvíjet další kapitola rozvoje takzvané generativní umělé inteligence, neboli technologie schopné vytvářet text, obrázky a další média na základě zadání. Investor z firmy Insight Partners George Mathew situaci přirovnal k jiným technologickým průlomům, které spustily konkurenční boj.

"Copak jsme měli jen jednoho poskytovatele internetového připojení? Obdobně budeme potřebovat vícero poskytovatelů základních modelů pro vytvoření zdravě fungujícího ekosystému," řekl Mathew. "Náskok, který OpenAI momentálně má, z ní neučiní jedinou volbu," dodal.

Start-up Tome, který prostřednictvím AI pomáhá uživatelům rychleji sestavovat prezentace, původně stál na modelu GPT-3, který OpenAI zpřístupnila v roce 2020. Firma uvádí, že v březnu se dostala na tři miliony uživatelů a začala experimentovat s jinými modely. Do své služby zapojila textový program od společnosti Anthropic, zatímco generátor obrazových materiálů DALL-E od OpenAI plánuje nahradit modelem Stable Diffusion od firmy Stability AI. Cílem je najít model, který pro každý úkon produkuje nejlepší výsledky v nejkratším čase, řekl šéf Tome Keith Peiris.

Investoři a vývojáři na poli umělé inteligence uvádějí, že v sektoru panuje nová shoda na potřebě omezit závislost na jediném modelu s cílem zajistit spolehlivější služby, omezit náklady a těžit ze specializace různých produktů.

OpenAI se stala zavedenou značkou poté, co její chatovací program ChatGPT ohromil mnohé svou schopností odpovídat na složité otázky jasným, gramaticky správným jazykem, který působí jako promluva člověka. Skupina přitáhla investici ve výši deseti miliard dolarů (217 miliard Kč) od Microsoftu, zatímco se jeho rivalové jako Google, jakož i menší společnosti rychle snaží přijít s novými verzemi umělé inteligence. Nedávno představená GPT-4 od OpenAI je stále podle řady měřítek nejsilnějším modelem.

Základní modely jako GPT-4, které jsou kostrou aplikací založených na AI, získávají nejvíce prostředků od investorů. Pro hráče jako OpenAI je klíčový způsob, jakým modely využívají tvůrci konkrétních služeb, kteří za používání této infrastruktury platí. OpenAI uvádí, že u modelu GPT-4 účtuje šest centů (1,3 Kč) za zpracování zadání odpovídajících 1000 "tokenů", zatímco program ChatGPT si lze na měsíc předplatit za 20 dolarů. Společnost odhadla, že její letošní příjmy dosáhnou 200 milionů dolarů, přičemž v příštím roce chce tržby posunout na jednu miliardu.

Start-upy se obávají, že Microsoft by mohl využít OpenAI v soutěži s jejími zákazníky skrze zapojení modelů AI do svých produktů, jako je řada Office Suites. "Některé z těchto aplikací budou využívat citlivá firemní data a základní modely uvidí interakce těchto firem s jejich vlastními zákazníky," řekl Mike Volpi z investiční skupiny Index Ventures, která podporuje společnost Cohere konkurující OpenAI. "Mnohým z těchto firem bude velmi nepříjemné být závislí na Microsoftu nebo společnosti víceméně kontrolované Microsoftem," dodal.

Na modelech OpenAI začínala i aplikace na podporu psaní Jasper.ai, firma ale nechce být odkázaná na jednoho dodavatele, řekl Reuters šéf Dave Rogenmoser. Podobně zaměřený projekt HyperWrite zase na základě různých parametrů přiřazuje uživatelům různé modely AI, řekl jeho ředitel Matt Shumer. Technologii Open AI například využívá ke generování dlouhých textů a Cohere zase pro automatické dokončování vět za kratší čas a nižší náklady.

Jiní přešli k alternativám jednoduše proto, že OpenAI těžko zvládá rostoucí poptávku. "Servery OpenAI často padají. Chceme pro naše uživatele lepší zkušenost a využívání různých modelů nám pomáhá zpracovávat požadavky s nižšími výdaji," řekl Srinath Sridhar, který stojí za "psacím asistentem" Regie.ai.

Související

OSN, ilustrační foto

Valné shromáždění OSN schválilo historicky první rezoluci o umělé inteligenci

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek schválilo historicky první rezoluci týkající se umělé inteligence. Ta zdůrazňuje potřebu, aby umělá inteligence přinášela prospěch všem zemím, respektovala lidská práva a byla považována za "bezpečnou a důvěryhodnou". Bez hlasování ji jednomyslně přijalo všech 193 členských zemí OSN.  

Více souvisejících

umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy