Iss - Vesmírná stanice ISS má opět šestičlennou posádku. V doku stanice na oběžné dráze v pátek zaparkoval ruský modul Sojuz TMA s třemi kosmonauty, informuje agentura AFP.
V modulu přiletěli na stanici Rus Oleg Kononěnko, Američan Donald Pettit a Nizozemec André Kuipers z Evropské vesmírné agentury.Trojice odstartovala do vesmíru ve středu z kosmodromu v kazašském Bajkonuru. Na ISS, která obíhá Zemi ve výšce 390 kilometrů, přistála v pátek 16.19 SEČ.Hermetický poklop mezi stanicí a modulem se otevřel v 18.43 a posádka Sojuzu vstoupila do ISS, kde se přivítala s jejími třemi členy - ruskými kosmonauty Anatolijem Ivanišinem, Antonem Škaplerovem a americkým astronautem Danielem Burbankem.Nynější let k ISS, jež slouží jako vesmírná laboratoř, byl druhým pilotovaným letem po havárii rakety Sojuz z 24. srpna, kdy při startu s nepilotovanou lodí Progress selhal třetí stupeň rakety. Progress se zásobami pro ISS se tehdy zřítil se do stepi.Další starty nosných raket Sojuz byly odloženy, a tak se zdrželo střídání na ISS. Odklad letů také způsobil, že na stanici byla pouze tříčlenná posádka.Kononěnko a Škaplerov v polovině února vystoupí do vesmíru, aby na ISS připevnili panely, jež ji budou chránit před mikrometeority a vesmírným smetím. Mají také připravit k vypuštění do vesmíru družici Čibis, jež bude mapovat atmosféru Země.
Související
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub