Co znamenají biblická čísla? Nejsou náhodná, mají svůj význam

MAGAZÍN - Biblická čísla. Nejrůznější číslice, které se v Bibli nachází a často opakují údajně nejsou náhodná, ale mají svůj význam. Bůh jimi prý chtěl něco sdělit a podrobným studiem jsme schopní odhalit co. Tvrdí to kazatel a spisovatel Edward F. Vallowe ve své knize Biblická matematika.

1 – Číslo jedna má znamenat jednotu a zároveň prvenství křesťanství jako celého náboženství. Zároveň také jednotu mezi Bohem a Ježíšem. V Bibli se objevuje v podobě knih, které mají pouze jednu kapitolu (například Jan 2 a 3) a také slova, která se v celé Bibli objeví pouze jednou (např. slovo věčnost).

2 – Číslo dvě znamená jednotu i rozdělení, potvrzení faktů svědkem a také je to symbol manželství. Dále je to dělení Bible na Starý a Nový zákon. Dále to je znamení Adama (který jako první zhřešil) a Ježíše (který jeho hříchy napravil).

3 – Číslo tři znamená úplnost, ačkoliv o něco slabší než číslo sedm. Podle Vallowa je to první z tzv. duševně perfektních číslic (3, 7, 10, 12). Významné trojice z Bible jsou například Abel, Enoch, Noah nebo Abraham, Isaac a Jacob. Číslo tři je v Bibli použito celkem 467x a Nový zákon má 27 knih, což je 3x3x3 a má to tím potvrzoval sílu čísla.

4 – Číslo čtyři je symbolem pro stvoření, protože až ve čtvrtém dní tvořícího týdne vznikl materiální svět a celestiální objekty jako je slunce, měsíc a hvězdy. Jedna z nejvýznamnějších žen Bible, Eva, byla zmíněna přesně čtyřikrát.

5 – Číslo pět je symbolem pro Boží milost a objevuje se v Bibli celkem 318x. Deset přikázání se ve skutečnosti skládá ze dvou pětic – jedna hovoří o vztahu k Bohu a druhá o vztazích mezi lidmi. Také existuje celkem pět knih Božího práva – Genesis, Exodus, Leviticus, Čísla a Deuteronomie. Těm se dohromady říká Pentateuch (penta znamená pět – pozn. red.)

6 – Číslo šest znamená lidskou slabost, zlo Satana, hřích a lidstvo obecně. Člověk měl být stvořený šestého dne a také má šest dní pracovat. Hebrejští otroci měli pracovat šest let a sedmého být propuštěni. Bible zmiňuje celkem šest zemětřesení a Ježíš byl v průběhu příběhu šestkrát obviněn z toho, že je posedlý démonem.

7 – Sedmička je další z tzv. duševně perfektních čísel a podle Vallowa je základem celého Božího písma. V knize se objevuje 860x. Značí úplnost a fyzickou i duševní dokonalost. V týdnu stvoření je celkem sedm dní a sedmý den je dnem odpočinku. V Bibli je sedm mužů, kteří jsou přímo označeni jako muži Boha – Mojžíš, David, Samuel, Elijáš, Shemaiah, Eliseus a Igdaliah.

10 – Další dokonalé číslo, deset, se v Bibli objevuje celkem 321x. Vallow tvrdí, že se skládá z čísel 4 a 6, tedy stvoření + člověk. To má dohromady dát zákon, odpovědnost a pořádek. Je deset přikázání a před potopou žilo 10 generací lidí.

12 – Dvanáctka je nejvyšší z dokonalých čísel a symbolizuje autoritu a sílu Boha. Existovalo dvanáct apoštolů, mužů, kteří měli nést Ježíšovo poselství.

13 – Číslo třináct znamená rebelii a bezvládí. Reprezentuje veškeré vlády vytvořené člověkem, které neuznávají Boha. Název nejdelší knihy v Bibli, Thessalonians, se skládá ze 13 písmen. Drak, což je symbol Satana a veškeré rebelie proti Bohu, se v knize Zjevení objevil přesně třináctkrát.

666 – Číslo složené ze tří šestek je symbolem nejhoršího zla a odkazuje k systému lidí, kteří jsou kompletně odděleni od Boha pod neustálým vlivem Ďábla. Vallow varuje, že by se lidé od takového systému měli distancovat, jinak společně s ním budou zničeni.

Související

Více souvisejících

Bible biblické příběhy křesťanství Bůh Náboženství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

včera

Kyjev

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o devět procent, zatímco ve druhém čtvrtletí o 19,2 procenta klesla. Meziroční tempo jejího propadu se tak zmírnilo na 30,8 procenta ze 37,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Oznámili to dnes ukrajinští statistici. Příznivěji se vyvíjí také míra inflace, která se za listopad snížila o desetinu procentního bodu na 26,5 procenta.

včera

Aktualizováno včera

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, šíří se RS virus i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Vydavatelé budou silnější vůči internetovým platformám. Zeman podepsal i zrušení poplatků za hudbu v prodejnách

Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.

včera

Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Aktualizováno včera

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy