Nový výzkum lékařů děsí: Rozchody a rozvody způsobují rakovinu

Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie neboli porucha srdečního svalu, je spojen především se silným emocionálním zážitkem, jako je ztráta milované osoby. Lékaři nově zjistili, že tyto citové rány mají přímý podíl na vznik rakoviny.

Zlomené srdce už dávno není jen pojem, který se používá v souvislosti s rozchodem, rozvodem nebo smrtí blízké osoby. Lékaři před časem prokázali jeho fiziologické opodstatnění a zjistili, že syndrom vyvolává právě intenzivní stresující situace.

Za vším stojí prudký nárůst stresových hormonů, k němuž dochází, když se člověk ocitne v těžké životní situaci, která na něj pod vlivem citů a emocí působí stresujícím dojmem.

Vědci tak poprvé vysvětlili záhadná úmrtí, kdy jeden z partnerů zemře přirozenou, násilnou smrtí či během nehody a druhý partner zemře jen několik hodin či dní po něm. Podle nich za tím stojí právě onen syndrom. Nový výzkum ale ukázal, že to není zdaleka to jediné, co dokáže.

Studie publikovaná v časopise Journal of American Heart Association zjistila, že syndrom zlomeného srdce má zřejmě spojitost s rakovinou. A to poměrně velkou. Rakovina se totiž objevila u jednoho ze šesti lidí trpících tímto syndromem.

Vědci ze švýcarské University Heart Center Department of Cardiology University Hospital a z losangeleské University of Southern California prozkoumali data více než 1600 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří trpí syndromem zlomeného srdce, je pravděpodobnější, že zemřou do pěti let od stanovení diagnózy ve srovnání s těmi, u kterých syndrom nepropuknul.

Podle televize CNN se zatím vědcům nepodařilo zjistit, jak přesně se syndrom na vzniku rakoviny podílí. Výzkum sice prokázal, že mezi oběma nemocemi existuje určité spojení, konkrétní vztah a příčiny vzniku rakoviny ale musí být teprve prozkoumány.

To v praxi znamená, že pokud jste prodělali silný emoční a citový otřes, nemusíte se hned nutně obávat rakoviny. Měli byste ji ale podle vědců brát v úvahu, pokud se u vás vyskytnou dlouhodobější zdravotní obtíže. Stejně to podle vědců ale platí i naopak, a lidé kteří prodělali nebo mají rakovinu jsou náchylnější k syndromu.

"Značný počet pacientů se syndromem vykazuje souvislost s malignitou (zhoubnými nádory, pozn. red.). Malignita může zvýšit riziko vzniku syndromu zlomeného srdce, a proto by měl být u těchto pacientů zvážen vhodný screening," radí vědci ve studii.

Související

Lidé

Slovenská vláda navrhla posílení práv partnerů včetně LGBT+, kteří neuzavřeli sňatek

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona na zlepšení některých životních situací párů, které neuzavřely sňatek, včetně členů komunity LGBT+. Předlohu, která nepočítá se zavedením registrovaných partnerství, už dříve jako nedostatečnou kritizovaly některé nevládní organizace. Premiér Eduard Heger novinářům řekl, že cílem bylo připravit takový návrh, který sněmovna schválí. Vláda nemá většinu v parlamentu.

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy rakovina lékaři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 4 minutami

před 16 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajina chce získat od Španělska jeden systém Patriot

Podle informací zveřejněných deníkem El País se Nizozemsko a Ukrajina domáhají, aby Španělsko předalo jeden ze svých tří protivzdušných systémů Patriot zasažené zemi.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy