Češi budou po 35 letech ve vesmíru? Souboj o cestu v raketě začne brzy

Praha - Souboj o cestu do vesmíru začne brzy! Třináct Čechů se v srpnu mezi sebou utká o postup do globálního kola celosvětové soutěže o let do vesmíru v Orlandu na Floridě. Čím musí odvážní muži projít , aby se jim splnil jejich sen?

Globální soutěž Axe Apollo Space Academy, které se účastní 62 zemí, probíhal od ledna do června tohoto roku. Globálním mluvčím projektu je druhý muž, který stanul na měsíci. Třiadvacet lidí z celého světa získá možnost nahlédnout k hranici vesmíru ve výšce 101 km se společnosti Space Expedition Corporation.

Projekt Axe Apollo Space Academy probíhal od letošního dubna do června a v několika misích bylo postupně vybráno třináct adeptů, kteří se v srpnu zúčastní středoevropského klání. Třináct Čechů se v rámci hudebního festivalu Sziget v Maďarsku utká mezi sebou o postup do globálního kola, kam se za každou zemi z regionu Střední Evropy podívá vždy jen jeden zástupce.

Finální výběr vesmírných letců proběhne v elitním výcvikovém centru v Orlandu ve státě Florida v listopadu tohoto roku. Zde pak z trojice finalistů ze střední Evropy vzejde jeden vítěz, který se podívá do vesmíru.

„Po 35 letech tak má Česká republika jedinečnou šanci dostat svého člověka až k hranici vesmíru," říká Karel Pacnerodborný poradce projektu A.A.S.A. v České republice.

A co čeká na 13 vesmírných rekrutů z České republiky, Slovenska a Maďarska? Vše začne seriózní zdravotní prohlídkou. Chybět nebude zubní vyšetření, měření tlaku, EKG, neurologické a psychické testy včetně Ravenova testu. Ten měří neverbální abstraktní uvažování kandidátů. V rámci prohlídky je čeká také otočné křeslo, které slouží astronautům k tréninku prostorové orientace. Své síly a reflexy uchazeči o vesmírnou letenku změří i při testech fyzických dovedností, které prokáží ve speciální překážkové dráze.

Celkem získá možnost nahlédnout k hranici vesmíru 22 šťastlivců z celého světa. Ti vyletí ve speciálním letounu společnost Space Expedition Corporation do výšky 101 km při tzv. parabolickém skoku. Celková doba letu včetně přípravné fáze bude trvat 60 minut a výherci při ní zažijí stav beztíže i přetížení až 4G.

"Do akce Apollo jsem se dostal tak, že jsem vyplnil přihlášku na sociální síti. Nakonec jsem získal postupové místo. Potom jsem navázal kontakt s organizátory. Teď už jenom čekám na výcvik, který proběhne v Maďarsku, kde se vybere člen za naší lokalitu," řekl nadšený adept pro let do vesmíru Miroslav Šanda.

"Už se těším na ty fyzické testy! Budou tam různé úkoly, asi nejnáročnější bude zřejmě zkouška v přetlakové komoře. Poté otočná křesla, která ukážou, jak se člověk dokáže orientovat v "pocuchaném" prostoru, kde může nastat i mikrogravitace. Budou tam poměrně fyzicky náročné testy. Docela dost trénuji , jezdím na kole, lezu po horách. Docela si věřím," řekl Jaroslav Machaň, další z mladých mužů, který se chce stát kosmonautem.

"Adept musí být naprosto zdravý a dokázat čelit psychickým zátěžím. Unikátní na tom je, že kluci, kteří se tam z celého světa dostanou, nemusí projít dlouholetým výcvikem, je to vlastně spíše taková vesmírná turistika," řekl organizátor akce Jaroslav Špryňar.

"Adepti musí projít náročnými zatěžkávajícími zkouškami. V různých soutěžích jsme vybrali 13 Čechů, kteří pojedou na vyzařovací středoevropské soustředění do Maďarska. Tam bude zhruba 40 adeptů z šesti zemí. Z každé země bude vybrán jeden adept na základě fyzických a psychologických testů. Ten se pak dostane do Orlanda na Floridu, kde projde kurzem kopilota," dodává Špryňar.

"Důležité také je, že klukům to pomůže stát se hrdinou a tím balit holky," dodává s úsměvem organizátor.

Související

Snímek odvrácené strany Měsíce Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce

Astronauté mise Artemis II, kteří se v těchto dnech zapsali do historie, zaslali na Zemi dechberoucí sérii nových fotografií. Snímky zachycují nejen blížící se povrch Měsíce, ale také unikátní pohledy do interiéru kosmické lodi Orion. Posádka se momentálně nachází ve více než polovině své cesty k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi a tyto vizuální materiály nabízejí veřejnosti vzácnou příležitost nahlédnout do každodenního života v hlubokém vesmíru.

Více souvisejících

vesmir češi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jeroným Tejc, Martin Šebestyán, Ivan Bednárik

Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě

Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní

Americký prezident Donald Trump vyvolal rozruch svými neotřelými návrhy ohledně pořádání dalších ročníků fotbalového mistrovství světa. Před nedělním finálovým utkáním mezi Španělskem a Argentinou na stadionu MetLife v New Jersey poskytl rozhovor televizi Fox, v němž otevřeně vyzval šéfa mezinárodní federace FIFA Gianniho Infantina, aby Spojeným státům co nejdříve opět přidělil pořadatelství tohoto šampionátu.

