Kam zmizely peníze? Jedno procento nejmocnějších vlastní až polovinu světového bohatství

Sociální propast se neustále prohlubuje. Jen pouhé procento nejbohatších má ve svých rukou až 50 procent veškerého světového bohatství. Jen za minulý rok mělo na světě přibýt přes 2,3 nových dolarových milionářů, uvádí společnost The Credit Suisse.

Nejbohatší na světě ve svých rukou shromažďují stále větší majetek. V roce 2008, tedy v době finanční krize, vlastnili 42,5 procent světového bohatství, v roce 2017 jejich podíl stoupl na více než 50,1 procent. "Od poslední finanční krize jsou bohatí rok od roku stále bohatší," uvádí se ve zprávě s tím, že sociální nerovnost je stále větší.

Celkem je teď na světě kolem 36 milionů dolarových milionářů, to je zhruba třikrát více, než tomu bylo v roce 2000. Tito boháči tvoří necelých 0,7 procent dospělé populace na planetě, ale užívají si až 46 procent celkového světového bohatství. Mezi sebou si tak rozdělili více než 280 bilionů dolarů. Na straně druhé 3,5 miliardy nejchudších lidí na světě má průměrně jen majetek kolem 10 tisíc dolarů. I když tvoří 70 procent pracujících, celkem mají v rukou jen 2,7 procent světového bohatství.

Podle The Credit Suisse jsou chudí lidé nejčastěji v rozvojových státech, až 90 procent dospělých v Africe a Indii spadá do kategorie chudých, tedy vlastní jen majetek v hodnotě 10 tisíc dolarů. V některých chudých státech Afriky je až 100 procent obyvatelstva považována ze světového hlediska za chudé.

Nejvíce bohatých žije ve Spojených státech (dvě pětiny), dále v Japonsku (7 procent) a ve Velké Británie (6 procent). Nicméně brexit by mohl počet britských milionářů snížit až o 34 tisíc. Hodně bohatých přibývá velmi rychle taky v Číně. průzkum se však zabýval také rozdíly mezi generacemi.

Vůbec největší skupinu poražených tvoří mladí a zejména mileniálové."Mladí lidé dnes nemají nemají tolik šancí zbohatnout, jako měli jejich rodiče, není divu, že mladí patří mezi nejchudší," uvádí studie. Mladým stojí v cestě daleko víc překážek. Ať už se jedná o přísnější pravidla hypotéky, vysoká nezaměstnanost, nižší důchody nebo prohlubující se propast v příjmech.

"Rodiče mileniálů se narodili v takzvané době baby booms, to znamená, že se rodilo mnohem více dětí než dříve. Početná generace dnes vlastní samozřejmě více majetku a mladí mají tak nedostatek. Mileniálové jsou v porovnání s rodiče na tom podstatně hůř, co se týče bydlení a příjmů. Mnohem více a déle se také studuje, mají tak méně příležitostí k tomu, aby si v relativně nízkém věku nashromáždili majetek," tvrdí studie.

Související

Elon Musk Komentář

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít

Čisté jmění amerických miliardářů dosahuje 6,22 bilionu dolarů, částky tak obrovské, že ji lze jen stěží pochopit. A přesto právě tato koncentrace bohatství v rukou několika stovek jednotlivců ukazuje, jak dramatický potenciál by mohl mít koordinovaný zásah soukromého kapitálu. Pokud by se tito lidé rozhodli jednat, měli by moc měnit celý svět – doslova.

Více souvisejících

nejbohatší lidé světa peníze chudoba

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Valerij Zalužnyj

Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme

Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj otevřeně prohlásil, že jeho země pravděpodobně nikdy nevstoupí do NATO. Na setkání s evropskými velvyslanci uvedl, že se v otázce členství pohyboval celá léta, avšak současná realita ukazuje, že alianční standardy jsou pro Kyjev v současné podobě nedosažitelné.

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje

Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.

před 3 hodinami

Policie ČR

V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění

V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.

před 5 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 10 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 11 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 12 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 14 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 15 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 16 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne

Ministerstvo zahraničních věcí upravuje svou diplomatickou síť tak, aby lépe odpovídala současným zájmům České republiky. Už za několik týdnu ukončí činnost jeden z konzulátů, jiný ji naopak zahájí. Ministerstvo o tom informovalo na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy