Johannesburg - Jihoafrický Nejvyšší soud ve středu dopoledne vyhověl žádosti úřadu prokurátora a rozhodl o otevření případu vydání Radovana Krejčíře do České republiky. Krejčíř tak bude muset o svůj pobyt v Jihoafrické republice opět bojovat, informuje server jihoafrického deníku Times.
Soud, v jehož čele stáli soudci Piet Meyer a Philip Coppin, také rozhodl, že o Krejčířově vydání nebo nevydání do České republiky už nebude u soudu nižší instance rozhodovat stejný soudce.
"Jsem toho názoru, že ta záležitost by měla být vrácena jinému soudci, než byl ten první," uvedl v rozhodnutí soudce Piet Meyer s odkazem na soudce Stephena Holzena, který v letech 2007 a 2008 rozhodoval o Krejčířově propuštění na kauci a zastavení jeho vydání do ČR.
Nové projednávání Krejčířova vydání musí být podle soudců Meyera a Coppina v souladu se zákonem o extradici osob.
Soudce Holzen své rozhodnutí z roku 2008 odůvodnil mimo jiné tím, že část činů, kvůli kterým Česká republika žádá o Krejčířovo vydání, není v Jihoafrické republice trestná. Podle Holzena jsou také trestní řízení v ČR proti Krejčířovi politicky motivovaná.
Jihoafrická prokuratura zažádala o otevření případu kvůli předpojatosti soudce Holzena v pondělí. Podle zástupce úřadu prokurátora Laurance Hodese soudce Holzen rozhodl o výsledku v podstatě již na začátku případu.
Krejčíř české policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se s Krejčířem setkali a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.
V Jihoafrické republice Krejčíř žije od roku 2007. O rok později jihoafrický soud rozhodl, že nebude vydán do České republiky, kde je stíhán za majetkové a násilné trestné činy.
Související
Radovan Krejčíř se ozval z vězení. Mohl by se vrátit do rukou české spravedlnosti
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
včera
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
včera
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák