Ovládání mobilu a televize pomocí mysli? Muskův Neuralink poprvé implantoval čip do lidského mozku

Společnost Neuralink poprvé implantovala čip do lidského mozku. Pacientovi se údajně daří dobře. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval zakladatel startupové společnosti Elon Musk s tím, že by tento produkt mohl usnadnit život lidem bez funkčních končetin.

"První výsledky ukazují slibnou aktivitu neuronů," sdělil Musk. "Prvním produktem společnosti Neuralink je Telepathy," dodal a vysvětlil, že umožňuje ovládat telefon nebo počítač a téměř jakékoli zařízení pouze pomocí mysli.

Musk navrhl, že prvními uživateli této technologie by mohli být lidé, kteří ztratili schopnost používat své končetiny. "Představte si, že by Stephen Hawking mohl komunikovat rychleji než písař na stroji nebo dražitel. V tom spočívá klíčový význam této technologie," objasnil Musk.

Společnost Neuralink obdržela povolení k implantaci těchto zařízení do mozků lidských pacientů v září 2023 a následně začala s náborem dobrovolníků.

Tento krok byl považován za významný milník v ambicích společnosti pomoci pacientům s paralýzou a dalšími neurologickými problémy, uvedla agentura Reuters.

Cílem Neuralinku je léčit neurologické poruchy, jako jsou amyotrofická laterální skleróza nebo Parkinsonova choroba, a v dlouhodobém horizontu vytvořit symbiotický vztah mezi lidmi a umělou inteligencí, informovala agentura AFP.

Před testováním na lidech proběhly experimenty na opicích, které byly ve "stavu blízkém smrti", vzhledem k k minimalizaci rizika pro zdravé opice. Během těchto experimentů měly opice křeče, paralýzu a otoky mozku, uvedla agentura Reuters.

AFP zdůraznila, že společnost Muskova není jedinou, která se snaží posunout hranice v oblasti výzkumu rozhraní mozek-stroj nebo mozek-počítač. Australská společnost Synchron implantovala své první zařízení pacientovi v USA v červenci 2022. 

Související

Více souvisejících

Elon Musk Neuralink

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy