Palm Beach (Florida) – Skupina nadšenců se rozhodla zjistit, jak by to vypadalo, kdyby se člověk dostal přímo do nitra ohňostroje mezi rachejtle. Na dron proto umístili kameru a vyslali ho na výzvědy. Podívejte se, jaká úchvátná podívaná se naskytla.
Mladí inženýři si pro svůj pokus vybrali velký ohňostroj na Floridě. Na dron umístili HD kameru a šlo se na věc. Kamera nejdříve nafilmovala skupinku diváků a pak se vznesla do centra dění, informuje server Mirror.co.uk.
Již za čínské dynastie Han (206–220 př. n. l.) sloužil k výrobě petard bambus, který se upravoval (patrně pražením). Takto upravený bambus (známý jako "bian pao") dokázal vydávat velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů.
Vynález střelného prachu a prvního opravdového ohňostroje je spojován s Čínou i když by se měla brát v potaz i Indie. Někteří historici věří, že černý prach a s ním spojené ohňostroje byl vynalezen za dynastií Sui a Tang (581–907 n. l.), zatímco jiní se domnívají, že ohňostroje nebyly až do doby jižní dynastie Song (10. století). Prvně jmenovaným dávají patrně za pravdu zápisky čínského alchymisty Sun S'-miao, který v roce 682 popsal velmi intenzivně hořící směs síry, ledku a dřevěného prachu, tedy střelný prach. Obdobný popis se opět v Číně datuje do roku 808 (zhruba v této době se prý začal střelný prach využívat také k vojenským účelům).
Přesné datum vynálezu střelného prachu již patrně nezjistíme, nicméně od té doby jakákoli událost – např. narození, smrt, svatba, korunovace, oslava Nového roku se staly podnětem pro "pyrotechniky".
Mimo čínské uzemí však informace o střelném prachu a ohňostrojích pronikaly velmi pomalu. Znalost výroby střelného prachu přešla z Orientu nejprve do Byzance a teprve ve 13. století do ostatních států Evropy. Například teprve v jedné z kronik ze 14. století kronikář připisuje freiberskému mnichovi Bertholdu Schwarzovi "vynález střelného prachu".
První zmínka o výrobě střelného prachu v Čechách je z roku 1432, hlavní surovinou byl samozřejmě sanytr (ledek draselný), uvedl soptik-pyro.cz. V Čechách se pořádalo nejvíce ohňostrojů patrně za vlády Rudolfa II. Habsburského (1552–1612).
9. června 2026 13:22
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
Související
Švédsko chce v celé EU zakázat ohňostroje
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
před 1 hodinou
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
před 1 hodinou
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
před 3 hodinami
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
včera
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
včera
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
včera
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
včera
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
včera
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
Hasičům se v noci na pátek podařilo lokalizovat požár jedné z budov v bývalém areálu Svitu ve Zlíně, která se z velké části zřítila. Požár je momentálně pod kontrolou, stupeň poplachu byl ze zvláštního snížen na třetí.
Zdroj: Jan Hrabě