Praha - V Praze je k vidění čeljabinský meteorit, který letos v únoru dopadl na území Ruska a poranil přes tisíc lidí. Návštěvníci výstavy se vůbec poprvé v Evropě mohou podívat na jeho nalezené úlomky. Výstavu je možné navštívit v rámci stálé expozice minerálů v Ruzyni.
Vědci se zatím stále dohadují o původní velikosti meteoritu. Podle odhadů měřil od 15 do 17 metrů. Nejzajímavější je ale jeho hmotnost, která dosahuje až 10 tisíc tun.
Největší z úlomků, které jsou v Praze vystaveny, měří kolem 5 centimetrů. "Na tomto meteoritu je nejzajímavější to, že máme zmapovanou dráhu jeho letu. Víme, kde vstoupil do atmosféry a kudy letěl. Víme dokonce, kdy se rozpadl a kdy nejvíce zářil. Jsou také zdokumentovány místa, kde by měly být tři největší kameny z meteoritu. Ty ale zatím nebyly nalezeny," říká mineralog Radek Hanus.
Ve výšce několika desítek kilometrů vybuchl v polovině února meteorit nad Uralem a jeho kusy pršely na zem. Výbuch měl sílu asi 10 kilotun TNT. Zraněny byly stovky lidí a nejméně 200 dětí. Části meteoritu dopadaly v okolí Čeljabinsku, tlaková vlna rozbila okna na nejméně 3000 veřejných budov, škol a nemocnic.
Svědci hovoří o obrovských otřesech podobných zemětřesení a výpadcích telekomunikačních sítí a elektrického proudu. Podle svědků nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák