SLIM úspěšně dosedl na povrch Měsíce. Hlásí ale problém

Japonský přistávací modul SLIM úspěšně dosedl na povrch Měsíce a bylo s ním navázáno spojení. Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) však informovala, že solární panely modulu momentálně nevyprodukovávají energii. Tuto zprávu převzala agentura AFP, která ji předala TASR.

JAXA potvrdila, že SLIM přistál na Měsíci v sobotu v 0:20 japonského času (v pátek 16:20 SEČ). I přesto, že spojení bylo navázáno téměř okamžitě po přistání, solární panely momentálně nefungují, a modul tedy využívá energii z baterie.

Při svém sestupu k povrchu Měsíce SLIM využíval inovativní technologii. Oproti jiným přistávacím modulům, které dosud na Měsíci přistály, a někdy i několik kilometrů od plánovaného místa, byla odchylka přistání SLIMu plánována na maximálně 100 metrů. Zástupci JAXA na tiskové konferenci uvedli, že pro dosažení přesného přistání bude nutná detailní analýza, která zabere nějaký čas.

SLIM je výsledkem dvou desetiletí práce japonské vesmírné agentury. Nosná raketa H2A odstartovala loni v září. Dosud úspěšně na Měsíci přistála zařízení bývalého Sovětského svazu, Spojených států, Číny a Indie.

Hlavním cílem japonské mise je testování nové přistávací technologie a zkoumání původu Měsíce. Také má za úkol potvrdit přítomnost vody, což by mohlo být klíčové pro budoucí výstavbu základen. Ačkoliv povrch Měsíce připomíná poušť, na jeho pólech, kde je terén členitý a málo slunečního světla proniká, vědci předpokládají možnost nalezení vody. 

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc modul SLIM

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

USA shodily z letadel první humanitární pomoc do Pásma Gazy

Tři americká vojenská transportní letadla v sobotu shodila první humanitární pomoc pro civilisty do Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy