Švýcarský parašutista Domjan poprvé skočil z letadla na solární pohon

Švýcarský parašutista Raphaël Domjan se dnes zapsal do historie, když jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely. S odvoláním na organizátory skoku o tom informovala agentura Reuters.

Domjan skočil z prototypu letadla na solární pohon v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 1534 metrů nad zemí, píše server arcinfo.ch. Dvousedadlový stroj vzlétl s Domjanem a kopilotem z letiště v Payerne, asi 40 kilometrů jihozápadě od švýcarské metropole Bernu.

Swiss Raphael Domjan jumps from a #SolarStratos solar powered aircraft prototype with Spanish pilot Miguel A. Iturmendi aboard during a test flight and double world record attempt in Payerne, Switzerland. ? epa-efe / keystone Pool / Laurent Gillieron#epaphotos #photojournalism pic.twitter.com/931sjzsCdo

— european pressphoto agency (@epaphotos) August 25, 2020

"Dnešek byl dnem mnoha 'poprvé', ale tím nejdůležitějším prvenstvím je, že poprvé někdo vyskočil z elektrického letadla. A to je něco, co změní budoucnost parašutismu," uvedl Domjan, který podle agentury Reuters při volném pádu dosáhl rychlosti 150 kilometrů za hodinu.

Cílem projektu SolarStratos je podle organizátorů propagace obnovitelné energie. V roce 2022 se chce tým pomocí letadla poháněného solární energií dostat až do výšky 20.000 metrů nad zemí, tedy do stratosféry.

Související

Více souvisejících

Solární letadlo - Solar Impulse parašutisté Raphaël Domjan Švýcarsko zajímavosti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy