Nová ozonová díra nad Arktidou náhle zmizela. Vědci neví proč

Nad arktickou oblastí nacházející se mezi polárním kruhem a severním pólem se objevila ozonová díra a zase zmizela. Největší ozonová díra, která byla v této oblasti detekována, vědce velice znepokojuje.

Každoročně během jara vzniká ozonová díra na Antarktidě na jižní polokouli, ale ozonové díry nad severním pólem se vidí velmi zřídka. V březnu dosáhla jedna taková svojí maximální velikosti a poté záhadně zmizela. Podle vědců z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) nebyla způsobena člověkem, ale vlivem překvapivě silného polárního víru, který vytvořil stratosférické mraky.

Kyselina dusičná, která se nachází ve stratosférických mracích, reaguje s chlorfluoruhlovodíky a vytvoří chlór, který ničí ozon. Vědci rovněž podotkli, že zmizení ozonové díry není vázáno na snížení znečištění kvůli karanténě způsobené pandemií COVID-19.

Vědci se domnívají, že náhlý nárůst chlorfluoruhlovodíků, které jsou zakázány, má původ v Číně, Mongolsku a na Korejském poloostrově. Varovali, že pokud nebude zastavena výroba, bude ohrožena obnova ozonové díry. Zeslabená vrstva ozonu může díky průniku ultrafialového záření způsobit u lidí rakovinu kůže, slepotu nebo snížení imunity.

Chlorfluoruhlovodíky se do 80. let používali jako chladiva a pohonné látky v chladničkách, ale v roce 1987 byl přijat Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu Země. Přestože k Montrealskému protokolu přistoupilo 196 států světa, od 2012 roku emise škodlivých látek vzrostly o 25 %.

Související

Ilustrační foto

Ozonová díra nad Antarktidou znepokojuje vědce. Letos se ještě nezacelila

Ozonová díra v posledních třech letech trvá nad Antarktidou déle, než tomu bylo v předchozím období. Uvedla to v tiskové zprávě unijní služba Copernicus, která tento fenomén každoročně pozoruje. Trvání ozonové díry se od roku 2020 prodloužilo téměř o měsíc. Proč se tak děje, vědci zkoumají, mezi možnými vysvětleními jsou změny klimatu. Stav ozonové vrstvy se ale v posledních desetiletích díky regulacím výrazně zlepšil.

Více souvisejících

ozonová díra věda Země Slunce arktida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy