Honolulu - Vědci zaznamenali novou rekordní hloubku, v níž byla kdy pozorována ryba. Bizarně vyhlížejícího tvora nalezli v 8145 metrech pod hladinou, což je o více než 500 metrů níže, než činil dosavadní rekord. Informuje server BBC.
K objevu došlo ve známem Mariánském příkopu, nejhlubším místu na Zemi. Kromě ryby přístroje dálkově ovládané ponorky zachytily i několik dalších živočišných druhů.
"Myslíme si, že jde o nějaký druh ryby snailfish, ale vypadá velmi divně; pořád visí ve vzduchu, co to vlastně je," uvedl dr. Alan Jamieson. "Je neskutečně křehká. Když plave, vypadá jako kdyby se za ní vznášel kousek papíru. A má divný čenich. Vypadá jako pes z komiksu," dodal vědec.
Pozorování bylo součástí stávající mize Schmidtova oceánografického institutu. Jeho speciální loď Falkor má za úkol provést doposud nejpodrobnější výzkum Mariánského příkopu. Ten dosahuje hloubku až 11 kilometrů.
Zdroj: YouTubeV rámci mise má dojít k 90 ponorům dálkově ovládaných zařízení do hloubek v rozmezí 5000-10600 metrů. Cílem je zmapovat ekosystém na obou stěnách průrvy.
Související
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
USA (Spojené státy americké) , Mariánský příkop , Moře
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 2 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 3 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 4 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 5 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 6 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 7 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 8 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 8 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 10 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 10 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 12 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.
Zdroj: Libor Novák