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat

České zastoupení na summitu NATO doprovázela výrazná vnitropolitická tenze mezi premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Petrem Pavlem. Českou delegaci tvořili vedle předsedy vlády a hlavy státu také ministr zahraničí Petr Macinka a ministr obrany Jaromír Zůna. Vláda přitom s účastí prezidenta na vrcholné schůzce původně nepočítala, Ústavní soud však kabinetu předběžným opatřením nařídil, aby Pavlovi odjezd umožnil. Premiér Babiš následně prezidentovo působení na akci veřejně označil za ostudné a trapné.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán utrpěl velmi těžké zásahy poté, co Spojené státy dokončily devátou noc leteckých úderů. Napříč íránským územím byly hlášeny četné výbuchy. Narůstající počty vojenských obětí a šířící se útoky v posledním období výrazně zvýšily obavy z propuknutí rozsáhlejšího válečného konfliktu.

před 8 hodinami

Déšť

Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil seznam stěžejních informací týkajících se počasí, které nás tento týden čeká. Podle meteorologů nabídne následující období proměnlivé podmínky s nižším podílem slunečního svitu, mírnějšími teplotami a proměnlivými srážkami.

Aktualizováno před 15 hodinami

MS ve fotbale

Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0

Fotbaloví fanoušci se dočkali. V neděli večer se odehrál dlouho očekávaný finálový zápas historicky největšího fotbalového světového šampionátu v dějinách, do kterého se nakonec dostali fotbalisté Španělska a Argentiny. Zatímco Španělé se snažili navázat na svůj dosud jediný titul z roku 2010, kdy poprvé a naposledy hráli finále MS, Argentina se pokusila obhájit titulu z roku 2022. To se jí ale nepovedlo a titul mistrů světa si podruhé v historii odneslo Španělsko.

včera

oděvy

Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat

V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur. 

včera

včera

Ilustrační foto

Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou

Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo poslední cenové stropy na pohonné hmoty, které určují nejvyšší povolené prodejní ceny pro nadcházející víkend. U obou hlavních druhů paliv došlo k jejich navýšení. Tyto hodnoty, které úřad zveřejňuje v cenovém věstníku, jsou zároveň úplně posledními stropy, jež stát určil. Od pondělí cenový strop na pohonné hmoty končí.

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět

Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.

včera

Andrej Babiš

Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť

Premiér Andrej Babiš (ANO) se hodlá vrátit ke svému dřívějšímu záměru a znovu usiluje o vybudování komplexní vládní čtvrti v pražských Letňanech. Tento nápad podle vlastních slov poprvé dostal v roce 2015 během setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Předchozí pokus o realizaci tohoto plánu však selhal kvůli nedohodě s pražským magistrátem ohledně poskytnutí nezbytných pozemků. Zda se projekt tentokrát posune kupředu, bude opět záviset na výsledku nových vyjednávání s vedením hlavního města.

včera

Tomio Okamura

Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v neděli odpoledne odletěl na pracovní cestu do Číny. Před svým odletem v televizním diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že návštěvu předem konzultoval na koordinačních schůzkách s ministerstvem zahraničí a také s vedením českých tajných služeb kvůli vzájemné výměně informací.

včera

Fotbalová Francie

Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií

Takový zápas o bronz fotbalové mistrovství světa ve své historii dosud nevidělo. Duel mezi Francií a Anglií nabídl spektakulární podívanou, u které platí, že „kdo ji neviděl, jako by nebyl“. V zápase, ve kterém nefungovaly zálohy, ani obrany obou mužstev totiž nabídlo hned neuvěřitelných deset branek. Po prvním poločase to vypadalo na dokonalý ručník pro francouzské fotbalisty, neboť ti právě po první půli prohrávali jasně 0:4. Loučící se kouč Francie Didier Deschamps pak měl zřejmě o přestávce proslov, který zabral a Francie tak ve druhé půli snížila na 3:4. Fanoušci Albionu se tak báli, aby je nestihl stejný trest za pasivitu, jakou předvedli Angličané v semifinále s Argentinou. Nakonec ale duel zvládli, když se výsledek divokého zápasu zastavil na skóre 6:4 pro Anglii. Francouzům tak k vysněnému obratu nepomohly ani dvě přesné trefy Mbappého, za to Angličané tak slaví první cenný kov z fotbalového MS po dlouhých 60 letech.

včera

Donald Trump

Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů

Spojené státy americké podnikly další sérii leteckých úderů na Írán. Podle prohlášení Centrálního velení USA měla tato operace za cíl rychle potrestat Íránské revoluční gardy za předchozí útok dronem a raketou na americkou základnu v Jordánsku. Při tomto íránském úderu zahynuli dva američtí vojáci, jejichž smrt označil prezident Donald Trump za velmi smutnou událost s tím, že padli ve službě své zemi. Zároveň zopakoval, že Washington je i nadále odhodlán nikdy nedovolit Íránu získat jadernou zbraň.

včera

Na stadionech, které hostí letošní MS, se běžně hraje spíš americký fotbal.

Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii

Nedělní finále mistrovství světa ve fotbale mezi Argentinou a Španělskem na MetLife Stadium v New Jersey je na nejlepší cestě stát se nejnákladnější sportovní událostí historie, co se týče cen lístků. Původní částky stanovené federací FIFA přitom už při spuštění prodeje šokovaly veřejnost, když nejlevnější místa na horní palubě vyšla na 4 210 dolarů a lístky blíže k hrací ploše stály 6 730 dolarů. Postupně je navíc organizátoři u nejvyšší kategorie zvýšili až na 10 990 dolarů.

včera

Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze

Ruské síly provedly masivní letecký úder na ukrajinské hlavní město Kyjev, přičemž podle tamních představitelů šlo o rekordní útok balistickými raketami od začátku invaze. Podle úřadů si tento úder vyžádal nejméně jednu lidskou oběť a dalších šestnáct osob utrpělo zranění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy