Porazíme covid-19 vitamíny? Vědci z Velké Británie rozjeli nový výzkum

V současné době vědci z Velké Británie studují vitamín D jako potenciálního pomocníka v boji proti covid-19. Naléhavost k přezkoumání jeho účinku se ukázala poté, co vzrostlo znepokojení s nepřiměřeným počtem úmrtí černochů a v asijských a etnických menšinových skupinách.

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

The Guardian uvádí, že 94 % všech lékařů, kteří onemocnění covid-19 podlehli patří do skupiny tzv. BAME (černošská, asijská a menšinová etnika). Rostoucí znepokojení, proč se úmrtí na covid-19 týká převážně skupiny BAME zapříčinili naléhavost v oblasti výzkumu vitamínu D a jeho potenciálního snížení rizika spojené s covid-19.

Tento výzkum minulý měsíc zahájil Vědecký poradní výbor pro výživu (SACN) a sesbírané důkazy budou brány v úvahu u konkrétních skupin, včetně skupiny BAME, ale i podle věku.  S podporou Public Health England (PHE) se paralelně provádí přezkum důkazů o vitamínu D a covid-19 Národním institutem pro zdraví (Nice). Obě studie nebyli ještě posouzeny, ale očekává se, že budou příští týden zveřejněny.

„Vitamín D by mohl být považován za klíčový lék, který pomáhá tělu zvládat virové respirační infekce,“ řekl Adrian Martineau, imunolog a odborník na respirační onemocnění v Londýně a dodal, že nové výzkumy mohou otázku úmrtnosti zdravotnického personálu ze skupiny BAME zodpovědět.

Martineau zahajuje národní studii s dobrovolníky od 16 let, která se bude zaměřovat na nedostatek vitamínu D v těle a současně shromažďovat informace o rizikových faktorech covid-19. „Neexistují žádné klinické pokusy s vitamínem D, které jsou dány do souvislosti s možným snížením rizika covid-19 kdekoliv na světě, ale podle mých znalostí a klinických důkazů je užití vitamínu D ke snížení rizika covid-19 smíšené,“ konstatoval imunolog.

Domněnka vědců z Velké Británie, že vitamín D je právě viníkem vysoké úmrtnosti skupin BAME je díky melaninu. Melanin je hnědý až černý pigment, který pokožku chrání před poškozením sluncem. Ale čím vyšší hladina melaninu je v pokožce, tím se hůř vstřebává vitamín D a způsobuje oslabení imunitního systému. Ačkoliv PHE uvedla, že zjištěné závěry potenciálně snižují riziko covid-19, neexistují dostatečné důkazy, které by toto tvrzení podpořilo.

Obavy z nedostatku slunečního světla díky karanténě vedlo vládu Velké Británie, aby od dubna doporučila všem užívat vitamín D denně a od 3. června vláda ve Skotsku užívání vitamínu D doporučila konkrétně lidem ze skupiny BAME. Dobrovolnická organizace Frontline Immune Support Team rozdává imunitní podpůrné balíčky zdravotníkům zdarma. V současné době je rozdáno přes 750 balíčku, které obsahují vitamín C, vitamín D a zinek.

Guardian uvádí, že nemocnice v Singapuru dává svým pacientům s onemocnění covid-19 na d 50 let směs vitamínů D, hořčíků a B12 rutinně a dodává, že konkrétně Singapur byla jedna z mála oblastí, kde byl virus zřídka smrtící.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem…

08.07.2020 16:15 Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity…

Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

08.07.2020 14:14 Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí…

Čeští vědci popsali defekt, kterým lze sledovat opravy v buňce

08.07.2020 12:17 Způsob, jak sledovat místa, kde byly poškozena a následně opravena molekula DNA popsali vědci z…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy