Vědci oživili sto milionů let staré organismy. Našli je na dně oceánu

Život uvězněný ve vysokotlakém prostředí znamená, že se po dobu několika miliónů let vytvářejí fosilie, což jsou zkamenělé i nezkamenělé otisky vyhynulých organismů. Mikrobům uvězněným 6 kilometrů pod mořským dnem více než 100 milionů let ale vědci znovu vdechli život.

Věda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzorky půdy byly odebrány z oblasti východně od Austrálie, a to ze středu víru, kde se točí několik oceánských proudů a cirkulují zde tisíce tun nebiologického odpadu ze všech možných oblastí oceánu.

Je to i oblast, kde se vyskytuje pouze omezené množství potravy a životně důležitých organismů.  Vědecký tým z Japonska a Ameriky odebral vzorky sedimentového jádra 6 kilometrů pod mořským dnem.

Podle Science Alert měl výzkum za cíl zjistit, jestli mikrobi jsou schopné si chovat svůj metabolický potenciál i s nízkým obsahem energie. Mikrobi z geologického období křídy dostali tekutý kyslík a potravu skládající se z uhlíku a dusíku. Vědci je inkubovali po dobu tří časových horizontů, a to 21 dní, 6 měsíců a 18 měsíců. Dokonce i z nejstarších sedimentů byli vědci schopni oživit až 99 % mikrobiální komunity.

„Nejprve jsem byl skeptický, ale zjistili jsme, že až 99,1 % mikrobů v sedimentu uložených před 101,5 miliony lety bylo stále naživu a bylo připraveno přijímat potravu,“ řekl hlavní autor výzkumu a mikrobiolog Yuki Morono. Podle slov geomikrobiologa Stevena D'Hondta výzkum jasně ukázal, že život v pradávném sedimentu je stále možný. „I v tom nejstarším sedimentu, který jsme vyvrtali, stále existují živé organismy, které se mohou probudit, jíst a množit se,“ uvedl geomikrobiolog.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama