Sevilla (Španělsko) - Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 se v pondělí za úsvitu vydá ze španělské Sevilly na let do Káhiry.
Letový tým to oznámil na svém webu. Zatímco pro letoun bude přelet do egyptské metropole předposlední etapou obletu planety, pilot André Borschberg usedne za knipl v rámci nynějšího projektu naposledy; poslední úsek do Abú Zabí absolvuje jeho kolega Bertrand Piccard.
Pondělní start je podle webu projektu naplánován na 06:30 SELČ, na twitteru nicméně letový tým uvádí 06:00 SELČ. Let by měl trvat necelých 51 hodin.
Letadlo poháněné výhradně sluneční energií je v závěru obletu Země, na který se vydalo loni v březnu z Abú Zabí. Zde také cesta skončí.
Podle webu realizačního týmu stroj váží 2,3 tuny, přičemž rozpětí křídel je srovnatelné s Boeingem 747. Dokáže letět průměrnou rychlostí 75 kilometrů v hodině.
Související
Švýcarský parašutista Domjan poprvé skočil z letadla na solární pohon
Historický moment: Letoun Solar Impulse 2 obletěl svět
Solární letadlo - Solar Impulse , Španělsko , Egypt
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 1 hodinou
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 1 hodinou
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
Izraelská armáda ústy svého mluvčího potvrdila, že v souvislosti s nově otevřenou frontou v Libanonu jsou ve hře „všechny možnosti“, a to včetně potenciální pozemní operace. Toto prohlášení následuje po eskalaci napětí v pondělních branných hodinách, kdy hnutí Hizballáh odpálilo na severní Izrael šest projektilů. Izrael na tento útok odpověděl masivní vlnou náletů cílících na Bejrút a jižní části Libanonu.
Zdroj: Libor Novák