dárcovství krve

krev

Dochází krev. Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá dárce

Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zařízení v těchto dnech podle něj obtížně zvládá zásobovat krví své pacienty i nemocnice, které se na ni jako na zásobárnu pro Moravu s žádostí o krev obracejí. Nemocnice tak žádá dárce o pomoc.
Transfúze

Dárcovství krve v době koronaviru. Neopodstatněné obavy přetrvávají

Nový typ koronaviru nedostatek krve od dárců většinou nezpůsobil. Dárců sice ubylo, ale menší byla i spotřeba. V Praze chybí transfuzním stanicím vysokoškolští studenti, kteří často chodí darovat. Tradičně méně dárců chodí v létě, po zahraničních dovolených většinou hned na odběr nejdou. Někde už zavádí omezení po návratu ze zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka.
Transfúze

Kvůli koronaviru odmítají některé nemocnice v ČR dárce krve

Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko. Měsíc po návratu si musí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) počkat turisté, kteří se vrátili z kterékoliv evropské země mimo Slovenska. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a Thomayerově nemocnici platí omezení jen na Itálii. Vyplývá to z informací pro dárce krve na webech nemocnic. Omezení zavádějí i některé komerční centra pro darování plazmy. Itálie je třetí zemí světa s nejvyšším výskytem nakažených po Číně a Jižní Koreji, nemocných je přes 300.
Transfúze

Fanoušci Hry o trůny mohou krvácet pro trůn, darujte krev v rámci unikátní kampaně

Především na fanoušky globálního televizního hitu Hra o trůny cílí kampaň na podporu dárcovství krve. Celosvětově odstartovala 7. března, v Česku začne 25. března a zapojí se do ní Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Český červený kříž. Podle jeho údajů v Česku ubývá nových dárců krve a do optimálnímu stavu doporučenému Světovou zdravotnickou organizací (WHO) chybí desítky tisíc aktivních dárců.
Miss

Krevní skupina a nemoci: Ke které chorobě jste náchylnější?

Praha - Dnešek je světovým dnem dárců krve. Svoji krevní skupinu by měl znát každý, málokdo ale ví, že to, jaký typ krevní skupiny má, může jeho tělu předurčit, ke kterým nemocem bude náchylnější. Podívejte se proto na přehlede jednotlivých krevních skupin a možných onemocnění, která s nimi mohou být spojena.
Darujete krev? Budete mít nárok na vyšší daňové odpočty, plánují poslanci

Darujete krev? Budete mít nárok na vyšší daňové odpočty, plánují poslanci

Praha – Ti, kteří chodí darovat krev, by měli získat výhody. Myslí si to Poslanecká sněmovna, která dnes podpořila vyšší daňové odpočty pro dárce krve. Vláda se k předloze postavila neutrálně, upozornila na legislativní nedostatky. Kabinet odhadl, že novela by mohla snížit roční výběr daní až o 153 milionů korun.
Vlajka USA

USA umožnily gayům darovat krev

Washington - Gayové ve Spojených státech mohou po 32 letech zákazu za určitých podmínek darovat krev. Dnes o tom informovala agentura AP.
Ilustrační fotografie

1200 dárců kostní dřeně se přihlásilo díky TV Nova

Plzeň - Kampaň televize Nova na podporu Českého národního registru dárců dřeně s názvem „Zapište se někomu do života!“ přináší vynikající výsledky. Od spuštění kampaně se do registru zapisuje v průměru stovka lidí denně, řekla pro Mediafax mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková.
Ilustrační fotografie

Za odběr krve 6 tisíc: Chtějí krev? Ať zaplatí

Praha - Sdružení dárců krve vyzývá občany, kteří docházejí na transfuzní stanice, aby si za darovanou krev nechali zaplatit šest tisíc korun a jeden tisíc korun za odběr plazmy. Sdružení nesouhlasí se zdravotní a sociální reformou a zvýšení DPH, uvedl v pátek v prohlášení předseda sdružení Jaroslav Kotrman.
Ilustrační fotografie

Kdo přijde darovat krev v Šumperku, dostane dárek

Šumperk - Transfúzní služba v Šumperku hledá nové dárce krve. S cílem rozšířit dárcovskou základnu spustí v pondělí náborovou akci s názvem „Přiveďte nového dárce, získáte dárek,“ uvedla mluvčí skupiny Agel Hana Szkotkowská.

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 55 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy