Praha - Astronomové vědí, že dnes večer kolem Země proletí asteroid 2012 DA14, o meteoritu, který dnes explodoval nad Uralem, ale nikdo neměl ponětí. A mohou nás takhle brzy překvapit další!
Kolem čtvrté ráno našeho času vybuchl nad Uralem meteorit, tlaková vlna otřásala domy a rozbíjela okna. Meteorit se rozpadl a jeho části pršely na město Čeljabinsk. Kusy dopadly i o 200 kilometrů dál na město Satka. Poraněno bylo nejméně 600 lidí včetně nejméně 84 dětí.
Několikanásobná exploze a dopad meteoritu všechny vyděsil, protože o blížícím se vesmírném tělesu neměl nikdo ani potuchy.
"Podle dostupných informací objekt nezaregistrovaly ruské ani zahraniční pozemní systémy pro pozorování vesmíru kvůli jeho zvláštním pohybovým vlastnostem. Vstup těchto objektů do atmosféry je náhodný a je ho v současné době těžké předvídat," uvedl Roscosmos pro tiskovou agenturu Interfax.
"Typ meteoritu, který se dnes objevil nad Uralem, je moc malý, abychom ho se současnou technikou dokázali včas zpozorovat. Informace, které z Ruska přicházejí, jsou zatím dost kusé, ale odhadoval bych, že šlo o těleso velké několik metrů. My jsem zatím schopni zaregistrovat asteroidy typu planetky DA14, která dnes proletí kolem Země a která je velká několik desítek metrů," potvrdil TN.cz zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Brno Pavel Gabzdyl.
Nějaký menší meteorit, nás tak neočekávaně může trefit prakticky kdykoliv."Je vysoká pravděpodobnost, že další meteorit může vstoupit do zemské atmosféry v příštích několika hodinách," varoval Sergej Smirnov z observatoře Pulkovo pro zpravodajský kanál Vesti.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Rusko , astronomie , meteority
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 3 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 4 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 5 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 6 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 8 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 8 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 9 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 10 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 11 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 12 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 12 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 12 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 13 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 14 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 15 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák