Covid-19 ovlivňuje i činnost srdce. Pacientům často funguje abnormálně

Nálezy nové globální studie uvádějí, že jeden ze sedmi vyšetřených pacientů s covid-19 vykazoval závažné abnormality srdce, které mají pravděpodobně významný dopad na jejich zotavení i přežití. Důkazy naznačují, že covid-19 nejen poškozuje srdce, ale i další důležité orgány kvůli srážlivosti krve.

Nová globální studie zveřejněna v časopise European Heart Journal se soustředila na 1 261 pacientů ze 69 zemí světa. Pomocí echokardiografie vědci zjistili, že 55 % pacientů mělo abnormálně fungující srdce. Echokardiografie je ultrazvuková zobrazovací metoda k vyšetření srdce. Vědci z British Heart Foundation (BHF), kteří výzkum zároveň i financovali, uvádějí, že studie byla zaměřena pouze na lidi, u kterých lékaři předpokládali srdeční problémy.

Z 901 pacientů neměl nikdo žádné srdeční onemocnění před výzkumem a změny byly pozorovány poprvé až během onemocnění covid-19, proto se vědci domnívají, že tyto abnormality mohou být způsobeny virem SARS-CoV-2. „Těžké onemocnění covid-19 může mít za následek poškození srdce a oběhového systému. Naléhavě musíme pochopit, proč se to děje, abychom mohli poskytnout odpovídající péči,“ řekla Sonya Babu-Narayanová, spoluředitelka British Heart Foundation.

Již v minulosti vědci své studie zaměřili na neobvyklou srážlivost krve u pacientů s covid-19, která vedla k mrtvicím, plicní embolii, covidovým prstům nebo srdečnímu selhání. Podle vědců tato nová studie přispěla dalšími důkazy, proč je vyšší úmrtnost u lidí s chronickými onemocněními srdce.

Covid-19 vytváří v těle zánět a hromadí tekutinu v plicích, srdce jako krevní pumpa musí pracovat mnohem více, a to může mít za následek srdeční selhání, poškození tkáně a virus může infikovat přímo svalovou tkáň. „Covid-19 je komplexní multisystémové onemocnění, které může mít vliv na mnoho částí našeho těla, včetně srdce,“ uvedl kardiolog Marc Dwerk, který byl součástí globálního výzkumu. Dodává, že lékaři mohou mít obavy z použití echokardiografie, protože to vyžaduje úzký kontakt s infikovaným pacientem, ale „naše práce ukazuje, že skenování je důležité, protože jsme zlepšili léčbu třetině pacientů“.

Podle slov Babu-Narayanové vědci po celé Velké Británii neúnavně pracují, aby pomohli odpovědět na řadu naléhavých otázek týkajících se covid-19. „Patří sem pochopení toho, jak je srdce a oběhový systém ovlivňován covidem-19. Jejich práce bude rozhodující pro nové léčebné postupy a stanovení optimálního způsobu léčby,“ míní Babu-Narayanová.

Související

Více souvisejících

Velká Británie věda srdeční tep srdce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy