Vědci jsou na stopě léčbě zákeřné kožní nemoci

Atopický ekzém je chronické onemocnění kůže, které se u dospělých vyskytuje velmi zřídka. Spíše se jedná o nejčastější onemocnění kůže u dětí a vědci po deseti letech výzkumu přišli s novými poznatky, které by mohly pomoci při vývoji účinné léčby.

Lidé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ekzém je běžné kožní onemocnění, na které zatím neexistuje účinná léčba. Trh nabízí nepřeberné množství různých zázračných mastí nebo olejů, lékaři předepisují převážně kortikoidy, které projevy potlačují, ale účinně neléčí. Atopický ekzém postihuje až 20 % dětí po celém světě a 3 % dospělých.

Studie z roku 2006 ukázala, že za atopický ekzém je zodpovědný určitý protein v kůži. Za poslední desetiletí vědci zjistili, že je za ekzém zodpovědný filagrin. To je protein, který napomáhá při vzniku kožních buněk a v případě, že kůže trpí nedostatkem tohoto proteinu, vzniká atopický ekzém. Co ale vědci nevěděli, byl způsob, jak ekzém při nedostatku proteinu vlastně vzniká.

V roce 2016 vědci z Velké Británie ve spolupráci se společností GSK použili trojrozměrný model lidské kůže s nedostatkem filagrinu. Po podrobném zkoumání zjistili, že při vytváření ekzému na kůži je zodpovědných dalších sedmnáct proteinů, které hrají klíčovou roli. Vědci porovnali výskyt proteinů u zdravých lidí a u lidí s ekzémem a zjistili, že proteiny u lidí s chronickým kožním onemocněním mají pozměněnou genetickou strukturu stejně jako laboratorní model lidské kůže.  „Poprvé jsme ukázali, že ztráta samotného filagrinu je dostatečná pro změnu klíčových proteinů, které spustí tvorbu ekzému,“ vysvětlil pro Scince Alert Nick Reynolds, autor studie.

To, že vědci dokázali identifikovat o jaké konkrétní proteiny se jedná je obrovský průlom v oblasti léčby atopického ekzému, kterým trpí milióny lidí po celém světě. „Tento výzkum pomůže při vývoji léčby, která se zaměří na skutečnou příčinu nemoci, a ne pouze na léčbu příznaků,“ uvedla Nina Goadová z britské asociace dermatologů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama